kolimator do led mocy

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

kolimator do led mocy

Post autor: Marcino21 »

Witam!

O razu przyznaję, że w temacie diod jestem nowicjuszem.
Kupuję diodę mocy, koloru zielonego razem z soczewką. Zależy mi na jasności i maksymalnie skupionym promieniu. Buduję replikę miecza świetlnego. Ponieważ nie mam doświadczenia, bardzo proszę o poradę,

Znalazłem tą diodę, na stronie Maritex : https://www.maritex.com.pl/pl/nt-1sb22- ... g2-i-41510

A tutaj soczewki przeznaczone to tego modelu https://www.maritex.com.pl/pl/soczewki- ... B1043%5D=0

Czy ta ostatnia, najdroższa , model IRIS 12077 to koniecznie najlepszy wybór?
Z góry dziękuję! :D
Marcin
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Z tych 3 to daje najwęższy kąt świecenia więc powinna być ok.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Ja dorwałem 5°, "ostrze" to rura plexi o średnicy 20mm. Rurę wypełniłem kilkunastoma warstwami celofanu, który jest chyba najlepszym dyfuzorem dla takiego zastosowania. Na końcu klingi jest półko z półprzezroczystego lustrzanego woreczka antystatycznego od elektroniki. Powoduje on, że znaczna część promienia zostaje odbita i cofnięta, więc ostrze jest dość równo podświetlone.
Moje próby

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Właśnie kąt jest najwęższy, ale jest dość droga. W moim poprzednim mieczu użyłem takiej z kątem 10 stopni, ale efekt był marny i musiałem jeszcze w pewnej odległości zamontować soczewkę zoomującą z latarki. Dopiero wtedy promień był skupiony, na tyle że mogłem zobaczyć kwadratowy kształt diody na ścianie :) Jeżeli byłbym pewien, że ta soczewka pozwoli osiągnąć taki sam efekt, kupiłbym ją, ale jeżeli i tak musiałbym kombinować to wolę tańszą. Jak myślicie?
Panie Sławku, obejrzałem właśnie Pana projekt miecza. Szacun :). Szczególnie zaciekawił mnie fragment o sterowaniu mieczem(włączanie i rozbłysk). Ja też pierwotnie nad tym myślałem, ale niestety nie znam się kompetnie na elektronice i ostatecznie zrezygnowałem. Czy Panu się to udało?
Jeśli chodzi o dźwięk, tu ostatecznie zdecydowałem się na wymontowanie karty dźwiekowej z miecza-zabawki, ale ponieważ również się na tym nie znam, a prośba o pomoc na innym forum na niewiele się zdała, jedyne co byłem w stanie zdziałać to zmontowanie dźwięku niezależnego od światła (to samo zasilanie, ale 2 różne przycisku od światła i dźwięku) Czy w tej kwestii może Panu udało się wymyślić coś lepszego?
Jeśli chodzi o samo światło, myślę że osiągnąłem dobry efekt. Zamiast wspomnianego woreczka antystatycznego użyłem folii ,,lustro weneckie" i zdecydowanie polecam tą metodę :). Taki byl efekt ostateczny:
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 0e5326.jpg
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Efekt bardzo ładny...
Pierwsza wersja (niestety, zdjęć nie posiadam), była zrobiona z czujnikiem uderzenia, na procku. Procesor załączał LEDA, zwiększając prąd do zadanego, gaszenie na odwrót. Z tym, że do tego służył przycisk, a klasyczny włącznik, był osobno.
Czujnik uderzenia to był kawałek miedzianej rurki, z zamontowaną wewnątrz kulką na sprężynce. Gwałtowne zatrzymanie ostrza, powodowało, że kulka dotykała do rurki, procesor dostawał wtedy sygnał do chwilowego zwiększenia prądu.
Wersja ta pracowała na akumulatorki AA, a LED był zasilany z przetwornicy opartej o układ PT.
Dźwięk, chciałem zrobić podobnie do Ciebie, wylicytowałem używany "miecz Vadera", za 1/3 ceny, okazało się, że przyszedł w oryginalnym kartoniku, a na nim samym, nie było zauważalnych śladów używania, więc sumienie mi nie pozwoliło go rozbierać.
Aktualnie krystalizuje mi się w głowie projekt oparty o arduino (małe, wygodne i tanie). Odtwarzacz mp3, sterowany z arduino to aktualnie grosze, do tego sterowanie 3-ma układami AMC i jakiś wzmacniacz. Chcę też wykorzystać akcelerometr do wykrywania ruchu i uderzeń. Wszystko zasilane z Li-Ion'a 18650

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Dobry pomysł z miedzianą rurką. Też zasilam swój Li-ion 18650. Super, gdyby udalo się z tym odtwarzaczem ardruino. Podejrzewam, że to raczej skomplikowane i amator by sobie nie poradził, prawda?
Marcin
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Arduino nano + odtwarzacz mp3 + wzmacniacz
W sieci jest potężna baza dla arduino.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Panie Sławku, mam jeszcze pytanie o procesor zwiększający prąd przy uderzeniu, z Pana pierwszego, wspomnianego projektu. Nie mam pojęcia jak coś takiego zrobić i podłączyć, czy to wymaga jakiejś wiedzy z zakresu programowania, czy gdzieś są sprzedawane takie gotowe procesory?

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Niestety, procesor trzeba sobie samemu zaprogramować. Można co prawda wszystko zrobić bez użycia procesora, ale wymaga to też trochę wiedzy elektronicznej.

Gdzieś jeszcze może znajdę ten program... :roll:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Tzn. ten, który Pan sam stworzył? :)
Marcin
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Marcino21 pisze:Tzn. ten, który Pan sam stworzył? :)
Tak, o ten chodzi... Będzie napisany w BASCOMie, ale nie pamiętam na którym komputerze :roll:
"Pan", nie jest formą konieczną i raczej nie stosowaną na forach. Zwracamy się do siebie normalnie, jak "starzy znajomi" ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Ok, nie często bywam na forach :) W każdym razie dzięki, byłoby super, gdyby się znalazł
Marcin
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

Znalazłem taki oto przykładowy schemat jak podłączyć diodę mocy do układu z dźwiękiem, z miecza zabawki(mam dokładnie ten sam miecz, którego układ rozrysowano).
http://cursedmonkeys.com/?attachment_id=4910
Nie wiem tylko jak dobrać tutaj odpowiedni tranzystor, jest szansa, że ktoś poda mi wzór, odpowiedni dla tej konkretnej sytuacji? Mógłbym później podstawić do niego wykonane przeze mnie pomiary i nie musiałbym intensywnie zgłębiać elektroniki (wiem, jestem leniwy :), ale też inne zajęcia mi ostatnio nie pozwalają) Zamiast rezystora, tak jak jest na schemacie wykorzystałbym zasilacz z regulacją prądu i napięcia, konkretnie ten http://allegro.pl/zasilacz-power-led-dr ... 06409.html
W każdym razie bylbym bardzo wdzięczny, jeżeli oczywiście nie wymaga to jakiegoś wielkiego nakładu pracy
Marcin
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Tranzystor dowolny PNP o mocy przynajmniej 1W i prądzie 0,5A, ale...
Ja bym zrobił inaczej. Tam są trzy wyjścia sterujące grupami LEDów, i one zapalają i gaszą je sekwencyjnie. Stosując trzy identyczne układy z tranzystorami, każdy sterowany z jednego wyjścia, miał byś 3 stopniowe rozjaśnianie i gaszenie ostrza.
Możesz ten układ zasilać z jednego ogniwa Li-Ion, a przetwornica, jest zbędna.
Rezystor można dobrać, znając parametry tranzystora, konkretnie jego UCEsat.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marcino21
Posty: 26
Rejestracja: piątek 10 lip 2015, 10:55
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Marcino21 »

O! Ciekawy pomysł, ale wtedy tranzystory muszą mieć mniejszy prąd kolektora?
Na stronie, z której zamawiam diody znalazłem taki https://www.maritex.com.pl/pl/13234-p-1 ... 5B235%5D=0
Marcin
ODPOWIEDZ