Akoray K-106 CREE Q5 ...niespodzianka

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
wanmic1 pisze:Cz w Romisen RC G2 też jest taka przetwornica ?
Nie. To są zupełnie inne konstrukcje.
wanmic1 pisze:Czy można normalnie przewody z diody pociągnąć do baterii bez puszczania tego przez sterownik ?
W żadnym wypadku, jeśli użyjesz NiMH lub ogniwa alkalicznego nie zaświeci, jeśli LiIon, możesz spalić diodę.

Jeśli chcesz korzystać tylko z LiIon, to możesz zastosować dwa AMC, jeśli ma być też opcja 1,5V, to musi być przetwornica.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
wanmic1
Posty: 39
Rejestracja: piątek 27 cze 2008, 00:27

Post autor: wanmic1 »

Dzięki !

Czyli generalnie latarka do wyrzucenia bo sam raczej tego nie naprawię:(

...piiii..., a już myślałem, że AKOray starczy mi na lata, bo przecież dioda jest taka wytrzymała, konstrukcja aluminiowa....a tu taka lipa - zepsuło się coś o czym bym w ogóle nie pmyślał :(

Powiedz mi proszę, czy w Romisen RC G2 jest szansa żeby coś się zepsuło ? Mówię tu o normalnym użytkowaniu a nie o rzucaniu czy wkładaniu pod wodę itd...

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

wanmic1, wszystko da się naprawić. Wstawiasz np. ten sterownik i masz ładnie dobrane 3 tryby, bez mrugania. Zasilanie 1xAA NiMH.
wanmic1
Posty: 39
Rejestracja: piątek 27 cze 2008, 00:27

Post autor: wanmic1 »

Hej greg,

Dziękuję za podpowiedź, może faktycznie spróbuję to naprawić, wystarczy przecież przylutować 2 druciki, to nie jest jakaś wielka filozofia.

Ważne pytanie: jaka jest gwarancja że ten sterownik się nie zepsuje ? Czy ma lepszą konstrukcję niż ten który miałem oryginalnie ?

Czy można taki sterownik kupić na Dealextreme ?

I jeszcze jedno pytanie, bo w linku który podałeś jest informacja:

* Output current: 900mA on high, 200mA on medium, and 25mA with low mode

Jakie były oryginalnie prądy na sterowniku w AKOray K-106 ?

dziękuję i pozdrawiam serdecznie,

Michał

Fotki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Cóż, gwarancji pisemnej na to nie ma, z resztą nie dostaniesz takiej na żaden sterownik z dalekiego wschodu. Ze swojej strony mogę jedynie poinformować, że jeden taki działa od kilku miesięcy w Romku RC-G2 bez zarzutu.

Sterownik pochodzi z Shiningbeam. Nie widziałem go nigdzie indziej. Tu uwaga, zdarzyło się już kilka zaginięć paczek z tego sklepu, ja również straciłem w ten sposób ITP A3.

Akoray nie mam, nie wiem, jakie tam są tryby. Te z podanego w linku sterownika pasują mi jak najbardziej.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

W driverku od Akoraya padają scalaki przetwornic, jeden sam uwaliłem, jeden mi padł, przy czym jedną sztukę uzdrowiłem podmieniając scalaka z innego sterownika bez trybów. Ale polutowanie tego maleństwa wymaga trochę umiejętności i cierpliwości......
Ten driverek, który proponuje greg jest jak najbardziej OK, tryb Hi to sporo światłą, mid, w zupełności wystarcza do poruszania się w nieznanym terenie, low jest idealny do zorientowania się w ciemnym pomieszczeniu, poświeceniu pod nogi itp.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
wanmic1
Posty: 39
Rejestracja: piątek 27 cze 2008, 00:27

Post autor: wanmic1 »

Dzięki za odpowiedzi. Chyba coś pokombinuję, żeby ją uratować...

Ale zastanawiam się już nad nową :)

Powiedzcie proszę, którą byście wybrali ? :

http://www.shiningbeam.com/servlet/the- ... -II/Detail

czy:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.3607

Czy warto dać więcej za tą pierwszą ?
dziękuję i pozdrawiam,
Michał

[ Dodano: 13 Grudzień 2010, 00:00 ]
Cześć,
Nie znalazłem na swiatelka.pl informacji o tej pierwszej latarce. Proszę Was o informację czy dioda zastosowana w tej pierwszej latarce jest dużo lepsza od tej zastosowanej w Romisen RC-G2 ?
Co sądzicie o tej pierwszej ?

dziękuję i pozdrawiam, Michał

[ Dodano: 23 Grudzień 2010, 22:14 ]
Cześć,

Żeby uratować swoją latarkę, zakupiłem sterownik 14 mm. Sprawa wymiany sterownika niby banalna, ale...Po przylutowaniu kabelków czarnego (-) i czerwonego (+) oraz po połączeniu spoiwem zewnętrznego pierścienia sterownika z pigułą - latarka nie świeci (testowane na baterii 1,5 V i na akumulatorku 1,2 V)...

Nie mam miernika który pozwoliłby na sprawdzenie, czy dioda jest dobra.
W jaki sposób można inną metodą sprawdzić czy dioda działa ? Poniżej zdjęcia tego co zrobiłem.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

PS. Jeśli nie uda mi się tego naprawić, sprzedam całą latarkę łącznie z nowym sterownikiem za 20 zł (to ten sterownik: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=4847). Może komuś się uda coś zrobić, żeby świeciła, ja nie jestem takim magikiem ;)

Pozdrawiam, Michał


Obrazek


Obrazek

Obrazek

To już nieaktualne - latarka została sprzedana.
Ostatnio zmieniony niedziela 27 mar 2011, 22:44 przez wanmic1, łącznie zmieniany 1 raz.
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

Czesc!
Do mojego akoraya 106 chce wsadzic xp-g neutral. Z kumplem zrobilismy zakupy na led-tech.de.
Kolega zmierzyl Vf obu diod, mowil ze przy napieciu 3V jest spora roznica, prawie 200 mA (teraz moze przesadzilem...).

Niestety nieznam sie na sterownikach, wiec chcialem zapytac czy w akorayu ma Vf jakies specjalne znaczenie, tzn. czy lepiej miec nizsze Vf czy obojetne. Latarke zasilam eneloopami.
Na przyszlosc planuje rowniez wymienic sterownik za ten z shiningbeam, bo podejrzewam bedzie miec wyzsza sprawnosc od tego oryginalnego (ktory wg wszystkiego ma sprawnosc kiepska).
http://www.shiningbeam.com/servlet/the- ... ard/Detail

dzieki za rady
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
foxx - nie do końca tak się określa Vf diody, trochę to postawiliście na głowie, bo mierzy się spadek napięcia na diodzie przy określonym prądzie. Dokonując pomiaru przy zadanym napięciu, można łatwo spalić diodę.
wanmic1 - bez miernika i odpowiedniego przygotowania, raczej nie staraj się nic dłubać, sprawdź tylko, czy nie pomyliłeś + i - na diodzie (jestem w pracy i nie widzę obrazków, blokada serwerów)

Ogólnie to Akoray ma kiepskie chłodzenie, więc nie zalecał bym zwiększania prądu diody. Oryginalny sterownik pracuje z ograniczeniem prądu, więc Vf nie będzie miało wpływu na prąd, ale niższe Vf zapewni trochę niższy pobór prądu z aku.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

no tak, moze troche postawilismy na glowie, ale na zdrowy chlopski rozum, jezeli przy takim samym napieciu przez diode plynie wiekszy prad, to Vf jest nieco nizsze, nieprawdaz?
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
foxx pisze:ale na zdrowy chlopski rozum, jezeli przy takim samym napieciu przez diode plynie wiekszy prad, to Vf jest nieco nizsze, nieprawdaz?
Zgadza się, ale jest to trochę podobne do liczenia ile kilometrów przejedzie Twój samochód na litrze paliwa, choć wszyscy inni podają..... ;)
Czyli jak porównasz z diodami mierzonymi przez innych? :roll:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

dobra dobra, nie jest to moze metoda laboratoryjna, ale dla porownania dwoch diod wystarczy :)
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
foxx pisze:dobra dobra, nie jest to moze metoda laboratoryjna, ale dla porownania dwoch diod wystarczy :)
Twoich - tak, porównanie z innymi już kiepsko.
wanmic1 pisze:Żeby uratować swoją latarkę, zakupiłem sterownik 14 mm. Sprawa wymiany sterownika niby banalna, ale...Po przylutowaniu kabelków czarnego (-) i czerwonego (+) oraz po połączeniu spoiwem zewnętrznego pierścienia sterownika z pigułą - latarka nie świeci (testowane na baterii 1,5 V i na akumulatorku 1,2 V)...
Wydaje mi się, że mogłeś podczas lutowania zewrzeć plus lub minus z obudową, albo nawet oba, bo te luty jakieś takie rozlazłe.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

w przypadku padniętego procka można ominąć regulację i używać samej przetwornicy - info, jak to zrobić, dostałem od Pyry ;)
tranzystor w obudowie SOT23, jeden koniec jest dołączony do rezystora małej wartości, a drugi do kabelka diody, trzeba je zewrzeć i masz pominiętą regulację.
także moja przetwornica stanęła na nogi ;)
są co najmniej dwie wersje tej płytki, ale obie mają ten tranzystor i łatwo go znaleźć

edit:
nowy ako, spróbowałem po paru miesiącach jednak użyć 14500... BŁYSK! i nic... nawet w/w sposób nie działą na drivera (wersja jednostronna, wcześniejszy miał drivera na 2str płytki i dodatkową płytkę do styku z aku)

oczywiście starszy, działający driverek poszedł do niego i mam teraz 1 tryb
btw, body jest z różnych serii i średnio trzyma się kolorystycznie z głowicą - podsumowując: odpuśćcie sobie akoraya; ta latarka była dobra tylko w pierwszych rzutach
mittal
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 03 lis 2011, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mittal »

Witam wszystkich...
Jako nowy, niedoświadczony i niedouczony ( co stwierdziłem po przeczytaniu kilku postów) użytkownik, chciałbym zadać kolegom pytanko dotyczące Akoray K-109.
Otóż awarii uległ prawdopodobnie włącznik, co stwierdziłem wspólnie z kolegą podmieniając włącznik z jego latarki, wówczas moja działała bez zarzutu. Jeżeli zaś chodzi o pracę z uszkodzonym elementem, to są duże trudności z włączeniem latarki, dopiero po kilku wciśnięciach włącznika zaczyna świecić, zmienia się również intensywność świecenia w zależności od siły wciskania przycisku. Ponadto tryby zmieniają się przypadkowo, a jasność świecenia jest nieregularna ( raz jaśniej, raz ciemniej )- nie zależna od trybów.
Pytanie jest proste - co z tym zrobić, ponieważ poza tym latareczka jest super.
Dodam, że jakiekolwiek puknięcie w latarkę dodatkowo zaburza jej świecenie i włączanie.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ