Mactronic Scream 02 vs. Solarforce L2

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Mactronic Scream 02 vs. Solarforce L2

Post autor: itcloud »

Jak wygląda pojedynek 400lm vs 980lm?

Nie jest wcale taki oczywisty. Odniosłem wrażenie, że na tym forum Mactronic nie jest lubiany. No może poza tylnym oświetleniem Walle (2x0.5W) ;) Tak się składa, że posiadam obie lampki (tzn. screama sprzedałem, ale kolega z mojego osiedla ma go nadal) i po wczorajszych, pierwszych testach L2 mam wątpliwości, które światełko lepsze. *

(poniższy wywód mam teraz ochotę przekreślić, ale zostawiam, aby stopniować napięcie przed oficjalnym werdyktem).
Tzn. na mocy 100% L2 świeci dalej i nieco szerzej, ale moc światła np. przy mocy 60% jest nawet ciut mniejsza, niż przy 100% mocy Screama, który ma tam te 400lm max. O ile znam się na procentach wynika z tego, że albo jednak Scream świeci mocniej niż podaje producent, albo L2 świeci słabiej, niż by się mogło wydawać po przeczytaniu dziesiątek pochwalnych recenzji w necie.

Chcę niebawem wykonać test, który nagram kamerką. Jeśli chcecie zasugerować, co miałbym konkretnie przetestować dajcie znać. Z góry przepraszam za formę tej "recenzji" (testu?) - zastrzegam, że to typowa AMATORSZYZNA ;) Odczucia zwykłego konsumenta.

Moje wstępne spostrzeżenia:

## SCREAM 02:
+ solidna konstrukcja
+ bogaty zestaw (lampka+uchwyt+baterie AAA)
+ mocne światło przy max zakresie
+ przydatny zoom

- krótki czas działania na 100% i jeszcze szybszy spadek mocy (po ~40 minutach pomimo tego, że nie zapala się czerwony wskaźnik, światełko zaczyna świecić słabiej)
- ubogie tryby i mało użyteczne np. stroboskop 100% (mógłby być na 30%)
- brak pamięci ostatnio wybranej opcji


## SOLARFORCE L2:
+ jeszcze lepsza konstrukcja niż u mactronica
+ zasilanie na ogniwa 18650 znacznie wydłuża czas działania
+ cieplejsza wiązka, niż w screamie
+ nieco szerszy kąt świecenia
+ pamięć ostatnio wybranego trybu
+ całkiem ciekawe tryby, które można samemu skonfigurować (mowa o wersjach modyfikowanych)

- w porównaniu ze Screamem lumeny zawyżane w informacjach handlowych, albo Scream świeci wyraźnie mocniej, niż mówią o tym ulotki
- brak zoom-u
- doliczając modyfikację + opcję reverse click + uchwyt nieco wyższa cena niż u Screama

WERDYKT:
Myliłem się, oj bardzo myliłem. Testy w zupełnej ciemności z wykorzystaniem obu lampek wykazały, że jednak Solarforce L2 jest zdecydowanym zwycięzcą. Reasumując:

- Solarforce L2 świeci jakieś 2x mocniej i 2-3x dalej niż scream
- Solarforce L2 świeci szerzej i ma przyjemniejszą barwę światła (neuralna biel, a nie zimna)

Ci, którzy kiedyś staną przed dylematem, czy kupić Solarfoce L2 - naprawdę świetna lampka, polecam.

https://www.youtube.com/watch?v=vRxc6ffq-lw
Ostatnio zmieniony piątek 21 sie 2015, 23:54 przez itcloud, łącznie zmieniany 3 razy.
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Najlepiej jakbyś testy wykonywał z użyciem jakichś przyrządów a nie na oko, które bardzo łatwo oszukać. Wystarczy że barwa światła będzie inna a juz odczucia się zmienią. Poza tym 60% prądu maksymalnego to niekoniecznie to samo co 60% mocy diody. Co producent to inne wyliczenia, prawie jak z PKB, w każdym kraju liczą inaczej ;).


Pozdro i udanego testu ;)
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

Thx. Chciałbym też doprecyzować, że właśnie zależy mi na odczuciach zwykłego Kowalskiego. Pamiętam ten efekt "wooow!" przy Screamie. Przy L2 "hmm no ok", bardziej stonowane ;)
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Bardziej stonowane a piszesz ze jednak L2 świeci mocniej od MT ;). Zależy z czego na co się przesiadasz, jak siedłem z WSK na GSXR 750 to też był efekt wow, a z 750 na 1000 to już troche mniej a jednak szybciej ;).

Także dla kolejnego efektu wow muskałbyś pewnie założyć coś koło 3000 lm :). Ale w takiej małej obudowie ciężko to zmieścić raczej :).
Ostatnio zmieniony piątek 21 sie 2015, 15:40 przez cwancisz, łącznie zmieniany 1 raz.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Przyczyną może być różna barwa światła, różny rozkład i to, że ludzkie oko nie widzi takiej różnicy między lumenami chyba z 1000lm na 2000lm zauważalny wzrost światła to tylko 30%.
A i jak będziesz testował to naładuj "baterie" w obu. :)
Mógłbyś sprawdzić też po jakim czasie L2 się nagrzewa.
Pozdrawiam
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

WERDYKT:
Myliłem się, oj bardzo myliłem. Testy w zupełnej ciemności z wykorzystaniem obu lampek wykazały, że jednak Solarforce L2 jest zdecydowanym zwycięzcą. Reasumując:

- Solarforce L2 świeci jakieś 2x mocniej i 2-3x dalej niż scream
- Solarforce L2 świeci szerzej i ma przyjemniejszą barwę światła (neuralna biel, a nie zimna)

Ci, którzy kiedyś staną przed dylematem, czy kupić Solarfoce L2 - naprawdę świetna lampka, polecam. Podczas godzinnej wyprawy cały czas była zimna, nie nagrzała się ani trochę (a miałem ją przez 45 minut w trybie 100%).

Co nie znaczy, że scream 02 to zły wybór. Bardzo przyzwoita lampka, która jednak powinna być znacznie tańsza w stosunku do SF L2 (135 zł na solarforce.eu, a scream02 potrafi kosztować od 125 - 155 zł, przy czym poziom 150 zł to rozbój w biały dzień). Na korzyść screama przemawia regularny, ciągły strumień, może nie szeroki, ale taki jakiś "gładki". Np. w SF L2 widać w centrum wyraźnie mocniejszą plamę światła - mnie to nie przeszkadza w sumie ;)

https://www.youtube.com/watch?v=vRxc6ffq-lw
Ostatnio zmieniony piątek 21 sie 2015, 23:55 przez itcloud, łącznie zmieniany 1 raz.
Hefajstos
Posty: 88
Rejestracja: piątek 14 maja 2010, 20:38
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Hefajstos »

To że lampka w trybie 100% nie grzała się w ogóle to źle o niej świadczy. Musisz to poprawić bo długo się nią nie nacieszysz.
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

Jutro jeszcze raz to sprawdzę, ale mamy już chłodne noce, lampka mimo wszystko powinna być ciepła?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Lampka była w ruchu? Sprawdź w domu czy się nagrzewa.
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

michal1 pisze:Lampka była w ruchu? Sprawdź w domu czy się nagrzewa.
Oczywiście, że w ruchu.. średnio 18 km/h
Pali się w pokoju przez 3 minuty... przód robi się ciepły.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Jak w ruchu, to mogła nie być gorąca, bo na dworze nie jest tak już ciepło.
Natomiast trzy minuty i przód tylko ciepły to wynik średni. Wybrałeś może wersję z zabezpieczeniem termiczym? :)
itcloud
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 16 sie 2015, 00:24
Lokalizacja: Bdg

Post autor: itcloud »

Po 7miu minutach już się zaczęło robić ciepło w kierunku b. ciepło... ale tylko z przodu, tam przy diodzie oczywiście. Tył, tam gdzie jest przełącznik chłodny. Nie chcę dłużej ryzykować.

Tak, oczywiście wybrałem ten model: http://solarforce.eu/latarka-solarforce ... -p-15.html


  • Zabezpieczenie termiczne elektroniki - sterownik posiada element termoaktywny który w przypadku wzrostu temperatury powyżej 60-65°C obniża prąd diody do bezpiecznego poziomu. Latarka pozostaje w tym trybie pracy do kolejnego uruchomienia. Latarka może osiągać temperaturę w okolicach 60 stopni
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Masz zabezpieczenie termiczne więc dioda powinna być bezpieczna :wink:
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

W takiej temp. na zewnątrz, w czasie jazdy to byłoby wręcz dziwnie że latarka się grzeje, szczególnie kiedy ma zabezpieczenie.
Moja L2P postawiona w pokoju na stole dopiero po jakichś 10 min robi się taka że ciężko trzymać ją w ręku. Także ten typ tak ma :)
Hefajstos
Posty: 88
Rejestracja: piątek 14 maja 2010, 20:38
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Hefajstos »

W modułach d26 jest mała powierzchnia styku z body latarki. W tym temacie jest pokazane jak greg poradził sobie z odprowadzeniem ciepła na obudowę latarki.
ODPOWIEDZ