Latarka zasilana z dynama w piaście.

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Latarka zasilana z dynama w piaście.

Post autor: Dariusz70 »

Z poprzedniego projektu oświetlenia rowerowego został driver HUB dynamo driver HDD1.

Bazą do modyfikacji jest latarka Romisen RC-P13. Przyzwoicie wykonana latarka.
Średnica wew. pozwala na zainstalowanie drivera wraz z kondensatorem. Oryginalnie jest koszyk 3 x AAA.

Obrazek

Źródłem światła jest czteropolowa dioda MK-R 4500K. Dobra wydajność oraz napięcie zasilania ponad 12V.
Każde z czterech pól zasilane jest prądem 0,4A - 0,45A czyli 1,6A - 1,8A razem.

Obrazek

Latarka wyposażona jest w przewód 1m z uszczelnioną wtyczką.
Włączanie oryginalnym włącznikiem.
Latarkę można zapiąć do standardowego uchwytu rowerowego.

Obrazek Obrazek

Jak świeci?
Tu trochę problem bo obecnie nie mam roweru z dynamem w piaście.
Testy przeprowadziłem na moim starym dynamie. Dynamo przymocowane w imadle.

Zakręcenie ręką daje sporą ilość światła. Na tyle aby oślepiać.
Przy prędkości jazdy 25km/h powinno być 550lm (opierając się na danych Cree i wykresie prądowym drivera)

Latarka świeci o 50% szerzej od S3/S2+ (duży emiter = duża szerokość świecenia).
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Dariusz70, jak wygląda kwestia ze zmianą zasilania na 1*18650 w przypadku normalnego użytkowania z xm-l np ?
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Nie da się. To jest latarka zasilana z dynama w piaście z możliwością łatwego zdemontowania z roweru w razie potrzeby.
Fabrycznie także nie było takiej możliwości. Koszyk 3 x AAA był zintegrowany z włącznikiem.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Własnie mi o fabryczną wersję chodziło :) no bez mocnej ingerencji w body się nie da w tym wypadku zrobić "plu and play"
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

"Na tyle by oślepić" to nie jest miara czegokolwiek i dobrze o tym wiesz ;) .

Wydaje się, że ogólnie projekt fajny, przynajmniej jest w dobrych rękach - ale użyteczność takich rozwiązań jest jak zawsze dyskusyjna.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Napisałem także :
"Przy prędkości jazdy 25km/h powinno być 550lm (opierając się na danych Cree i wykresie prądowym drivera)"
Te 550lm nie przesadzone. Do szybkiej jazdy w całkowitych ciemnościach wystarczy z zapasem.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

A dynamo "butelkowe" nadaje się do zasilenia tej lampki? Wiem, że w opisie Ledim jest mowa o dynamie w piaście, ale 6V 3W chyba z "butelki" da się wycisnąć?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Tu jest 4 x więcej. Driver + czteropolowa dioda.
Dynamo butelkowe tak obciążone może się ślizgać po oponie.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
gruby
Posty: 113
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: gruby »

ptja pisze:A dynamo "butelkowe" nadaje się do zasilenia tej lampki? Wiem, że w opisie Ledim jest mowa o dynamie w piaście, ale 6V 3W chyba z "butelki" da się wycisnąć?
Butelkowe nadaje się ale przy większym obciążeniu butelkowe ma znacznie większe straty i na wyjściu prąd jest znacząco mniejszy. Nie mam w tej chwili dokładnych danych ale przykładowo dla obciążenia 22 ohm (tyle będzie miała MK-R) w piaście prąd na wyjściu wyniesie nadal ponad 500mA (u mnie jest to ok. 520mA), butelkowe niewiele ponad 400mA.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

gruby pisze:/.../przykładowo dla obciążenia 22 ohm (tyle będzie miała MK-R) w piaście prąd na wyjściu wyniesie nadal ponad 500mA (u mnie jest to ok. 520mA), butelkowe niewiele ponad 400mA.
dlaczego 22 omy? Tam jest sterownik po drodze, więc to wszystko staje się mocno nieliniowe.
Ale z różnych wygooglanych wykresów widzę, że i tak moc z dynama w piaście jest po prostu wyższa i "praw fizyki pan nie zmienisz, nie bądź pan głąb" :)
Pytanie było trochę z ciekawości, bo mam rowery z butelkowym, ale w rowerze żony jest w piaście, więc światełko na pewno posłużyłoby.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Czy można to zjarać włączając podczas jazdy?
gruby
Posty: 113
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: gruby »

ptja pisze:dlaczego 22 omy? Tam jest sterownik po drodze, więc to wszystko staje się mocno nieliniowe.
Dioda na 12V i 0,5A daje rezystancję zastępczą ok. 22ohmy. Mowa oczywiście o rezystancji przy nasyceniu prądnicy.
Ale z różnych wygooglanych wykresów widzę, że i tak moc z dynama w piaście jest po prostu wyższa i "praw fizyki pan nie zmienisz, nie bądź pan głąb" :)
Akurat butelkowe i w piaście generują prawie tę samą moc. Różnica polega tylko w tym ile z tej mocy idzie na obciążenie. Butelkowe z uwagi na budowę ma większe straty na uzwojeniu. Z pomiarów wychodzi, że zastępcza rezystancja wewnętrzna (równoległa do obciążenia) jest dwukrotnie/czeterokrotnie (obudowa metalowa/plastikowa) mniejsza niż w piaście (szacunkowo 200 ohmów do 100/50 ohmów). Dlatego im większe generowane napięcie tym więcej prądu "ucieka" z obciążenia w butelkowym.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Da się w tej latarce wykręcić/wyciągnąć pigułę?
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Mnie się nie udało.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Już widzę że jest na wcisk.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ