Tani zestaw do fotografii produktowej

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Tani zestaw do fotografii produktowej

Post autor: pietros »

Hej. Jest na forum ktoś zajmujący się fotografią?
Szukam taniego zestawu, który nieco poprawiłby jakość fotek małych produktów, głównie chodzi o powtarzalność wykonywanych zdjęć (balans bieli, natężenie oświetlenia)

Myślałem o takim zestawie:

https://allegro.pl/oferta/zs3-zestaw-na ... 5771919584

Do tej pory foty robione są telefonem i pewnie tak pozostanie, może w przyszłości pojawi się aparat.
Czy taki zestaw będzie w miarę ok, do amatorskiej zabawy? Do lamp dorobiłbym ekrany z białej tektury, aby więcej światła kierować na namiot, oraz osłony, aby nie kierować światła bezpośrednio w obiektyw.

Może lepiej kupić sam namiot i jakieś naświetlacze halogenowe ze względu na lepsze CRI?
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Potrzebujesz:
- białe/jasno szare tło
- 4/6/8 żarówek energooszczędnych (świetlówek) o barwie około 5000K.

Zdjęcia wychodzą takie: https://modnebuty.pl/Nowosci-snewproducts-pol.html
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Czyli duży brystol/rolka papieru do plotera, cztery świetlówki jak w aukcji, oprawki + jakieś statywy.
Czy taki namiot to złe rozwiązanie żeby rozproszyć światło?
Rozumiem, że zdjęcia należy robić po zmroku, żeby nie mieszać różnych źródeł?
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Nie możesz mieszać barwy światła, bo wyjdą przebarwienia. Te świetlówki dają rozproszone światło, więc niekoniecznie musisz je dodatkowo rozpraszać.
Oprawki dowolne, są też wersje na kilka żarówek jednocześnie. Nad wysokością statywu się zastanów, bo wysokie są również szerokie.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Ważne, aby było dużo światła. Ja mam 8x85W w pomieszczeniu 2,2m. Jeśli będzie większe pomieszczenie, musisz dołożyć parasolki, które odbiją światła na przedmiot.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Mam świadomość, że światła musi być dużo. Wezmę chyba na początek dwa statywy, dwie podwójne oprawki i dwie świetlówki 85W. Jak będzie kiepsko, to wezmę kolejne dwie. Nad namiotem jeszcze pomyślę, może wymodzę coś samemu.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Tak, dobry zestaw na początek. Z tym, że dwie podwójne oprawki, to 4 świetlówki :) Możesz próbować regulować odległości i kąty poszczególnych świetlówek. Ważne, aby przedmiot nie był zbyt blisko, bo wtedy uzyskasz efekt rybiego oka.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Tak, wiem, że 4 świetlówki, ale jeżeli dwie by starczyły na początek, to byłoby dobrze, a podwójne oprawki są niewiele droższe od pojedynczych. Dałoby to możliwość łatwego dołożenia świetlówek.

Z drugiej strony do myślenia dał mi ten film:
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Co masz na myśli? Że zdjęcia można robić przy małej ilości światła i długim czasie naświetlania?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Tak, dokładnie. Ale to chyba sposób przy sporadycznym robieniu zdjęć, no i trzeba posiadać aparat który ma w pełni ręczny tryb.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

W takim przypadku będziesz miał problem z balansem bieli i potrzebujesz niezłego aparatu na statywie z manualnymi ustawieniami. Ponadto na wykonanie każdego zdjęcia potrzebujesz sporo czasu i pracy.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Rozumiem. Czyli jednak dla powtarzalności zdjęć lepiej zainwestować w mocne oświetlenie. Chyba wezmę 4 świetlówki i spróbuję bez namiotu.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

4 świetlówki powinny już wystarczyć. Najwyżej dodasz jakiś odbłyśnik, żeby światło nie uciekało na zewnątrz.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Swego czasu zajmowałem się fotografowaniem przedmiotów na allegro. Do tego celu miałem mały namiot bezcieniowy. Lampa na lustrzance z dyfuzorem. Żadnych świetlówek, lamp itp. Oczywiście lustrzanka obowiązkowo na statywie.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Do fotografii produktowej na początek w zupełności wystarcza oświetlenie nawet zwykłym halogenem (kolor i tak później się z rawa poprawia) + kawał brystolu, ewentualnie tani namiocik bezcieniowy i statyw.
ODPOWIEDZ