zarowki led zamiast "zwyklych" - ile jest w tym pr

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
MrKolos
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 25 paź 2009, 18:57
Lokalizacja: lbn

zarowki led zamiast "zwyklych" - ile jest w tym pr

Post autor: MrKolos »

czesc, Pagne zbudowac miecz swietlny, wroc! to nie to...
czesc, zastanawiam sie na zakupem jakiejs zarowki na diody led
ale... ile jest prawdy w tym co pisza sprzedawcy na allegro ?(bo zadnego arta nie moglem znalezc)
czy takie zarowki rzeczywiscie pobieraja 20x mniej energii ? czy sa zdrowe ? czy rzeczywiscie az tak dlugo swieca ?

mam nadzieje, ze nie strzelilem gafy z tym tematem... ale chyba jeszcze nei bylo takiego ktory by mi pomogl w 100%

no i witam forumowiczow ;)
Dar.El
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 22 kwie 2008, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Dar.El »

Witam
Kup na próbę jedną i przetestuj. Ja wolę kupować w sklepach, choćby tu:
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/14592
Zrobiłem oświetlenie w kuchni i jest pięknie:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... 3a4bb1f5d2
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

MrKolos, ta na allegro to w 98% jeszcze chłam, owszem pobierają sporo mniej prądu ale dają znacznie mniej światła. Generalnie jak nie masz zbyt wiele kasy lub nie masz możliwości samodzielnego wykonania takiego oświetlenia lub zlecenia jego wykonania to kup sobie świetlówkę kompaktową tzw. żarówka energooszczędna.
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Ostatnio byłem w Obi i mnie żałość złapała jakie LED'y sprzedają. Same pryszcze z milionem zimnych diod za kupę kasy :| . Na tą chwile jak pisał Dominik, jeżeli nie masz możliwości zbudowania czegoś samemu, kup świetlówkę.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

A ja kupiłem listwę smd 5 metrów 300 diod ciepłych, samoprzylepną. Dla mnie jest jak najbardziej ok, mam nią podświetlone blaty w kuchni i daje więcej światła niż świetlówka energooszczędna 21 W. Cała listwa pobiera wg sprzedawcy 24 W prądu, ja ją zasilam zasilaczem 12V 3A. Zastosowałem takie rozwiązanie właśnie po to aby równomiernie podświetlić blaty w kuchni, bo bawienie się w punktowe oświetlenie diodami cree wymaga większych ingerencji w szafki i podejrzewam że większych nakładów finansowych.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

igi pisze:A ja kupiłem listwę smd 5 metrów 300 diod ciepłych, samoprzylepną.
gdzie? Poproszę namiary ;-)
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Ja kupiłem dokładnie te:
http://www.allegro.pl/item726905809_lis ... na_5m.html
Ja kupiłem ciepłe, choć bardziej wchodzą w lekko ocieplony neutralny. Jasność zadowalająca może zrobię dzisiaj jakieś foto :).
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Porób foty bo jestem baaardzo ciekaw. Jak te listwy poprowadziłeś ? Pojedynczo czy podwójnie ? W jakich odległościach ?
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Ok więc obiecane fotki. Porównanie do świetlówki 25W która niby zastępuje żarówkę 130W i ma 1600 lumenów.

Fotki może nie oddają dokładnie ilości światła i jego barwy, ale coś tam widać ;).

Parametry foto czas 1/50, iso 400, f 3.5

Sama świetlówka 25W
Obrazek

Same diody
Obrazek

Diody + świetlówka
Obrazek

Wg mnie ilość światła porównywalna do świetlówki 25 W o ile nie większa :).

Aha nie patrzeć na bałagan, krzesło w dziwnym kolorze i takie tam ;) mieszkam tu dopiero niecały miesiąc ;)
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Wyszło naprawdę bardzo dobrze :-). Co do świetlówek to polecam 25W osramy (spiralne są trochę jaśniejsze niż podłużne, sprawdzone luxomierzem), cena przyzwoita, ładne ciepłe światło, ale i tak troszkę go mniej jest niż z nielegalnej sety.

P.S. Fajne mięsko na patelni :twisted:
MrKolos
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 25 paź 2009, 18:57
Lokalizacja: lbn

Post autor: MrKolos »

rzeczywiscie, kuchnia pierwsza klasa ;P

pomyslalem sobie, zeby dac cos takiego do pokoju pod pozioma listwa na scianie(taka listwa jednoczesnie bylaby polka dluga polka na cos niewielkiego) wysokosci ok. 2m i na pionowej scianie na wysokosci biurka jako swiatlo do pracy przy biurko

na calosc potrzebowalbym nie wiecej jak 4m co by mi sie zmiescilo pod jednym zasilaczem
do tego jakies wlaczniki i wszystko dyskretnie ukryte

ale fajnei byloby wczesniej zobaczyc to na zywo
macie moze pomysl gdzie moge takie listwy znalezc co by je wczesniej obejrzec ?
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Steff.k pisze: P.S. Fajne mięsko na patelni :twisted:
Kobieta w pracy to trzeba sobie jakoś radzić ;-)
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

igi, jedno pytanko. Pozwoliłeś się świetlówce rozgrzać po włączeniu (kilka minut) czy robiłeś zdjęcie od razu?
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

No ze dwie minuty chodziła co najmniej, bo te zdjęcia są któreś z kolei - wcześniej dobierałem parametry ekspozycji żeby w miarę poprawnie oddać ilość światła, choć powiem szczerze że i tak na zdjęciach jest go za mało :)
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Fajnie to wygląda ale napisz co z ilością światła na blacie pod szafkami jak coś przyrządzasz ? Nie masz go za mało ? Jak to oceniasz subiektywnie - jeśli miałbyś coś przygotowywać z jedzenia ? Co na to kobieta ?
Może dziwne pytania ale często nam (eletronikom) wydaje się że jest OK, a jednak płeć przeciwna torpeduje bo coś się nie podoba.
Ledy umieściłeś w rogu szafki tylko jeden pasek czy dwa ? Czy próbowałeś z dwoma paskami ?
ODPOWIEDZ