EagleTac T100C2 MKII XP-G mod

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

EagleTac T100C2 MKII XP-G mod

Post autor: greg »

Cóż... EagleTac T100C2 jest ładny i świeci zacnie. A raczej był. Rączki świerzbiły, chciałoby się rozkręcić, zmodować conieco. Latarka, w kręgu znawców, uchodzi za niedemontowalną. Czas mit ten obalić :mrgreen:

Na początek zestaw młodego kata. Imadło + stalowa rura wodociągowa 3/4 cala, a jakże.

Obrazek

Rura chwyta driver od śrdka, z zewnątrz zacisk w stylu klucza do rur przez gumę.
Na całość strumień gorącego powietrza z "hot-aira".
Epoksyd, którym był sklejony gwint puścił, lecz nie tak od razu. Ale musiał, zawziąłem się. Po odkręceniu mamy takie fanty:

Obrazek
Obrazek

Czas przebadać sterownik. Mieszka tam TD1410 Buck DC/DC Converter, w aplikacji źródła prądowego, znaczy ze wzmacniaczem operacyjnym.

Obrazek
Obrazek

Oryginalnie ładuje w LEDa 850mA. Dla XP-E może to i dobry wynik, ale przecież na pokład wsiada XP-G. Jeden rezystorek 10k załatwił sprawę (nalutowany poniżej wzmacniacza operac.). Oczywiście, XP-G R4 jest już zamontowana w stosownym miejscu. Pomiar prądu po modyfikacji, chwila napięcia... i bingo! mamy 1,3A z LiIona 18650 i 1,5A z 2xCR123. W sam raz dla XP-G :)

Potencjometr na PCB służy do ustalania wartości prądu dla 2-giego trybu. Zastanawiam się, 1/5 maksymalnego ustawić?

cdn...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

gratuluję pokonania kleju i czekam na ciąg dalszy ;-)
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: toms_ »

Wow, gratulacje :shock:
Ten pomiar prądu to na diodzie, czy z aku, bo biorąc pod uwagę wartości trochę dwuznacznie brzmi ?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Już prostuję, trochę niejasno napisałem. Prądy oczywiście w LEDa. Przed modem 850mA niezależnie od zasilania, po modzie 1,3A z LiIona 18650 i 1,5A z 2xCR123. Poboru z akusów jeszcze nie mierzyłem.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Można dać 1,5A w XP-G ? Nie zmienia barwy przy zbyt dużym prądzie ?
elektroda.pl
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Można zupełnie śmiało. Tylko o chłodzeniu nie zapominajmy. W innej latarce mam XP-G zasilaną 4xAMC7135. Spisuje się wyśmienicie.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Właśnie noszę się z zamiarem zakupu tejże lampki... Ale zmartwiłeś mnie tym że jest ją tak ciężko zdemontować i cokolwiek ulepszyć.

Ale miałbym prośbę... Skoro już ją rozbebeszyłeś...:P Zmierzyłbyś dla nas sprawność tego driverka w trybie hi/lo i ewentualnie sprawdził, czy te 1,3A w diodę trzyma przez cały czas rozładowywania akusa 18650?

Jak wygląda chłodzenie diody w tej konstrukcji?

Fajnie by było:)

Dzięki, gratuluję odwagi i umiejętności i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Driver oparty jest na step-down Techcode TD1410, dejtaszit. Z 1 Li-Iona nie ma pełnej stabilizacji, prąd spada w miarę rozładowywania się ogniwa. Pełną regulację masz z 2x CR123 (lub 2x Li-Ion 16340).
Piguła jest przemyślana i problemów z chłodzeniem nie ma.
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Czyli wynika z tego, że do 250 mA efektywność powyżej 90%... Mówisz, że nie ma pełnej stabilizacji, ale tutaj na flashlight-reviews.com pokazali taką śliczną regulację... Czemu tak jest?

Aha, czy emiter jest przylutowany do stałej bazy, czy jest na jakimś przyklejonym/przykręconym MCPCB?
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Efekt takiego wykresu daje odpowiednio niskie Vf diody :)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

O, ubiegłeś mnie, lennin. Zerknijcie do dejtaszita TD1410 jak działa regulacja.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Owszem, dopóki napięcie zasilania jest wyższe od napięcia przewodzenia diody i minimalnego spadku napięcia dla przetwornicy... Ale daje się, że te nowe XP-G mają dość niskie napięcia względem na przykład XR-E przy tym samym prądzie. Jakie Vf ma Twoja diodka przy tych 1,3A? No i powiedz jaka jest średnica refa. Wiem że jestem upierdliwy, ale wolę się upewnić zanim wydam ciężko zapracowane 200 zł:) Aktualnie mam Dereelight CL1H 2.0 z diodą XR-E Q2 5A. Ma jakieś 160-170 lm na high. Z takim potworem jak XP-G na 1,3A (430 lm+) to nie ma chyba nawet porównania...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

No cóż lambda też nie ma regulacji prądu a charakterystykę ma dość ładną.
Ten układ nie ma (pomijam możliwość zastosowania dodatkowych układów) stabilizacji prądu wyjściowego. Posiada tylko ograniczenie prądu szczytowego cewki, jest to układ zapobiegający nasyceniu rdzenia dławika, ograniczający jednocześnie wydajność prądową.
Można natomiast ustawić napięcie wyjściowe przetwornicy na, powiedzmy, 3,3V i po ustabilizowaniu się warunków termicznych diody, prąd będzie w miarę stały do momentu kiedy napięcie zasilania spadnie poniżej wymaganego progu, potem poleci w dół.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Pyra, ta przetwornica jest użyta w aplikacji ze wzmacnieczem operacyjnym - sprzężenie zwrotne (zerknij na foto PCB) i stabilizację prądu dzięki temu posiada. Tak też zmieniłem wartość stabilizacji prądu, przez zmianę dzielnika napięcia na wejściu wzmacniacza. Reszta (długość stabilizacji w czasie) zależy od Vf LED i napięcia zasilania.
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

greg, więc jakie Vf ma Twoje XP-G przy 1,3A?
ODPOWIEDZ