Projekt X2 Light

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Projekt X2 Light

Post autor: Pichu »

Ostatnio zakupiłem sobie z allegro lampkę zoomowaną X2000 z myślą o jej dalszych przeróbkach. Niestety nie za bardzo nadaje się ona do modyfikacji więc postanowiłem stworzyć coś z swojego z waszą pomocą. Dziś wykonałem już korpus lampki. Będzie to dwururka. Wyglądem może nie będzie powalać ale chodzi raczej o walory użytkowe :) Prosiłbym teraz o pomoc w doborze komponentów. Potrzebuje dwa okrągłe kolimatory o średnicy 21,5 - 22mm (średnica wewnętrzna rurek to 22mm).

Chciałbym uzyskać kąt świecenia minimum 30st z jednej a druga ma świecić bardziej w dal. Znalazłem takie typy:

szerokokątne:

http://sklep.ledy.pl/soczewka-24x40st-l ... -1500.html 21.6mm
http://sklep.ledy.pl/soczewka-16x50st-l ... -1444.html 22mm
http://www.lediko.com/Optyka_do_diod_LE ... mp_XR/777/ 21mm
http://www.sklep.neoled.pl/soczewki/697 ... _nova.html 22mm

Która optyka się najbardziej nada??

Prosiłbym też o propozycje soczewki która ma świecić w dal.

Zastanawiam się też jak rozwiązać kwestię chłodzenia bo chce zastosować 2 x diodę Cree XR-E Cool White Q4 + MCPCB ( jasność typowa: 100-107lm@350mA, ok. 235lm@1000mA ) od Ledima. Chodzi mi o to jak to zamocować do tych rurek aby dobrze odprowadzało ciepło (MPCB ma 20mm średnicy a rurka 22mm). Następna rzecz to sterowniki, będą po sztuce dla każdej lampki. Chce to zasilać z aku 4xR20. Jaki powinienem zastosować driver, który dałby mi 1000mA na każdą diodę??? I czy da się uzyskać taki prąd z 4xR20 dla obu lampek czy to nierealne?? Zależy mi na czasie świecenia na full jakieś 2-3h. Może jednak powinienem zainwestować w LI-ON?? Kolejne pytanie to jakie zastosować włączniki bo szczerze mówiąc nie mam pomysłu. Będę wdzięczny za wszelakie informacje.

Poniżej fotki korpusu i mocowania do kierownicy. Rurki ze sztycy 27.2 firmy zoom, na coś się w końcu przydała :P Mocowanie ze starej tylnej lampki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 04 lis 2009, 14:58 przez Pichu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Na początek - podajesz optykę dla ledów Luxeon Rebel i chcesz ja zastosować do Cree XR-E... to nie będzie działać :roll:

Tu masz optykę do Cree Xr-E:
http://sklep.ledim.pl/?kategoria=Optyka%20do%20LED

Zapoznaj się z projektem dwururka :
Dwururkowy DIY rowerowy
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Jestem nowicjuszem w tej dziedzinie więc wybaczcie moje błędy :)

Ok, podałeś mi linka do optyki dla cree ale niestety ograniczają mnie rozmiary a dokładnie średnica. Sa jakieś kolimatory dla cree okrągłe o średnicy 22mm?? Bo w tym linku wszystkie maja 26mm czyli za szerokie...

Edit:

A może ten??

http://sklep.ledy.pl/soczewka-45o-colli ... p-606.html
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Pichu, ten nie. Jest taka optyka Ledil'a - jest dostępna w Lediko => www.lediko.pl
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Postanowiłem, że całość będzie jednak sterowana za pomocą jednej przetwornicy aby ograniczyć koszty. Jako zasilanie posłuży Aku żelowe 6v 4,5Ah (waga nie gra roli), przetwornica R105. Pytanie, jak rozwiązać chłodzenie diod?? czy mpcb na którym sa zamocowane wystarczy czy trzeba dorabiać radiator?

Soczewki mam już wybrane:

- Specially designed for Cree XLAMP XR-E series of LEDs.
- Designed to have uniform white or warm white illumination.
Lenses work well with other colors, too.
- Lens material optical grade PMMA with high UV and temperature resistance
(105°C/220°F)
- Holder material PC allows to use higher temperatures on a printed circuit board
(130°C/220°F).
- Best available optical efficiency, more than 90%, with an extremely good cutoff of
light
- Integrated holder. Fastening to heat sink with a PU foam adhesive tape of automotive
grade
LENS TYPES
NAME ORDERING CODE FWHM Angle


Wąska - LC1-TAPE MEDIUM FA10652_LC1-M ±14° (nie potrzebuję szperacza)
Szeroka - LC1-TAPE WIDE FA11045_LC1-W-Tape ±31.5°
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Musisz mieć radiatory które dokładnie wpasujesz / wkleisz w obudowę - mcpcb zupełnie nie nadaje się do chłodzenia ledów dla prądów większych jak 150-200 ma.
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Rozumiem, że radiatorek przyklejam do rurek klejem termo przewodzacym a mpcb do radiatora również w ten sposób tak? Co do kleju to czy ten sie nada: http://www.tme.eu/klej-termoprzewodzacy ... hem45.html

No nic to czas sie przejśc na złomowisko w poszukiwaniu pręta alu o średnicy 22mm :P
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Pichu, to bardzo przyzwoity klej. Ale dla Ciebie sensowniejszym zakupem bedzie klej termoprzewodzacy Zalman albo Arctic http://4speed.pl/index.php?stan=opis&id_towaru=6171.
Tak jak napisal Dominik - mcpcb musi byc idealnie polaczone z radiatorem i ew. alu obudowa lampki. Poza klejem przyda sie zamocowanie srubkami mcpcb do radiatora, wtedy pod mcpcb mozesz uzyc pasty termo a nie kleju (pasta np. Arctic Silver 5 jest o wiele lepsza od jakiegokolwiek uzytego kleju).
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

czarny_kruk pisze:Pichu, to bardzo przyzwoity klej. Ale dla Ciebie sensowniejszym zakupem bedzie klej termoprzewodzacy Zalman albo Arctic http://4speed.pl/index.php?stan=opis&id_towaru=6171.
Tak jak napisal Dominik - mcpcb musi byc idealnie polaczone z radiatorem i ew. alu obudowa lampki. Poza klejem przyda sie zamocowanie srubkami mcpcb do radiatora, wtedy pod mcpcb mozesz uzyc pasty termo a nie kleju (pasta np. Arctic Silver 5 jest o wiele lepsza od jakiegokolwiek uzytego kleju).
Opcja z przykręceniem radiatorka do mpcb na pastę termo jest chyba lepszym rozwiazaniem, bo bynajmniej rozwiązanie będzie demontowalne (w razie wymiany diody czy coś) i te opcje wybiorę :) dzieki za podpowiedź. Teraz tylko potrzebuje skołować pręt alu fi 22mm co wcale może nie byc łatwe....
Ostatnio zmieniony czwartek 05 lis 2009, 11:27 przez Pichu, łącznie zmieniany 1 raz.
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Pichu, radiator pod dioda z obudowa tez bedziesz musial polaczyc. Jesli dobierzesz idealna srednice tak zeby wchodzilo na wcisk to przyda sie troche kleju lub kolejna srubka...
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

czarny_kruk pisze:Pichu, radiator pod dioda z obudowa tez bedziesz musial polaczyc. Jesli dobierzesz idealna srednice tak zeby wchodzilo na wcisk to przyda sie troche kleju lub kolejna srubka...
Wiem wiem ;) Planuje zastosować z 2cm preta alu o średnicy 22mm (na wcisk) przyklejonego na klej termo do rurki a mpcb do niego przykręcić śrubkami + pasta termo.
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: toms_ »

Pichu pisze: LENS TYPES
NAME ORDERING CODE FWHM Angle


Wąska - LC1-TAPE MEDIUM FA10652_LC1-M ±14° (nie potrzebuję szperacza)
Szeroka - LC1-TAPE WIDE FA11045_LC1-W-Tape ±31.5°
Oj, coś mi się zdaje że te soczewki to zdecydowanie za szeroko będzie jeśli te kąty podane są jako połówkowe. Myślę że lepszym rozwiązaniem będzie ±7° i ±14° - nawet zakładając że nie potrzebujesz szperacza.
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

A sa podane jako połówkowe?? :shock: Myślałem, że to cały kąt świecenia.
Udało mi się znaleźć na skupie wałek miedziany. Alu był nie do dostania. Co prawda 20mm a rurki 22mm ale przy końcówkach ma 30mm. Teraz trzeba będzie poszukać jakiegoś tokarza :)

Obrazek

Edit:

Doradźcie które z soczewek wybrać z oferty ledil.com
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

Moim zdaniem zacząłeś od zlej strony - najpierw trzeba było wybrać podzespołowy a przede wszystkim optykę a dopiero do niej dostosować obudowę czyli rurkę aluminiowa.
Zerknij sobie na mój projekcik bo dokładnie to samo przerabiałem (link w podpisie).
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Kuras77 pisze:Moim zdaniem zacząłeś od zlej strony - najpierw trzeba było wybrać podzespołowy a przede wszystkim optykę a dopiero do niej dostosować obudowę czyli rurkę aluminiowa.
Zerknij sobie na mój projekcik bo dokładnie to samo przerabiałem (link w podpisie).
Fakt ale teraz już za późno. Teraz juz mimo wszystko mam wszystko w miarę spasowane :)
ODPOWIEDZ