Budowa oświetlenia roweru do jazdy w mieście.

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Davvvi
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 24 lis 2015, 17:46
Lokalizacja: Kutno

Budowa oświetlenia roweru do jazdy w mieście.

Post autor: Davvvi »

Jestem tu nowy . Mam na imię Dawid. Witam wszystkich Użytkowników forum.
Otóż tylko nie krzyczę ale posiadam przy rowerze silnik. Prędkości jakie osiągam są rzędu 40-50kmh. Potrzebuję dobrego przedniego oświetlenia ale taniego zasilanego z aku żelowego 12v który posiadam przy rowerze. Pierwszy pomysł był luźny i opierał się na Led cob 50-100watt plus kolimatory I soczewka. Pomysł poległ ze względu na zbyt szybkie rozładowanie aku i ryzyko oślepiania. Tak samo poległ pomysł z xenon em. Pomyślałem żeby może użyć 6 Powerledów 3watt do tego kolimatory i mógłby poskładać fajna lampę. Myślicie że to może wypalić? sprzedawca kolimatorów posiada w swojej ofercie kolimatory o kącie święcenia od 5 do 120°. Nie wiem który byłby najlepszy. Podpowiecie?
Ostatnio zmieniony piątek 27 lis 2015, 21:12 przez Davvvi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Po co power ledy noname skoro są produkty markowe o lepszych parametrach ? W przypadku ledów też będziesz miał problemy z odcięciem i oślepianiem.

Xenon jest bardziej wydajny niż ledy i będzie lepszym rozwiązaniem.
ILPT
Davvvi
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 24 lis 2015, 17:46
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Davvvi »

Tak tylko Powerledy 3watt są po 2.50 i łatwiej do nich zrobić źródło prądowe. Z diodami cree jest gorzej bo ogólnie są drogie. Spoko xenon mógłby być tylko w co wpakować xenon? W jaką lampę go wpakować? Ile czasu wytrzyma aku który ma 12v 10AH?
Ostatnio zmieniony piątek 27 lis 2015, 21:14 przez Davvvi, łącznie zmieniany 1 raz.
Davvvi
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 24 lis 2015, 17:46
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Davvvi »

Chyba nikt mi nie pomoże w sprawie tego xenona. No nic w takim razie będę kombinował z tymi powerLEdami. Może coś z tego wyjdzie. Przynajmniej koszt niewielki. Temat w takim razie można zamknąć. Pozdrawiam.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Davvvi pisze:Ile czasu wytrzyma aku który ma 12v 10AH?
czas w godzinach = 12V * 10Ah * sprawność / moc lamp
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Davvvi
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 24 lis 2015, 17:46
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Davvvi »

Najbardziej by mnie interesowało w co takiego xenona włożyć? Ogólnie xenon w raz z przetwornicą slim pobiera koło 45watt. Mierzyłem jak montowałem xenona w projektorze.

A co myśliciele o takim rozwiązaniu widocznym na filmie z diodą LED cob 100watt?



Lub na tym filmie
Davvvi
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 24 lis 2015, 17:46
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Davvvi »

Mam nadzieję że ktoś napisze mi na temat Filmów z youtube.

Mam drugie pytanie z innej beczki. Bo piszecie o oślepianiu kierowców przy lampie samoróbce. Ok zgadza się . W takim bądź razie jak to się ma z lampami gotowymi które także miewają ponad 1000lm ? Przeglądam najróżniejsze latarki i one nie oślepiają kierowców? Patrząc na budowy takich latarek to w większości mają aby odbłyśnik. W samym środku przeważnie dioda Cree i to wszystko. Nie posiadają żadnych odcięć itp. Powiecie jak to jest??
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

W Niemczech zabronione, w Polsce brak wymagań technicznych dla rowerów (jest tylko ogólnikowe określenie, co powinno byc w wyposażeniu). Homologacje zaczynaja sie dopiero od motorowerów (obowiązują wówczas regulaminy EKG ONZ i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych ...). Twój pojazd ze wzgledu na prędkość jest już jednak motorowerem i powinien mieć homologację lub specjalne dopuszczenie ministra na badania prototypu.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Do latarek dorabia się daszki itd.

Xenon wystarczy włożyć do soczewki uniwersalnej od przeciwmgielnych i po sprawie. Da to więcej światła niż odpowiednik w postaci leda typu COB o mocy 30 - 40W.
ILPT
Davvvi
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 24 lis 2015, 17:46
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Davvvi »

skaktus, Dzięi za odpowiedź. A czy takie rozwiązanie nie będzie ośepiac? Jak to bywa z halogenami one świecą przeważnie szerokim strumieniem ale za to bardzo krótko przed siebie. Czy to wystarczy do roweru?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Wydzieliłem dyskusję o napędzie, i przeniosłem do różności.

Wróćmy do tematu.


Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Davvvi,
Cco do lampki to w 50 zł ciężko, ale najtańsza opcja to IMHO nowe latarki Securitylng do tego uchwyt , najprostsza ładowarka i 2 używane Li-Ion, plus daszek nad latarką.
Obecnie w sklepiku jest oferta za 75 zł + kw.
Jak masz coś z wymienionych rzeczy to zaoszczędzisz.
Ta latarka Securitylng może nie jest szczytem techniki, zwłaszcza sterownik, ale jest poza tym solidna, dość szeroko i daleko świeci i do miasta jest wystarczająca IMHO.
Pozdrawiam
gruby
Posty: 113
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 09:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: gruby »

Czy ksenon na pewno jest wydajniejszy od ledów? Ksenony do 120lm/W. Ledy 150lm/W w rozsądnej cenie.

Z ksenonem uciążliwe mogą być rozmiary lampki.

Coby są fajne bo mają dużą powierzchnię emitera co jest korzystne z punktu widzenia odprowadzania ciepła. Ale niekorzyste dla uzyskania dobrego odcięcia. Do tego zasilanie ~30V (od 20W) wymaga przetwornicy co z 12V będzie się charakteryzowac dość słabą sprawnością. 10W jest na 10V czyli zdecydowanie lepiej.

Najrozsądniejsze to coś pokroju XHP. Mały emiter pozwala na uzyskanie dobrego odcięcia. Zasilanie 12V umozliwi zminimalizowanie strat na przetwornicy. Moc w zależności od wersji do 30W. Tylko w 50zł się nie zmieścisz bo potrzebujesz jeszcze radiatora i przetwornicy.

A jak to jest z daszkami? Próbowałem u siebie i można uzyskać świetne odcięcie ale to uniemożliwia oświetlanie znaków. Dosłownie całkowita ciemność. Czy to reguluje się długością daszka by jednak uzyskać niewielkie rozmycie do oświetlania znaków?
Davvvi
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 24 lis 2015, 17:46
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Davvvi »

Panowie może będziecie mnie ganiać że poszedłem w swój pomysł ale jak pisałem diody cree odpadały ze względu na duże koszty i konieczność zasilania ich z aku li-jon co mi bardzo nie odpowiadało.

tworzę własną lampę która już świeci bardzo fajnym A przy tym nie było jakoś strasznie drogo i spełnia wszystkie moje wymagania. Jedyny problem w tym, że nie mam obudowy do niej i nie wiem z czego ją zrobić. Może wy coś doradzicie?
A tak to wygląda:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Średnica lampy to 7cm.
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

jakaś konserwa, puszka po piwie? z tych najtańszych
z drogich to kawał derlinu / poliamidu i wytoczyć
ODPOWIEDZ