Zhaoxin RXN-305D - modyfikacja układu chłodzenia.

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Zhaoxin RXN-305D - modyfikacja układu chłodzenia.

Post autor: skaktus »

Witam.

Jakiś miesiąc temu zakupiłem zasilacz laboratoryjny Zhaoxin RXN-305 zwany też 3050D itp.

Poglądowo bebeszki pacjenta:

Obrazek

Jest to zasilacz liniowy,co powoduje że w różnych sytuacjach wydziela on spore ilości ciepła które "odkłada się" na dwóch tranzystorach 2N3055 "marki" Transun. O ile zasilacz pracuje poprawnie, to wentylator to jakaś tragedia - szumi niczym suszarka. Dodatkowym problemem jest sam radiator - zwykły kawałek blaszki aluminiowej, który nie daje sobie rady z odprowadzeniem 30W ciepła, mimo pracy wentylatora na max obrotach. Po 10 minutach pracy, przy zrzucie 30W radiator osiąga ponad 80 st. Tak wygląda nasz pacjent z tranzystorami:

Obrazek

Dodatkowym problemem jest mostek Gretza - 4 diody prostownicze, 6A, 1000V. Przy prądzie 3A i napięciu 7V mamy 4 małe piekarniki, które nieco śmierdzą i parzą:

Obrazek

Główne założenie modyfikacji - ma być cicho a w razie potrzeby dużo wydajniej, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła.

Jako że oryginalne tranzystory wymagają odpowiedniego mocowania, oba zmieniłem na TIP35C:

Obrazek

Jako chłodzenie wykorzystałem radiator z Athlona XP. Zostały w nim nawiercone otwory, po czy nagwintowane. Aktualnie radiator chłodzi dwa tranzystory mocy, mostek (KBPC3510), BD139 (odpowiedzialny za sterowanie wentylatorem).

Obrazek

A tutaj z mostkiem:

Obrazek

Za pracę wentylatora odpowiada wspomniany BD139 oraz termistor NTC + rezystor. Układ jest bardzo prosty, w moim wypadku zrobiony na pająka. Do tego rurki termokurczliwe i wszystko jest porządnie zaizolowane. Po włączeniu zasilacza, wentylator nie pracuje - podawane napięcie jest za niskie (około 8,5V). Po lekki m nagrzaniu, wentylator startuje przy 9,3V i zaczyna bardzo cichą pracę. W tym miejscu należy wspomnieć że wentylator jest na 24V.

Tutaj całość po złożeniu:

Obrazek

Efekt końcowy jest bardzo dobry. Wykonałem test przed i po w tych samych warunkach - żarówka H4, włókno 60W, prąd 3,18 A ; napięcie 6,7V. W poprzednim teście radiator parzył, mostek również. Po przeróbkach jest całkowicie inaczej - radiator, mimo chłodzenia dodatkowo mostka jest jedynie "mocno ciepły". Wentylator pracuje dużo ciszej - napięcie pracy po 30 minutowym teście wynosi 15,3V.

I to na tyle :)
ILPT
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

No i gitara ;)
Powiedz proszę czy na radiatorze masz jakiś potencjał względem obudowy/masy?

Edit:
Nie widzę podkładek pod TIP35 to chyba jednak masz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Radiator oddzielony od obudowy, izolatorem jest sam wentylator.

BD139 oddzielone od radiatora podkładką sylikonową. Sam radiator z kolei to kolektor tranzystorów. Teoretycznie powinien wystarczyć styk poprzez pad termalny, ale zrobiłem tez przelotkę do pinów.
ILPT
Awatar użytkownika
n999
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 18:35
Lokalizacja: Lubań

Post autor: n999 »

Dobry pomysł, też będę musiał coś takiego zrobić. Tylko szkoda gwarancji... Zastanawiałem się nad kupnem takiego samego modelu zasilacza ale wybrałem Korada KA3005D 30V 5A :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Korad fajny ALE klikanie przyciskami jednak mi nie pasi. Tutaj machu machu i steruję prądem / napięciem jak chcę.
ILPT
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

A wentyl pracuje jako wyciągacz czy dmucha?
pozdrav
uc8051
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 15:45
Lokalizacja: szczecin

Post autor: uc8051 »

!! uwaga !!
Ja zrobiłem trochę inną modyfikację dodałem czujnik temperatury na blaszce żeby wentylator się tylko załączał przy podwyższonej temperaturze.
Koncepcja niby słuszna ale przy ładowaniu akumulatora 5A 12V zjarał się transformator. Jednym słowem trzeba dawać czujnik temperatury i na blaszkę i na trafo.
A tak przy okazji czy ktoś ma może spisane napięcia z trafa to może bym to trafo mógł czymś zastąpić bo raczej w to że gdzieś się da takie kupić to jakoś nie wierzę.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Nie wiem jak to zrobiłeś, ale pewnie próg włączenia wentylatora był za wysoki. U mnie wentylator włącza się przy około 30 st na radiatorze, czyli nawet teraz kiedy były upały włączał się odrazu po włączeniu zasilacza.

Sama blaszka jest niewystarczająca dla tranzystorów - wiem że są one niemal że niezniszczalne, ale są palne...
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
uc8051 pisze: A tak przy okazji czy ktoś ma może spisane napięcia z trafa to może bym to trafo mógł czymś zastąpić bo raczej w to że gdzieś się da takie kupić to jakoś nie wierzę.
Przecież to zwykłe trafo na rdzeniu EI, można przewinąć.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Możliwe że koledze gdzieś w trafie jakaś izolacja się stopiła i jest zwarcie, więc proponowałbym zdjęcie z trafa tego chińskiego papieru i sprawdzenie, bo emalia na drucie nawojowym raczej nie powinna się zjarać...
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

Pozwolę sobie odkopać temat z racji posiadania podobnego modelu ;)

może komuś się przyda na przyszłość

Zapraszam do artykułu
---- Posiadam ----
SkyRC Imax B6 / SkyRC Imax B6mini / Powerex MAHA MH-C9000 / Tank 007 PT10 XM-L T6 / Fenix TK35 XM-L2 U2
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kamil004 pisze:może komuś się przyda na przyszłość
Rozumiem zwiększenie pojemności pierwszego kondensatora, w końcu chodziło o zwiększenie prądu, ale dlaczego zwiększyłeś pojemność wyjściową?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

Wyjściowa zwiększyłem aby było stabilniej i nie przenosiło tak skoków natężenia na zasilacz.
Chodź wiem ze za duża pojemność i jak się skręca z napięcia zasilacz to trzeba odczekać kilka sekund aż się rozładuje kondensator.
Niestety mniejszej pojemności nie miałem na takie napięcie i fabryczny kondensator bodaj 100uF to troszkę za mało.

A sam pobór prądu przez zasilacz jak np. do kabli podłączymy np. baterię wynosi 20mA, nie wiem czemu tak jest i czemu same podłączenie baterii pod zasilacz ją rozładowuje, nawet jak zasilacz jest wyłączony, ale tak było od nowości. Taka ciekawostka.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 gru 2014, 19:12 przez kamil004, łącznie zmieniany 1 raz.
---- Posiadam ----
SkyRC Imax B6 / SkyRC Imax B6mini / Powerex MAHA MH-C9000 / Tank 007 PT10 XM-L T6 / Fenix TK35 XM-L2 U2
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Duża pojemność na wyjściu może się zemścić.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

Mógłbyś rozwinąć myśl?
---- Posiadam ----
SkyRC Imax B6 / SkyRC Imax B6mini / Powerex MAHA MH-C9000 / Tank 007 PT10 XM-L T6 / Fenix TK35 XM-L2 U2
ODPOWIEDZ