Czołówka Crelant CH10 XM-L2

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Czołówka Crelant CH10 XM-L2

Post autor: maciex93 »

Bohater na dziś to czołówka firmy Crelant, model CH10 w wersji z diodą XM-L2 o barwie ciepłej.

Zakup jak w większości z ciekawości ;) Crelant to firma produkująca lepsze "chińczyki" nie miałem jeszcze nic od nich, więc padło akurat na czołówkę.

Lampka przyszła zapakowana w przyzwoite pudełko, tak że można spokojnie przekazać ją dalej np jako prezent.
W zestawie oczywiście lampka, opaska na głowę, 2 oringi i instrukcja w języku angielskim i chińskim.

ObrazekObrazekObrazek

Wykonanie dobre, żadnych ostrych krawędzi czy zadziorów.
Anodyzacja również w porządku, żadnych widocznych braków czy zadrapań od nowości, chociaż w mojej ocenie nie jest to ona twarda jak chociaż by w latarkach convoy lub solarforce.

Obrazek

Gwinty ładnie nacięte i oryginalnie nasmarowane, oringi na swoim miejscu.

Obrazek

Szybka podobno miała być z powłokami AR jednak moje oko nie dostrzega żadnych fioletowych czy innych odbić które wskazywały by na powłoki. Natomiast wyjście szybki i pomiar jest mocno utrudniony bo piguła ma klej na gwincie i za bardzo nie ma też za co złapać żeby zbytnio nie poharatać gwintu.

ObrazekObrazek

Sterownik mnie rozczarował bo nie ma stabilizacji.
Producent pisze że można lampkę zasilać z ogniwa li-ion 18650 oraz 2x CR123A, jednak moje pomiary ukazują to inaczej. Przy 4,2V prąd w diodę to 1,72A, natomiast przy 6V czyli przy zasilaniu z 2xCR123A prąd to 3,2A!!! Ktoś tu się mocno rozminął z prawdą, i być może wynika to z oszczędności w sterowniku bo na moje oko jednak stabilizacja mogła by być, ale brakuje elementów prawdopodobnie za to odpowiedzialnych.
Na szczęście jest informacja o słabym ogniwie, jednak też nie zbyt dobrze przemyślana, bo przy napięciu 2,6V włącza się strobo...

Obrazek

Zatem najlepiej aby zasilać czołówkę tylko z ogniw 18650, mieszczą się również długie protected.

Obrazek

Największy bajer tej czołówki to miały być tryby w ilości 2 i oba mające możliwość bezstopniowej regulacji, owszem tak to działa, przytrzymując guzik w jednym z trybów płynnie zmniejsza on swoją moc, aby po dojściu do 0 znów narastać, puszczenie guzika powoduje zapamiętanie wybranej jasności.
Stroboskop i SOS można wywołać szybkim podwójnym kliknięciem.
Ustawione tryby niestety powracają do domyślnych po zmianie baterii.

Reflektor jest nie wielki, typu OP, światło jest użytecznie rozproszone, spot "miękki" a spill szeroki.
Barwa światła ciepło-neutralna, na moje oko coś z okolic tintu 5B1, przyjemna, dobra do czołówki.

ObrazekObrazek

Opaska na głowę jest ok, za mało miałem czołówek żeby coś więcej opisać, trzyma stabilnie lampkę, można ją regulować góra-dół.

Obrazek

Podsumowując, przy użytkowaniu z ogniwami 18650 wszystko będzie dobrze, ale myślałem że crelant pokaże tu się z lepszej strony, a tu wyszło że chiniol musi mieć wady bo nie był by sobą :twisted:
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

<3 Cena?
ericandor
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 11:32
Lokalizacja: polska

Post autor: ericandor »

Hetman pisze:<3 Cena?
U sprawdzonego dostawcy na AliExpress $25 - $27 LINK.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Dokładnie!
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ericandor
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 11:32
Lokalizacja: polska

Post autor: ericandor »

Jakieś zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem? Czy tylko STROBE przy 2.6V ?

Co do drivera to rozumiem że to budżetowy Direct Drive z PWM ?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Przy około 2,6V jest ten stroboskop, a przy ~2,5V koniec świecenia.

Driver: mosfety sterowane PWM'em (z pic12f629) ale wysokiej częstotliwości, bo okiem nie widać żadnego migotania, nawet w najniższych możliwych ustawieniach.
Na płytce jest wolne miejsce na 1 układ, podejżewam że miał być tam 5241 popularny układ który wraz z kilkoma elementami zapewnia stabilizację prądu.
Edit, po przeglądnięciu schematu https://i.imgur.com/Z3tKRn6.gif jestem pewny że to ten układ miał tam być, wraz z cewką i diodą shottky, ale oszczędność wygrała :evil:
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ericandor
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 11:32
Lokalizacja: polska

Post autor: ericandor »

Z szybkiego przejrzenia datasheet dla QX5241 (buck) wynika że stabilizacja i tak nie działałaby dla konfiguracja 1x18650 (Vin min = 5.5V).

Czy progi 2.6V i 2.5V zapewniają ochronę ogniwa unprotected ?

Dzięki za recenzję!
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

To jak mi pomożecie na priva to może w następnym miesiacu. Świetna rzecz, tak po zdjęciach.

Skoro zabezpieczenie przy jednym nie zadziała to zastanawiałbym się nad modowaniem na amc a ten sterownik do jakiegoś większego projektu.

PS: zdjęcia rozkładu światła porównywalnie do convoyovego standardu :P ?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Panasonic dopuszcza rozładowywanie do 2,5V, ale warto sprawdzić to w dokumentacji konkretnego ogniwa.
Głębsze rozładowywanie obniża żywotność ogniwa.
ericandor pisze:Z szybkiego przejrzenia datasheet dla QX5241 (buck) wynika że stabilizacja i tak nie działałaby dla konfiguracja 1x18650 (Vin min = 5.5V).
Tak, przy 1x18650 może by nie było stabilizacji, ale już przy 2xCR123A prąd był by stabilizowany, i nie osiągał 3A.
Hetman pisze:Skoro zabezpieczenie przy jednym nie zadziała to zastanawiałbym się nad modowaniem na amc a ten sterownik do jakiegoś większego projektu.
Dla 1x18650 przy 2,6V zacznie migać, więc zobaczysz że już jest koniec energii w ogniwie i zmienisz świeże, lub pogodzisz się z ciemnością ;)
Driver na amc można wcisnąć, np Greg ma taki obsługiwany mikroswitchem http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10069, nada się do lampki, najlepiej 4xAMC, zapytaj pewnie się dogadasz.

A rozkład światła podobnie jak w S2, tylko spill troszkę szerszy.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ericandor
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 11:32
Lokalizacja: polska

Post autor: ericandor »

Czy info o strobo przy 2.6V to wynik eksperymentu na prawdziwym aku 18650 czy na zasilaczu ?

Od osoby używajacej CH10 miałem info że przy słabym aku latarka zaczeła się dziwnie zachowywać (losowe zmiany jasności) ale nie było strobo. Po wymianie aku na świeży znowu świeci normalnie.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Testowałem na zasilaczu. Jak rozładuję jakieś akku to jeszcze raz sprawdzę.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jak za 25 dolarów to zakup nieopłacalny. Niby fajna, ale taniej można dorwać podobne konstrukcje i za zaoszczędzoną kasę przerobić pod siebie. Rozczarowuje klejenie piguły i brak stabilizacji...
ILPT
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Co możesz polecić jako host?
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ericandor
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 11:32
Lokalizacja: polska

Post autor: ericandor »

skaktus pisze:Jak za 25 dolarów to zakup nieopłacalny. ...
Czy, przy założeniu że nie będzie przerabiania, jest jakaś lepsza czołówka na 18650 w podobnej cenie ?

Pozdrawiam
marlon62
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 05 gru 2013, 20:32
Lokalizacja: Stolica

Post autor: marlon62 »

Ale ogólnie byś polecał tę czołówkę ???
ODPOWIEDZ