www.swiatelka.pl  Strona Główna www.swiatelka.pl
...czyli forum miłośników światełek... ;-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Google

Ogłoszenie 
...UWAGA...NOWI UŻYTKOWNICY!!! ... brak słowa powitania w waszym pierwszym poście będzie równoznaczny z usunięciem posta i ostrzeżeniem. NA TYM FORUM CENIMY SOBIE KULTURĘ OSOBISTĄ!!! Lektura obowiązkowa: LINK

UWAGA
AKTUALIZACJA regulaminu działu handlowego > KLIK
Szczegóły na samym dole

Poprzedni temat «» Następny temat
Latarka UV - pytanie o zasilanie?
Autor Wiadomość
CMS 

Wysłany: 07-01-2017, 15:50   Latarka UV - pytanie o zasilanie?

Witam.

Przyszła do mnie latareczka UV Opis czytałem gdzieś indziej, potem znalazłem najtańszą identycznie wyglądającą i kupiłem. W związku z tym, spotkało mnie parę miłych niespodzianek. Kupując byłem przekonany, że zamawiam latarkę UV 300 lumenów. Jak przyjechała, okazało się, że ma zoom :) , a później odkryłem przypadkiem, że posiada 3 tryby pracy. 100%, 50% (na oko) oraz strobo (nie wiem po co).
Zainstalowałem jedynego "paluszka" AA jakiego znalazłem zajarany jak dziecko (to moja pierwsza latarka UV) poszedłem do łazienki i kuchni, żeby przerazić się widokiem tego co mam na ścianach.
Ale do rzeczy. Bateryjka której użyłem ma już tylko 1,32V i pompuje w pigułę (wygląda na nierozbieralną) 0,41A. Już mi się podoba, bo z nowej bateryjki, powinna szarpnąć znacznie więcej, tyle że chwilowo nie mam nowej.
Zacząłem się zastanawiać, czy zamiast AA, nie dałoby rady zamontować jakiegoś akumulatorka, bo wewnętrzna średnica korpusu wynosi ok. 17,2mm. Aż tu nagle czytam, na aukcji, gdzie kupiłem, że można użyć ogniwa 14500 (jak mówiłem, wcześniej kupiłem bez czytania), a jasność to nie 300, a aż 600 lumenów. Napaliłem się nie powiem. I zaraz potem ogarnęły mnie wątpliwości.
- Jak to działa przy tak dużym zakresie napięć? Bo za taką cenę, to nie spodziewam się inteligentnego drivera.
- Jakie są rzeczywiste pojemności ogniw 14500
- Jaki prąd może oddać takie ogniwo? Bo tam gdzie zamierzam je nabyć podają 50mA czyli troszkę mało.
Nie mam żadnego doświadczenia z tymi ogniwami, więc gdybym palnął jakąś gafę to nie krzyczcie. Nie jestem, też wielkim zapaleńcem latarkowym, Bocialarka (lekko podrasowana ~420lm) i przerobiona czołówka z Biedronki jak na razie wystarczają. Ale potrzebuję "ufałki" do keszowania.
No i zastanawia mnie ten driver, który, wygląda na to, że działa od co najmniej 1,3V do 4,2V. Co by oznaczało, że przez nieuwagę, można wyssać ogniwo znacznie poniżej bezpiecznej granicy.

Ma ktoś z was taką latareczkę, może ktoś ją ulepszył/przerobił. Bardzo mi się podoba ta malutka obudowa i to, że rozkręca się bez problemu na części pierwsze. Wręcz idealna dla moje kobiety, do torebki. Gdyby dało radę z tego wykrzesać 600-800 lumenów białego światła, to byłoby rewelacyjnie. Ale, obawiam się, że się rozmarzyłem... :)

Pozdrawiam.
CMS

galad 

Wysłany: 07-01-2017, 18:53   

Mam taką samą latarkę tyle że z białą diodą. Świeci to zacnie i też zastanawiam się nad 14500, jest nas dwóch w takim razie ja swojej używam w dorywczej pracy i tam.z uwagi na zoom i małe wymiary sprawdza się wyśmienicie. Dioda jaką ma na pokładzie mój egzemplarz to dzięki identyfilacji przez forumowiczów LB XE. Latatka w trybie max pobier 1.25A z paluszka.

CMS 

Wysłany: 09-01-2017, 09:06   

Jak masz z białą diodą, to trudno mówić o "takiej samej". Co najwyżej w takiej samej obudowie.

ElSor 

Wysłany: 09-01-2017, 09:42   

CMS, zalinkowane ogniwo, jak zaznaczono w opisie, jest do małych prądów (np podtrzymanie pamięci zegara itp). Li-iony 14500 mają pojemność do 900mAh realnie powyżej 800mAh. Do tej latarki jednak wątpię, by podchodziły li-iony, raczej Chińczycy zaznaczyli tylko rozmiar AA=14500.
Poza tym jakie to masz do znalezienia kesze, do których potrzeba aż tyle światła UV? Ja do tej pory chyba 2 takie zaliczyłem i wystarczyły zwykłe breloczki. 1 też założyłem z UVką i tam również bez problemu ludzie znajdywali przy użyciu samych breloczków.
PS zacznij czytać opisy produktów przed zakupem, bo to nie kesze, gdzie wystarczą tylko kordy (link).

CMS 

Wysłany: 09-01-2017, 09:53   

Tak, jak mówiłem, opis czytałem w innym miejscu, a kupiłem tutaj bo było taniej.

Uka 

Wysłany: 09-01-2017, 17:52   

Korzystam z ogniw Sanyo 800mAh 14500 i podobną pojemność zmierzyłem. Pamiętaj, że na 14500 będzie świeciła mocniej, ale nie dłużej. Takie ogniwa stosuje się do "zwiększenia jasności".

Jaki efekt świecenie bakterii, krwi i innych rzeczy uzyskujesz?

CMS 

Wysłany: 09-01-2017, 18:08   

Uka napisał/a:
Korzystam z ogniw Sanyo 800mAh 14500 i podobną pojemność zmierzyłem.

Poszperałem w międzyczasie i widzę, że faktycznie 800-900mAh, to realna maksymalna pojemność.

Uka napisał/a:
Pamiętaj, że na 14500 będzie świeciła mocniej

No i o to "mocniej" właśnie chodzi :twisted:

Uka napisał/a:
ale nie dłużej

Mnie raczej martwi czy to nie będzie tak, że poświeci bardzo mocno, ale tylko raz :)

Uka napisał/a:
Takie ogniwa stosuje się do "zwiększenia jasności".

Jak wyżej, nie wiem co na to dioda. Jeśli tam siedzi jakiś "mądry" sterownik to pewnie sobie poradzi, a jak nie, to będę musiał zamawiać nowa latarkę.

Uka napisał/a:
Jaki efekt świecenie bakterii, krwi i innych rzeczy uzyskujesz?

Krwi nie sprawdzałem, ale zabrudzenia kuchenno łazienkowe, dają piękne zielono-seledynowe efekty.

Odpowiedz do tematu