Small Sun ZY-T16 z soczewką asferyczną i diodą XP-E2

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Small Sun ZY-T16 z soczewką asferyczną i diodą XP-E2

Post autor: maciex93 »

Pochwaliłem się zakończonym modem, to teraz więcej szczegółów ;)

Jako baza do moda posłużyła latarka Small Sun ZY-T16 opisywana już tu: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13220

Trafił mi się później model z brzydkim reflektorem, więc musiałem go jakoś zagospodarować.
Zakup reflektora był praktycznie niemożliwy, a budowa czegoś z dużą soczewką chodziła mi po głowie od dłuższego czasu ;)
Zakupiłem soczewkę tu:
http://www.aliexpress.com/store/product ... 92274.html
Outer diameter: 57 mm
inner diameter:54mm
Height: 23.2mm
epitaxial thickness: 3.2mm
optical transmittance:95- 99%
focal length: 35mm (for reference only)

Index of refraction:1.474
Pasuje prawie idealnie w miejsce szybki. Dołożyłem tylko jeden o-ring.

Trafienie w ogniskową soczewki wymagało podniesienia diody wyżej, więc z mosiężnego pręta został ucięty plasterek o grubości jakieś 8mm.
Powierzchnia styku plasterka z pigułą wypolerowana na papierze wodnym 1500.
Piguła oraz plasterek są skręcone razem, oczywiście na dobrej paście termo.

Dioda to XP-E2 R4 1C na podłożu noctigon 20mm, zalutowana do plasterka.

Sterownik LD-29 http://www.fasttech.com/products/1143100 nastawiony na 1,85A

Spadek ilości światła po 1min świecenia na maxa to jakieś 2,5-3% i tak się zastanawiam ile może jeszcze ta dioda znieść? 2,1A? 2,5A?

Skupienie jest okrutne ;)
Zrobiłem pomiary moim chińskim luxometrem na 5m:
5760lx, co przy przeliczeniu na 1m daje 144000lux, i teoretyczny zasięg 758m.
Dla porównania C8 SMO z XM-L2 T6 @3A daje 1240lx na 5m, na 1m 31000lx i teoretycznie 352m zasięgu.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek


Efekt wyszedł bardzo fajny, ale spodziewałem się że będzie lepiej, tak mniej więcej 200000lx :twisted:
Może jakieś propozycje odnośnie diody z bardzo dużą jasnością na jednostkę powierzchni?


ps. fotki typowo terenowe jeszcze się pojawią.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Może jakś XP-G z oskalpowaną soczewką ?
ILPT
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

skaktus pisze:Może jakś XP-G z oskalpowaną soczewką ?
Dokładnie z pod klawiszy mi to kolega wyjął. XP-G2
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

XP-G2 + skalp + w leda puścić 2A i cieszyć się.

Na próbę zrobić to samo z XM-L2 i w leda posłać 4A :)
ILPT
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

No właśnie już to liczyłem, żeby dla XP-G2 uzyskać podobną jasność powierzchniową co ma XP-E2 @1,85A trzeba puścić w nią jakieś 4A ;)
Myślę że będę próbował w kolejnych wersjach z XP-G2 puszczoną na 3,2A.
Co do skalpowania mam mieszane uczucia... podobno po skalpie ilość lumenów spada o około 18% no i bardzo prawdopodobne że taka latarka nie zostanie u mnie na zawsze, więc mam obawy o żywotność luminoforu po takim zabiegu (przy rozpuszczaniu benzyną czy też ściąganie na ciepło).
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

To może tylko ścięcie czymś ostrym (po plasterku) i zostawienie ok 0,5mm. Na moje oko obraz emitera zmniejsza się bardzo ;)


Tu co prawda XM-L ale różnica chyba podobna w innych:
Obrazek Obrazek

Choć z drugiej strony przy skalpie więcej światła idzie na boki, mniej do przodu, o co przy soczewce zazwyczaj nam nie chodzi :( Temu skalp tak dobrze działa z reflektorami, a jak z soczewką to w sumie nie wiem.

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Byłem poświecić na nieco dalej oddalone obiekty...
Na 360m wg google maps wszystko wyraźnie widoczne ;)
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
robak1989
Posty: 102
Rejestracja: środa 29 paź 2014, 23:50

Post autor: robak1989 »

Odświeżę temat.
Czy do powyższego reflektora zmieści się MT-G2? Z racji skupienia mógłby wyjść niezły thower. Próbował ktoś?
Scenic
Posty: 361
Rejestracja: niedziela 20 lip 2014, 14:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: Scenic »

Ja może bedę kombinował z xhp50 .
Mam przerobionego yelza y3 z xm-l2 +skalp+ soczewka.

Jedyny minus to taki,że po wymianie bedę musiał zasilić z 2x 18650 i latarka już teraz jest ciężka a bedzie jeszcze cieższa i długsza.

Więc tylko do zastosowań domowych. Na wedrówki i itp.odpada

I nie wiem jak z odprowadzaniem ciepła. Będzie 2 x tyle lumenów bo conajmniej 2000.

Więc najwyżej zostanie jak jest.A efekt jest ładny tylko wieksza powierzchnia diody by się przydała.
grzekot
Posty: 56
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: polska

Post autor: grzekot »

Witam.
Panowie jak się skupi Mt-g2 w soczewce. Może ktoś próbował. Planuję takie cudo stworzyć w diodę 4 A i soczewka.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

MT-G2 ma dość dużą powierzchnię, więc specjalnie dobrego skupienia nie da się łatwo osiągnąć... chyba żeby poszukać większej soczewki z dłuższą ogniskową.

Może coś takiego: http://www.aliexpress.com/item/Fresnel- ... 17337.html :)
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Skupi się na pewno, już ktoś coś takiego robił http://budgetlightforum.com/node/24822

W planie mam jeszcze przerobienie fandyfire HD2010, już leży i czeka od jakiegoś czasu.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

No tak, tylko to była soczewka o ogniskowej 14cm :)
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Najlepsza soczewka to taka z możliwie krótką ogniskową, wówczas dioda może być blisko niej i na soczewkę trafia najwięcej światła.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

maciex93 pisze:Najlepsza soczewka to taka z możliwie krótką ogniskową, wówczas dioda może być blisko niej i na soczewkę trafia najwięcej światła.
Ale wtedy rozmiar spota jest duży - zamiast miecza świetlnego wychodzi projektor struktury LED na pół ściany :)
ODPOWIEDZ