Haikelite SC26

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Haikelite SC26

Post autor: smokuxx1987 »

Jakiś czas temu dotarły do mnie oczekiwane grubaski na 26650.
Wiedziałem od początku, że ten model muszę mieć, bo szukałem właśnie czegoś takiego:
Kompaktowy szperacz z podświetlanym klikiem pod kciukiem oraz sensownym zasilaniem, w tym wypadku 26650 w zupełności wystarcza + bonus.

Dane techniczne:
-Dioda XHP35 HI/HD do wyboru.
-Zasilanie 1x26350 / 2x26350 / 1x26650 w zestawie tuba na 26350 oraz 26650
-Strumień świetlny 2050lm
-Zabezpieczenie odwrotnej polaryzacji zasilania
-Zabezpieczenie termiczne
-Zabezpieczenie nadmiernego rozładowania ogniwa
-Szybka z powłokami AR
-Obudowa z aluminium lotniczego
-Gabaryty: 85mmx35mm (26350)
125mmx35mm (26650)
W pudełku:
Latarka z tubą na 26650 oraz na 26350
Klips
2 zapasowe oringi.
Instrukcja obsługi

Latarka prezentuje się bardzo dobrze, obudowa czysta, brak ubytków w anodzie, dostępna w kolorach: zielony srebrny, czarny, navy blue, oraz coś pomiędzy złotym, a brązowym ale ten kolor bardzo ładnie się prezentuje.
Moim zdaniem navy blue oraz kawowy? najlepiej się prezentują.
Gwinty trapezowe, przesmarowane smarem silikonowym, ładnie spasowane, oringi dobrze dobrane, wszystkie części skręcają się płynnie z oporem.
Na tubach jest po jednym oringu oraz jest z każdej strony podtoczenie na dodatkowe oringi, więc to miejsce może być uszczelnione jak w latarce nurkowej.
Klik taki sam jak w MT09R, czyli uszczelniony dobrze ale o nurkowanie bym się nie pokusił.
Skoro już przy obudowie jesteśmy: ja nigdy nie używam klipsa ale z tego co zauważyłem to można go założyć tylko do tuby na 26650 i to w odwrotną stronę niż w większości latarek, Pewnie dlatego ma to sens, że samo ogniwo 26650 jest cięższe, niż głowica latarki. Natomiast przy tubie na 350-tki również przydałaby się możliwość założenia klipsa.

Sterownik
Tutaj mamy wspomniany wcześniej przeze mnie bonus czyli:
Boost sterowany mikrostykiem z podświetleniem klika.
Co to oznacza w praktyce? Pełną stabilizację prądową leda.
4V czy 3V na ogniwie, nie odczujemy różnicy w jasności ani gołym okiem ani na luxomierzu.
Testowałem na podpiętym zasilaczu labolatoryjnym i na całym zakresie napięciowym pracy li-ionów mamy piękną stabilizację prądu = 1.5A w leda, co o dziwo daje nam dla xhp35 potwierdzenie deklarowanego przez producenta strumienia świetlnego, czyli 2050 lm.
Driver bardzo podobny do tego z MT09R + dołożone co nieco:
Do wyboru ramping, czyli płynna zmiana jasności, lub standardowe tryby.
Do dyspozycji mamy 5 grup trybów i tylko w jednej w stroboskopy.
Poza tym:
Zabezpieczenie termiczne do wyboru 3 poziomy 45-55-65 st C ( Bonus )
Zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem ogniwa.
Zabezpieczenie odwrotnej polaryzacji.
Blokada przypadkowego włączenia latarki.

Ogólne wrażenia:
-Latarka kompaktowa.
-Duża moc.
-Daleki zasięg.
-Zasilanie adekwatne do mocy i zapewniające sensowne
czasy pracy oraz wydajność prądową (przy 2.8V na ogniwie 10A poboru prądu).
-Barwa ok 5500K czysta, neutralna - bez żadnych naleciałości.
-Rozkład światła bardzo przyjemny, wyraźny spot z delikatną
otoczką przechodzącą do spilla, żadnych kręgów czy innych
artefaktów.

Jako fanatyk latarek zawsze doszukam się czegoś, co mogło by być zrobione bardziej pod moje zachcianki.
Co bym poprawił w latarce?
-Możliwość założenia klipsa do tuby na 26350
-Podświetlenie klika powinno działać tak, jak w nowym sterowniku z MT09R czyli latarka wyłączona = klik podświetlony. Jest odwrotnie.
-Ramping jest dość wolny i nie do końca dopracowany, wydaje się że zamiast logarytmicznie rośnie liniowo: na niskich jasnościach moc szybko wzrasta a na dużych o wiele wolniej.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
MaczugaL6
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 11:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: MaczugaL6 »

Witam!
A ja własnie kupiłem 2 takie latarki. Niestety jedna padła po około 1 dniu. Dokładnie to było tak , że przez jedną nockę działała jak należny, natomiast teraz chciałem kumplowi pokazać jak działają (jedna jest z diodą hi druga hd) i normalne przy załączeniu błysła dioda i zgasła. Na ponowne naciskanie dioda nie zapalała się natomiast podświetlenie przycisku pokazujące stopień naładowania baterii działało. Po kilku razach teraz już nic nie działa. Pytanie więc - dioda czy sterownik? Jeśli sterownik to gdzie kupić i jaki? Czy może starać się od sprzedawcy z chin próbować z gwarancji skorzystać?
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

A może to po prostu problem ze stykiem...sprawdź czy pierścień dociskający driver w głowicy jest dobrze dokręcony.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Trzeba sprawdzić wszystkie styki, może przy transporcie jakiś przewód się naderwał i chwile świeciła a potem się urwał.
Napisz do sklepu w którym kupowałeś latarkę że jest niesprawna, jeżeli się nie dogadacie to załóż spór na paypalu.
MaczugaL6
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 11:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: MaczugaL6 »

Tylko tak dziwnie pykneło i zgasła. Odkręciłem sterownik to nie widziałem, aby jakiś kabel nie łączył. A pomijając mechaniczne uszkodzenie to sterownik raczej czy dioda? No i gdzie i jaki kupić bo raczej z tymi chinolami do porozumienia dojść to tragedia. Ostatnio kupnem detektor PM. Pochodził 1 dzień i zdechł. Trochę spór z nimi, ale widzę, że ciężko od nich uzyskać zwrot pieniędzy lub nowe urządzenie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Gdzie kupowałeś latarkę?
Możesz sprawdzić sterownik mierząc czy daje na wyjściu ok 12 V.
Diodę też można sprawdzić podpinając ją pod 12 V, np jakiś słaby zasilacz do ledów.
MaczugaL6
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 11:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: MaczugaL6 »

Kupowałem w sklepie niszowym chinabrands. Wieczorem posprawdzam sterownik i diodę. Ale zaskoczony jestem, że dioda jest na 12V.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Bo to są tak jakby cztery diody w jednej połączone szeregowo.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

To może płaciłeś chociaż paypalem?
Z Haikelite nie ma problemów i mają części zamienne do wszystkich latarek, także w razie czego jeśli nie za darmo to za jakieś grosze wyślą Ci sterownik.
MaczugaL6
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 11:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: MaczugaL6 »

Pomierzyłem na diodzie napięcie. Przy wyłączonej latarce jest 3.5V na załączonej 15.70V.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

No to dioda odeszła do krainy wiecznej ciemności :D
MaczugaL6
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 11:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: MaczugaL6 »

Dodatkowo jeszcze sprawdziłem na drugiej napięcia i są takie same.
Dziwi mnie tylko dlaczego przy wyłączonej latarce dalej jest napięcie na diodzie?
No i gdzie można by kupić taką diodę, bo szukam w internecie to tylko w Chinach. U nas nie mogę znaleźć ani na allegro ani olx chyba, że sklep u którego kupiłem poczuje się do odpowiedzialności i mi przyśle (chociaż to czekanie :[ ). Dodatkowo chciałbym kupić razem z podłożem, żeby nie bawić się w lutowanie bo można przegrzać.
MaczugaL6
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 11:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: MaczugaL6 »

Tak wygląda dioda.

Ech nie wiem jak dodać zdjęcie.

Uff udało się 😎
Ostatnio zmieniony piątek 07 gru 2018, 20:44 przez MaczugaL6, łącznie zmieniany 1 raz.
MaczugaL6
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 11:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: MaczugaL6 »

Obrazek
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Masz wersję HD.
Gdyby zastosować diodę XHP35 Hi zasięg zwiększył by się o ok 50%.
Dodatkowo w SC26 jest miejsca na podłoże 20mm ale trzeba uważać na przewody od klika.
W poniedziałek mogę zobaczyć czy nie mam jakiejś XHP35 Hi w zapasie.
ODPOWIEDZ