Driver/sterownik z... wkrętarki ?

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
darkosa
Posty: 24
Rejestracja: sobota 12 paź 2013, 12:35
Lokalizacja: radom

Driver/sterownik z... wkrętarki ?

Post autor: darkosa »

Witam,
nie siedzę zbyt mocno w temacie diodek, dlatego zapytam zanim spalę ;)
Czy regulatorem wkrętarki można "zasilić" diodę xml2 ?
Z tego co doczytałem, można regulować prąd przepływu i to wystarczy(napięcie dostanie wyższe niż zalecane ~3v).

Potrzebuję coś taniego(obojętnie jak dużego) o wydajności max. 5A(raczej 3A). Akurat takich regulatorów mam kilka więc może by coś podziałać w temacie ... ;)
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Diody zasila się prądowo a nie napięciowo, sterownik na 8xAMC na DX kosztuje 4,3$ więc nie jest to duży wydatek ;)

Do tego można dolutować dodatkowe AMC-ki na kanapkę i zwiększyć prąd, nie podałeś też z czego chcesz to zasilać.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
darkosa
Posty: 24
Rejestracja: sobota 12 paź 2013, 12:35
Lokalizacja: radom

Post autor: darkosa »

No to dobrze wyczytalem :)
Chcę zasilać z akumulatora 12v- czyli spokojnie można sobie ustawić dowolny prąd na regulatorze od wkrętarki(regulacja od 0 do 25A dla napięcia 9.8V).
Jeśli źle piszę to proszę o poprawę :D
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Kurcze, zmęczenie bierze i zasugerowałem tym napięciem wyższym niż 3V :wstyd:

Jednak proponuje zerknąć do kalkulatora Cree jak wygląda V od A co by diody nie uszkodzić na niższych prądach.

No w każdym razie to dioda sobie ciągnie tyle napięcia ile potrzebuje zależnie od temp. i prądu ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

prawdę powiedziawszy to większość opisów na tym forum dotyczących zasilania opiera się na wartości natężenia prądu. Jest to o tyle mylące że zupełnie inna energia jest przetwarzana przy różnych napięciach a tym samym prądzie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zasilacz z wkrętarki się nie nadaje bo będzie podawał pełne 12V przy mocy ustawionej na 100%.
ILPT
darkosa
Posty: 24
Rejestracja: sobota 12 paź 2013, 12:35
Lokalizacja: radom

Post autor: darkosa »

skaktus - ale można dopasować x prąd - ściśle okreśony, po prostu ustawić np. 2A przy opierając się na "odpowiednio przyciśniętym" włączniku wkrętarki :D

Wtedy owszem, poda takie napięcie, jakie otrzyma(od 16 do 6V - przynajmniej tyle pisze na jednym z moich włączników). Jeśli powiedzmy dam napięcie 12V, a natężenie zmniejszę(czyli przykładowo dla napięcia 3V dioda pobiera 3A, to dla napięcia 12V dajemy 0.8A).
Nie wiem czy dobrze rozumuję(w odpowiednią stronę ;)

Chodzi po prostu o to, że włącznik wkrętarki można na stałe "zablokować" przy odpowiednim prądzie(znajac oczywiście żródło napięcia). Czy taki przelicznik jaki podałem jest odpowiedni i nic się nie "upali" ? Mozna by zrobić tym sposobem moc regulowaną w pełnym zakresie(0-100% danej diody), na warunki domowe jest to myślę bdb pomysł(jeśli wymiary nie mają znaczenia, koszt starej wkrętarki to jakieś 5zł).
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Myślisz że w miarę zwiększania napięcia prąd w diodę będzie malał i będzie ona świecić? Niestety w ten sposób to nie działa.
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Ten regulator na 100% reguluje poprzez PWM.
Czyli jak ustawisz np 1A to prąd wcale nie zostanie ograniczony do 1A, tylko polecą impulsy kilkadziesiąt A. Przy obciążeniu żarówką czy silnikiem nie ma to znaczenia (średnia prądu będzie taka jak ustawiona), ale LED raczej tego nie wytrzyma
darkosa
Posty: 24
Rejestracja: sobota 12 paź 2013, 12:35
Lokalizacja: radom

Post autor: darkosa »

ebola -> a dlaczego tak nie działa ? Jeśli dioda pobiera powiedzmy 10W, to przy różnym napięciu pobierze różne natężenie - no chyba że, jest w stanie pobrać tyle prądu ile dostanie...

marekowoj -> rozumiem że mówisz o prądzie początkowym. Może można by to jakoś "wygładzić" - wydolność regulatora to ok. 20A. Po prostu szukam taniego dostępnego "od ręki" rozwiązania na regulację światła diody - może więc jakieś podpowiedzi jak to "obejść" ? ;)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
darkosa pisze:- no chyba że, jest w stanie pobrać tyle prądu ile dostanie...
Dokładnie tak jest.
Regulatory od wkrętarek, są dedykowane do silników. Silniki natomiast, są zaprojektowane na konkretne napięcie. Regulacja średniego prądu silnika, odbywa się poprzez regulację PWM. Niestety z tą regulacją prądu, to też nie tak do końca, bo przy obciążeniu silnika, prąd gwałtownie rośnie, a regulator na to nie reaguje, tylko daje ile wlezie...
Do zasilania LEDów w tej postaci, ten regulator się nie nadaje!
Jedynym wyjątkiem są taśmy zasilane z 12V, gdyż same w sobie zawierają rezystory ograniczające prąd diod.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Gdyby tak dodać do tego regulatora PWM z wkrętarki filtr w postaci szeregowej cewki i za nią równolegle do wyjścia kondensator powstałby standardowy zasilacz impulsowy bez sprzężenia zwrotnego i mógłby zasilać diody.
Trzeba by taki filtr stworzyć laboratoryjnie za pomocą praktycznych pomiarów, ale myślę że cewka musiałaby mieć stosunkowo dużą indukcyjność aby nie nasycać się maksymalnie przy tych kilku Khz taktowania z takiego regulatora.
Dioda impulsowa musi zostać także zamontowana zaraz za regulatorem równolegle do wyjścia w kierunku nieprzewodzenia , przewodzi ona prąd indukowany w cewce który jest odwrotny do zasilania cewki i kieruje go także na kondensator wyjściowy.

Albo ogranicznik liniowy prądu np. 3A w szereg i też zadziała, będą tylko wyższe straty mocy.
Ni-Cd Man.
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Defcio pisze:Albo ogranicznik liniowy prądu np. 3A w szereg i też zadziała
To zadziała, ale straty mocy będą blisko 3x większe niż moc która pójdzie w LED-a :( Ale faktycznie, zadziała i będzie można regulować moc regulatorem z wkrętarki :mrgreen:
darkosa
Posty: 24
Rejestracja: sobota 12 paź 2013, 12:35
Lokalizacja: radom

Post autor: darkosa »

akurat mocy nie chcę tracić w taki sposób ;)

Ok, więc Panowie - najtańszy/najprostszy sposób na zasilenie 1(lub 2 diod) ze źródła 12V(dobrze by było gdyby przyjmował od powiedzmy 20 do 12v, ale jeśli będzie tylko 12 to też będzie OK).
PWM odpada(myślałem że będzie dobry) - jakieś inne "domowe" sposoby ? :D
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Tylko przetwornica impulsowa stało-prądowa, innego wydajnego sposobu nie ma.
Ni-Cd Man.
ODPOWIEDZ