Opus BT-C3100-chłodzenie po mojemu.

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Opus BT-C3100-chłodzenie po mojemu.

Post autor: skaktus »

Witam.

Modyfikacja prosta, w sumie nic odkrywczego. Modyfikacja wykonana celem poprawy chłodzenia (co logiczne) i zmniejszenia hałasu generowanego przez ładowarkę w trakcie rozładowywania.

Fabryczny wentylator zastąpiony wentylatorem 80x80mm o wysokości 10 mm. W dole ładowarki wycięty otwór na wentylator i grill. Wybrałem wentylator 10 mm, tak aby jak najbardziej ograniczyć wysokość ładowarki.

Obrazek

Wybrałem wentylator marki "Bestfan" z tego względu, że były to jedyne wentylatory o wysokości 10 mm w akceptowalnej cenie (około 10 zł) oraz że były to wentylatory pobierające zaledwie 100 mA w trakcie pracy, fabryczny wentylator pobiera około 90 mA, więc różnica nieznaczna i fabryczny tranzystor sterujący wentylatorem nie wymaga wymiany.

Obrazek

Jako, że odstęp pomiędzy podłożem na którym stoi ładowarka a wentylatorem jest bardzo mała, należało wykonać nóżki które zapewnią odpowiedni dystans. Bez tego dystansu, przepływ powietrza był minimalny. Za nóżki robią śruby, które miałem pod ręką.

Obrazek

Powietrze musi też gdzieś uchodzić, dlatego też obudowa jest skręcona dłuższymi śrubami, co zapewnia dystans pomiędzy dwoma częściami obudowy. W pierwszym pomyśle, miała w tym miejscu znaleźć się wycięta kolejna dolna obudowa, niestety nikt z sprzedawców w Chinach takowej nie chciał mi sprzedać.

Obrazek

Wygląd końcowy - "żyrafa" na 4 nogach gotowa do pracy :)

Obrazek

Obecnie trwają testy. Cztery akumulatory rozładowywane maksymalnym prądem, wentylator dostaje pełne 12V, całość lekko szumi a powietrze "wychodzące" z ładowarki jest minimalnie ciepłe.

Zamierzony cel osiągnięty :)
ILPT
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Da radę zamknąć ładowarkę z tym wentylatorem?
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Nie, nie da się. Wewnątrz są sprężyny od slotów akumulatorów, cewki itd. Jedyne wyjście to dokładka w postaci plastiku z dodatkowej dolnej obudowy, aby taka szpara nie straszyła. Z drugiej strony, to nie konkurs piękności ;)
ILPT
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Może ktoś z drukarką 3D by taki pierścień dorobił :mrgreen:
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Najłatwiej pierścień wymodzić z dodatkowej podstawy, z której wytniemy dno i mamy owy pierścień. Jednak zakup dolnej części obudowy jest niemożliwy - mi się nie udało a pisałem do GeraBest, na Aliexpress itd.
ILPT
pook
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:49
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pook »

A nie lepiej było by przykręcić wentylator od zewnątrz?
Też myślę nad modyfikacją, ja muszę trzymać ładowarkę w łazience bo tak świszczy.
Ostatnio zmieniony sobota 13 cze 2015, 23:21 przez pook, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Bez modyfikacji:

ładowarka USB + podkładka

Przy rozładowywaniu 1A 4ogniw 18650, wentylator nawet nie wchodzi na większe obroty.

Ledwo słyszalne, spokojnie można zasnąć.

Obrazek
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

pook pisze:A nie lepiej było by przykręcić wentylator od zewnątrz?
Też myślę nad modyfikacją, ja muszą trzymać ładowarkę w łazience bo tak świszczy.
Jesli bym przykręcił na zewnątrz, musiał bym nawiercać całą obudowę na około, aby powietrze miało ujście.

Podkładka chłodząca to dobry pomysł, ale otwory wentylacyjne od dołu są niewielkie więc to takie strzelanie z armaty do muchy, do tego zero mobilności, dodatkowe kable i zasilanie :)
ILPT
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Jedyny minus pracy z pokladka to faktycznie dodatkowe zasilanie, ale i z tym można coś poradzić.

Dla mnie tez ważne jest aby nie stracić gwarancji poprzez modyfikacje.
Ostatnio zmieniony sobota 13 cze 2015, 22:56 przez Issac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

O jakiej gwarancji piszesz ? ;) Kupowałem wiele razy w Chinach i często gwarancja polegała na tym, że jak coś się zepsuło, oddawali pieniądze lub ich część,nigdy nikt nie chciał odesłania przedmiotu lub po prostu olewano sprawę i żadnej gwarancji nie było.

Fabryczne chłodzenie jest bardzo słabe - wystarczyło, że rozładowałem 4 sztuki akumulatorów w jednej z komór i już było widać zaciemnienie laminatu od wysokiej temperatury.
ILPT
Drag-On
Posty: 88
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 08:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Drag-On »

A nie wolicie zrobić odlewu? Wystarczy kupić w stomatologicznym specyfik do odlewów i zalać go żywicą. Przy kilku kopiach powinno to kosztować grosze.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A czym taki odlew potem wypełnisz ?
ILPT
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Posty: 518
Rejestracja: sobota 08 lis 2014, 04:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cpt.Nemo »

No napisał że żywicą, może epoksydową ?
A może poliuretanową ?

http://www.tooling.milar.pl/strona-zywi ... iuretany-3
Pozdrawiam, Leszek
triodak
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 07:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Gdyby dać wentylator i grill na zewnątrz obudowy Opus'a to wtedy się ona zamknie. Trochę dłuższe nóżki o wysokość wentylatora i powinno być dobrze ;-)
ViP3R
Posty: 62
Rejestracja: niedziela 26 sie 2018, 02:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ViP3R »

skaktus, orientujesz się może w jakich przedziałach zawiera się napięcie, którym tranzystor steruje wentylatorem? W sensie od jakiego napięcia - górna wartość to 12V
Rozumiem, że nie ma tu jakiegoś PWM czy innego tworu?
ODPOWIEDZ