wskaźnik naładowania akumulatora

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

wskaźnik naładowania akumulatora

Post autor: Calineczka »

...na potrzeby Bociana i przyszłe.....wygrzebane z elektroda.pl

Obrazek
wskazania są typu "świecąca linijka" a nie wędrujący punkt,
prawdą jest że jako pierwsza zapala się dioda żółta, potem kolejno zielone aby na końcu gdy zapali się czerwona świeciły wszystkie.





kolejny to kit Jabela:
Obrazek





Obrazek
NE555 WSKAŹNIK NAŁADOWANIA AKUMULATOR

Ten prosty projekt wskaźnika wykorzystuje w swej konstrukcji timer NE555 w układzie nadzorującym poziom napięcia baterii akumulatorowej (kwasowej, zasadowe) o napięciu 12V. Naładowany akumulator ma napięcie większe od 12V więc dioda zenera DZ1 znajduje sie w stanie przewodzenia powodując wlączenie tranzystora T2 co powoduje dołączenie wejścia wyzwalającego TRIG (pin2) do masy układu, na wyściu Q (pin3,OUT) IS1 pojawia się stan wysoki powodując włączenie diody LED2 (AKUMULATOR DOBRY). Jednoczesnie dioda DZ2 C11V znajduje sie również w stanie przewodzenia powodując włączenie tranzystora T1i podanie na wejście R (reset, pin4) US1. Obniżające się napięcie na akumulatorze do wartości mniejszej niż 12V powoduje zablokowanie diody DZ1 wylączenie tranzystora T2 i rozpoczęcie procesu ładowania kondensatora C2. Po osiągnięciu napięcia na C2 równego 2/3Uz na wyjściu Q zostaje ustalony stan niski który powoduje zadziałanie diody LED1 (za niskie). Po obniżeniu sie napięcia poniżej 11V dioda zenera przestaje przewodzić T1 zostaje wyłączony co jednoczesnie spowoduje zablokowanie układu NE555.
źródło: http://www.elb.vectranet.pl/~krzysztofg ... ra_12v.htm































ten poniżej jest jak dla mnie podejrzany-trzeba by sprawdzić


Obrazek







Obrazek
# Dla napięcia wzrastającego:

* 0...11,66V D1 świeci
* 11,66...14,46 D2 świeci
* 11,46...20V D3świeci

# Dla napięcia malejącego:

* 20...14,34V D3 świeci
* 14,34...11,54 D2 świeci
* 11,54....0V D1 świeci

źródło:
http://www.elektroda.net/samochod/mini_wsk_akum.html







Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 08 lut 2008, 08:21 przez Calineczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Post autor: bosss »

Przerabialem ten temat z mojm HID'em polecam gote konstrukcje z allegro...Do samodzielnego montarzu :mrgreen:
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...a niektorzy potrzebuja szybko ...i jest satysfakcja ze zrobienia ukladu ktorej kupic sie nie da :razz:
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

To ja jeszcze dorzucę swoje 3gr.

Kiedyś coś takiego zrobiłem na 4-ech komparatorach w jednym DIP-16 za 1pln (symbolu nie pamiętam, ale sporo ich jest na rynku).
Połączone jest to w konfiguracji poczwórnego "komparatora okienkowego" - podział napięć na kilku rezystorkach.

Zaleta - można podłączyć w konfiguracji "punkt" (LED`y między wyjściami komparatorów) jak i linijka (wyjścia z LED`ami do + lub masy), dużo precyzyjniejsze ustawianie progów, możliwe niskie napięcie zasilania, mały pobór prądu i co mi się bardzo podoba "ostre" przełączanie (diody świecą pełną jasnością lub nie świecą wcale - nie ma stanu świecenia na pół gwizdka).
Flagiusz
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...to jak byś znalazł gdzieś kiedyś schemacik to poprosimy tu wrzucić :mrgreen:
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

Obrazek

mógłby ktoś przerobić ten układ na 4 aku 18650? podobno układ zabezpieczający odcina aku poniżej 2,75V i powyżej 4,2V, dla 4 szeregowo będzie to 11-16,8V, najlepiej byłoby, gdyby układ pokazywał napięcia od 11,5-16,5V(?)
Ostatnio zmieniony niedziela 03 lut 2008, 23:12 przez toosh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

Trzeba przeliczyć dzielnik napiecia dla nowgo napiecia, a najlpiej by środek przedziału był punktem dla 2-ch diod 4*3,7(3,6) = 14,8(14,4) czyli zener na ~14,5V
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Mam pytanko odnośnie tego schematu powyżej. Od którego(których) rezystorów zależy górny moment wyłączenia diody D1??
Chciałbym żeby D1 świeciła się do 14V.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

PAnowie, tak wlasnie patrze sobie na ten schemacik:
Obrazek

i jakos po szybkiej analizie nie mam do niego zaufania...
Pomyslcie o czyms innym, ew. jak zlozycie ten to podzielcie sie spostrzezeniami...prosty jest, czasu za wiele nie zmarnujecie :mrgreen:
Przepraszam za zamieszczenie schematu ktory moze okazac sie niewypalem... :cry:
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

Będzie trzeba to spróbować połączyć na płytce stykowej i zobaczyć co wyjdzie, Calineczka chciałbym zwrócić uwagę na to że dioda Zenera i LED z tego układu mają napięcie zapłonu około 13.5V więc Zener powinien byc pomniejszony o wartość Uled
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Slusznie, ale to jeszcze nic-na schemacie ten Zener jest narysowany w kierunku przewodzenia, a nie zaporowym(jak zazwyczaj diody Zenera).
Wlasnie znalazlem note z BAP812, rzeczywiscie dioda stabilizacyjna, wyglada na to ze ma pracowac w kierunku przewodzenia(!) ale napiecie stabilizacji to min2V, max 2.3V-teraz to ja juz nic nie rozumiem :mrgreen:
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Nie lepiej złożyć schemacik oparty o 1 diode trójkolorową - w zalezności od stanu aku taki kolor sie swieci.
Ew. najlepszym rozwiązaniem byloby aby dioda sie zapalała wtedy kiedy aku jest na wykonczeniu. Jak nic nie swieci to jest ok.
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Złożyłem na szybko ten układzik i o dziwo działa :D. Zamiast BAP'a zastosowałem zernera na 12V. Niestety nie mam zasilacza regulowanego, ale jak narazie to
D2 pali się od 3-12V
D1 od 12-16V
Układzik pobiera od 10 do 20 mA.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

a to ciekawostka, dioda zaporowo czy jak na schemacie?
dzieki za info!
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

da ktoś radę przystosować schemat do 2x18650 szeregowo?
ODPOWIEDZ