www.swiatelka.pl  Strona Główna www.swiatelka.pl
...czyli forum miłośników światełek... ;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Google

Ogłoszenie 
...UWAGA...NOWI UŻYTKOWNICY!!! ... brak słowa powitania w waszym pierwszym poście będzie równoznaczny z usunięciem posta i ostrzeżeniem. NA TYM FORUM CENIMY SOBIE KULTURĘ OSOBISTĄ!!! Lektura obowiązkowa: LINK

UWAGA
AKTUALIZACJA regulaminu działu handlowego > KLIK
Szczegóły na samym dole

Poprzedni temat «» Następny temat
Turnigy reaktor czy icharger 106B+ recenzja i porównanie
Autor Wiadomość
maciex93 

Wysłany: 13-04-2015, 19:37   

Są koszyki na 18650.

FreeMagenta 

Wysłany: 13-04-2015, 20:31   

Najprostsza metoda to połączenie krokodylków z ogniwem przy użyciu małych magnesów neodymowych.
Koszyk / koszyki dają jednak możliwość ładowania kilku ogniw naraz\ przy użyciu balansera (na upartego można to i z "neodymkami" zrobić ale to już taka ultraprowizorka).

WojtekErnest 

Wysłany: 24-06-2015, 04:19   

Jacekkg napisał/a:
.. po co logi z rozładowywania/ładowania akumulatora?
?

Choćby po to aby parować ogniwa do pakietów równoległych.

fxxx

Wysłany: 25-06-2015, 09:42   

nie polecam magnesów-styk jest 'taki se' a przy większych prądach to już odpada. Ja w zasadzie używam blaszek i taki ścisk sprężynowy.

pier 

Wysłany: 28-06-2015, 21:02   

Koledzy jak w iCharger 106B+ zbadać rezystancję wew ogniwa?

maciex93 

Wysłany: 28-06-2015, 22:24   

Special modes > internal resistance.

Manekinen 

Wysłany: 29-06-2015, 22:43   

Wg mnie 106B+ ma tylko jedną wadę. Tandetne przyciski. W miarę zjadliwie działa już tylko exit, reszte trzeba wciskać tak mocno aż biurko się ugina, przy czym dwa z nich nie mają takiego odbicia, nie czuć tego skoku przycisku. Jak wpadną mi w łapki jakieś lepsze "pchełki" to z pewnością wymienię. Po za tym ładowarka jest ostatnio porządnie katowana (20A na wejściu podczas ładowania baterii roweru 10A 24V), poci się niemiłosiernie ale daje radę. Wystarczy skalibrować raz, dokładnym miernikiem, i nie będzie żadnych problemów z pomiarami.

Jeśli chodzi o pomiar rezystancji - zdecydowanie warto wykonywać go z użyciem przewodów balancera, ładowarka robi z nich użytek i rezystancja wychodzi niemal 2x mniejsza jak samymi terminalami głównymi które jak by nie podłączyć to wprowadzą sporą rezystancję własną.

Jeśli chodzi o koszyki do 18650 to polecam DIY, korzystam z takich już rok i to dosyć często, sprawdzają się świetnie a wykonanie nie powinno przyspożyć kłopotu http://mdiy.pl/kosz-do-ladowania-ogniw-typu-18650/

michal883 

Wysłany: 06-09-2015, 22:49   

Wykres z rozładowywania tzw log w ładowarkach bardzo przydaje się do skontrolowania temperatury przy rozładowywaniu. W latarkach nie ma to większego znaczenia, ale jeżeli składasz cały akumulator do samochodu elektrycznego z pojedynczych ogniw, żeby te ogniwa się nie rozjeżdżały to pod uwagę trzeba wziąć 3 rzeczy:
Temperatura rozładowywania dla każdego z testowanych ogniw
Spadki napięć podczas rozładowywania
pojemność końcowa ogniwa. Jeżeli masz pakiet np 30S100P 111V 300Ah i masz te 100 ogniw połączone ze sobą rownolegle, to jeżeli każde będzie podczas rozładowania w tym samym czasie trzymać inne napięcie, jedne będą bardziej obciążone niż 2, dlatego też wzrośnie w nich temperatura i może dojść do przekroczenia zakładanego poboru prądu, co spowoduje złużycie ogniw w pakiecie i rozjeżdżanie się czyli utratę pojemności w całym pakiecie. Staram się robić nadwyżkę i nie ciągnąć więcej niż 50% prądu dopuszczalnego, w tedy ogniwa nawet, gdy nie są idelanie równe nie uszkadzają się i nie tracą na pojemności bardziej niż katalogowo.

Z ichargera 106b+ muszę powiedzieć, że jestem zadowolony i bardzo go chwalę za równy balancer. Równa do 0,003V i pokazuje pojemność bardzo dokładnie, jednak właśnie brakuje tych logów przy jakieś konkretnej robocie. Buduje SEICENTO elektryczne z ogniw z odzysku i staram się dobierać ogniwa jak najlepiej, więc różnica o 100mA w pakiecie jest niedopuszczalna, przynajmniej do własnego użytku :P

z wykresu można dowiedzieć się również jak mocno napięcie spada na każdej z szeregowo podłączonych celi z akumulatorów. Kiedy składałem rower elektryczny silnik pobierał prąd około 20A na 48V. Tutaj właśnie brakuje mi mocnego rozładowywania, ale ichargera 3010B bym nie kupił, bo znajomy miał pożar w garażu przez keipskiej jakości przetwornicę. Widać dokładnie spadki napięć i pojemność na celach - czy dobrze jest zmontowany pakiet i czy każde ogniwo jest dobrze zgrzane / przylutowane. Gdy jest coś niedolutowane od razu jest pokazana niższa pojemność danej celi i po 4-6 godzinach jedna z celi się kończy wyraźnie szybciej niż inne. Wystarczy odpalić kompa zczytać i posprawdzać wszystkie luty. Raz mi się zdarzyło niedolutować ogniwa, bo kalafonia weszła pomiędzy cynę a ogniwo i nie było styku, w tedy icharger pomógł ;)

artur_n 

Wysłany: 12-10-2015, 15:23   

Koledzy jak to jest z ładowaniem akumulatorów żelowych, ile tematów w internecie tyle różnych opinii na ten temat. Mam w posiadaniu iChargera 106 i czy na opcji PB mogę ładować aku żelowy?

fotorondo 

Wysłany: 12-10-2015, 15:28   

Możesz

Issac 

Wysłany: 13-10-2015, 09:59   

artur_n, Potwiedzam, ustawiasz na ładowanie PB 2.0V 6S 12V

michal883 

Wysłany: 26-12-2015, 01:10   

Zakup czegokolwiek stanowczo odradzam w deltashopie. Omijajcie ten sklep szerokim łukiem, nie dają żadnego serwisu. Odesłałem uszkodzony sprzęt trzymaja go 10 miesięcy i nie naprawili. Prawdopodobnie nie odesłali nawet do chin na serwis...
Pochwalę się jak załatwię sprawę do końca z tą firmą.

Poza tym jeżeli ktoś chce tylko ładować sporadycznie akumulatory polecam zakup imaxa b6 klon na ebayu. Dla mnie są lepsze niz oryginał, ponieważ mają prąd ładowania 0-6A 80w zamiast 50W i discharge 0-2A (modyfikowane oprogramowanie) Takiego imaxa można znaleźć poniżej 20$ (80zł z przesyłką) na + w porównaniu do 2x droższego oryginału (SKYRC) klon ma prąd rozładowania 2A i 10W, a nie jak oryginał 5w i 1A, więc klonem można 2x lepiej testować ogniwa.

Co do balancera to jest jedno i to samo (miałem redox beta v2, imax klon b6, turnigy accucell 6) i w każdej z tych ładowarek balancer daje się skalibrować i działa tak samo.

Jeżeli ktoś szuka wyższych prądów polecam ichargera, ładowarka jest nieco droższa niż turnigy, ale jest robiona wg planów i starannie wykonana. W turnigy jest różnie - jak się trafi. Jest to klon ichargera z jakością podzespołów imaxa. Cieniutka folia na przyciskach, która sie odkrusza znacznie głośniejszy wentylator, niedokładny pomiar Rw, co jeszcze zauważyłem; w turnigy jest pewien problem: kalibrowałem łądowarkę na 4,201V na każdy kanał i ładowarka przez wiele cykli trzyma. Ostatniio szok. Miałem rozładowany pakiet ale czuwał nad nim balancer. Podłączam do turnigy reaktor i co się okazało. 4 cele pokazują 3,622; 3,624 3,621 3,623 a piąta cela 3,612 biorę miernik i cele są równe. Rozjechał się jeden kanał i wraz ze zmianami napięcia na celi pokazuje inne wartości przy niższym napięciu. Co za badziew! Teraz składam zawowodo baterie do ebajków i używam ichargera 4010 duo. Bardzo przyjazna ładowarka; Jeszcze jeżeli nie przeszkadza komuś dżojstik polecam ładowarkę skyrc RS16. Bardzo przyjemna. Da się kontrolować cały proces w załączonym oprogramowaniu do kompa włącznie z włączaniem procesu ładowania i rozładowywania. Kosztuje o 150zł mniej niż icharger 106B+, a ładuje podobnym prądem i rozładowuje też podobnym. :)

GozDD 

Wysłany: 26-12-2015, 01:31   

Trochę offtop, ale dzięki bardzo za opinie o SkyRC RS16 :)
Przymierzałem się do Reaktora, ale po paru negatywnych opiniach, praktycznie zerowej dostępności w Polsce i kiepskim serwisie w razie kupna np. na HobbyKingu zacząłem szukać czegoś innego. Na iChargera mnie nie stać i tak trafiłem właśnie na (wydaje się) świetnego SkyRC, jednak niewiele o nim w internecie można znaleźć.

Browar 

Wysłany: 29-12-2015, 10:10   

Fajna ta ładowarka SkyRC RS16, ciekawe czy ma regulowany prąd podczas ładowania, i czy może działać w trybie zasilacza laboratoryjnego?

Newmax 

Wysłany: 28-01-2016, 11:52   

Witam
Jestem tutaj zupełnie nowy i witam się ze wszystkimi serdecznie.
Mam pytanie skąd można pobrać soft do tej ładowarki TURNIGY Reaktor 300W 20A aby zczytywać logi z ładowania i rozładowywania?
Zajmuję się szeroko pojętą elektroniką i planuje zakupić sobie tą ładowarkę jako drugą po B6AC+ V2 jest mocniejsza ale nigdzie nie mogę znaleźć softu.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu