Rozładowanie ogniwa iMaxem b6

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
tiuro
Posty: 311
Rejestracja: niedziela 11 sty 2015, 19:41
Lokalizacja: Warszawa

Rozładowanie ogniwa iMaxem b6

Post autor: tiuro »

Jaka może być przyczyna tego, że nie mogę rozładowywać ogniwa 18650 prądem 2.0A? Niezależnie czy to jest program discharge lipo, lion czy NiMh to po ustawieniu 2,0A jest to faktycznie tylko 0,4A co najwyżej przy innym kablu 0.6A. Na jakiś pakietach lipo 2S też się nie da, przeskakuje na 1,2A.

Chciałem potestować i zmierzyć pojemność ogniw ze starych baterii laptopa więcej niż 1A

Czy to może być wina zasilacza? Używam zasilacza od laptopa IBM 16V 4,5A.

Czy może są to kable? Ogniwo podłączam przez magnesy krokodylkiem.

Ten iMax b6 to klon z banggood.
rafiak
Posty: 78
Rejestracja: poniedziałek 16 gru 2013, 20:01
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: rafiak »

Jakie masz napięcie na ogniwie przy takim prądzie rozładowywania? Bo może napięcie bardzo spada?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Ta ładowarka ma moc rozładowania do 5W także 2A nie będzie. No ale przy 4.2V powinno być te 1.2A. Używasz przewodów balansera?
Awatar użytkownika
tiuro
Posty: 311
Rejestracja: niedziela 11 sty 2015, 19:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tiuro »

rafiak pisze:Jakie masz napięcie na ogniwie przy takim prądzie rozładowywania? Bo może napięcie bardzo spada?
Sprawdzałem też na nowym Sanyo GA i mam coś około 3,93V mierzone multimetrem (bo iMax zaniża), te stare mają mniej coś około 3,60

Manekinen pisze:Ta ładowarka ma moc rozładowania do 5W także 2A nie będzie. No ale przy 4.2V powinno być te 1.2A. Używasz przewodów balansera?
To te 2A nie jest do uzyskania? W instrukcji jest napisane że do 2A no i do 2A się daje ustawić, nie więcej.
Balansera do ogniwa nie używam, szczerze nie wiem nawet jak w przypadku ogniwa. To jest w sumie 1S, a ogniwo podłączałem krokodylkami + magnes. Z balanserem może się udać? Trzeba podłączyć port 1S do ogniwa jakoś? Widzę, że mogę zakupić koszyczek na 1 ogniwo i kabelek balansera (2s?) i podłączyć, tylko jak się ten kabelek łączy koszyczkiem?
dziobak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 20:39
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: dziobak »

Ładowarka może osiągnąć do 2A przy rozładowaniu, ale przy niższym napięciu(przykładowo dla dwóch Ni-MH). Musi się zmieścić w 5W. Więcej nie weźmie, bo spłonie. Najprawdopodobniej uda się dojść do tych 1,2A jeżeli zapewnisz lepsze połączenie niż krokodylek z magnesem, na przykład jakiś holderek na jedno ogniwo. Może wyczyszczenie styków ogniwa też pomoże.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Jest do uzyskania, ale przy 2,5V.
dziobak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 20:39
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: dziobak »

Podłączenie jednego ogniwa z użyciem złącza balansera, szczerze mówiąc nie spotkałem się z tym, ale to może mieć sens. Sprawdzę w weekend, czy to zadziała i czy przekłamanie napięcia będzie znacząco mniejsze(jeśli zadziała).

EDIT: Chyba, że ktoś mnie ubiegnie :hyhy:

Obrazek
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Jak najbardziej ma sens i ja od zawsze tak mierzę. Prąd płynie głównymi zaciskami, a pomiar napięcia jest robiony ze złącza balansera. Tak więc spadki na przewodach mogą sobie być, a wskazania będą prawdziwe. Z resztą wydaje mi się że te pytania były już na forum omawianie, zarówno te o moc imaxa jak i o rozładowanie z balanserem.
dziobak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 20:39
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: dziobak »

Niestety chińczyk odpowiedzialny za moją podróbę imaxa nie przewidział tej opcji :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Teraz masz pokazane napięcie na głównym gnieździe. Jak wciśniesz przycisk "w prawo" to powinien pokazywać napięcia na balanserze. Chyba że ładowarka na prawdę nie ogarnia.
ODPOWIEDZ