Biegnące punkty

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Biegnące punkty

Post autor: Pyra »

Witam
Klikając na linka bulby, zobaczyłem spadający śnieg, wtedy przypomniał mi się układ, który zbudowałem w zamierzchłych czasach, kiedy to diody LED były towarem "dewizowym" i miały pozłacane obudowy.

Układ zbudowałem na szybko z elementów, które miałem pod ręką i zadziałał od razu, co prawda szybkość i płynność ruchu nie są takie jak powinny być (10k zamiast 100k),ale punkciki się "przesuwają". W układzie docelowym punkciki nie przeskakują, lecz przelewają się, gdyż jasność zmienia się płynnie.


Tak wygląda mój model:
Obrazek

A tak poprawny schemat:
Obrazek


Opiszę układ trzech tranzystorów:
Zasada pracy jest bardzo prosta, tranzystory pracują w okolicy punktu nasycenia, i tak kiedy pierwszy tranzystor jest odetkany (nie przewodzi) kondensator w bazie drugiego jest powoli ładowany prze rezystor i LED'a, w pewnym momencie napięcie staje się na tyle wysokie, że tranzystor 2 zaczyna przewodzić, czyli drugi LED świecić, wtedy kondensator trzeciego jest rozładowywany przez rezystor bazowy nasyconym złączem K-E tranzystora 2 (dioda 3 gaśnie), co powoduje powolne ładowanie kondensatora pierwszego tranzystora, po osiągnięciu napięcia progowego, 1 tranzystor zwiera złącze K-E, 1 LED zaczyna świecić i powoduje rozładowanie, kondensatora 2, co doprowadza do zgaśnięcia diody nr 2. ITD.
W związku z tym ,że jest to układ analogowy, zmiany zapalanie i gaśnięcie LED'ów odbywa się w sposób łagodny i płynny, co daje efekt przelewania się światła.

Kondensatory mogą być z przedziału 100µF - 1000µF, rezystory bazowe 47kΩ - 220kΩ, a rezystory przy LED'ach wartość odpowiednią do ograniczenia prądu na nich. Można dać po kilka diod w szeregu, zwiększając oczywiście napięcie zasilania.

Ilość sekcji można zmieniać dowolnie, od 3 do...... ale musi ich być nieparzysta liczba.


Może komuś się przyda ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

diody LED były towarem "dewizowym" i miały pozłacane obudowy.
chlip, łezka mi się w oku zakręciła....kupowałem takie w BOMISie ;-)
A układzik przecudnie prosty ;-)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Calineczka pisze: chlip, łezka mi się w oku zakręciła....kupowałem takie w BOMISie ;-)
A układzik przecudnie prosty ;-)
Też tam kupowałem..... w CSH nie mieli tak nowoczesnych rzeczy......
Mam gdzieś jeszcze kilka egzemplarzy :mrgreen:

Układziki im prostsze tym fajniejsze ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 189
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 08:00
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Biegnące punkty

Post autor: bogas »

Do dziś pamiętam moją ruletkę na rejestrach przesuwających. :D
To było w podstawówce, obudowa z mydelniczki, graliśmy na przerwach na pieniądze. :D
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Pyra , a mnie zastanawiają te lampki co są ostatnio montowane na choinkach w poznańskich i pewnie nie tylko centrach handlowych .

A wersja mega-mega jest na starym rynku na tej choince ,snow fall każda lampka ma ze 30-40cm - ciekawe jak to jest zrobione i jaki ma sterownik ? Może ktoś ma coś takiego ,bo to napewno nie jest ta tandeta co można kupić m.in na alledrogo
Ostatnio zmieniony sobota 12 gru 2009, 10:55 przez krzycho_, łącznie zmieniany 1 raz.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

krzycho123 pisze:Pyra , a mnie zastanawiają te lampki co są ostatnio montowane na choinkach w poznańskich i pewnie nie tylko centrach handlowych .

A wersja mega-mega jest na starym rybku na tej choince ,snow fall każda lampka ma ze 30-40cm - ciekawe jak to jest zrobione i jaki ma sterownik ? Może ktoś ma coś takiego ,bo to napewno nie jest ta tandeta co można kupić m.in na alledrogo
A nie widziałem jeszcze, muszę się przejechać i obadać sprawę. :roll:
Nie powinno to być zbyt trudne, 90% kosztów to będą LEDy.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Byłem przejazdem niedaleko takiej instalacji, to nagrałem:

http://www.youtube.com/watch?v=zPhi7snPeVY

W rzeczywistości wygląda to jeszcze fajniej niż na filmie.
Awatar użytkownika
LightLover
Posty: 267
Rejestracja: sobota 16 maja 2009, 19:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: LightLover »

WOW!

Piękny efekt. To drzewko jest prawdziwe, czy też sztuczne?
W Warszawskiej Arkadii również jest dekoracja typu Snow Fall, ale muszę przyznać, że wygląda dużo mniej atrakcyjnie...


PS. Czym kręciłeś video w tak dobrej jakości?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Właśnie to miałem na myśli , może jakaś mini wersję forumową wymyślimy na szybko ?

Święta tuż , tuż :mrgreen:
elektroda.pl
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

LightLover, nie wiem, czy naturalne, ciemno było :) ale wyglądało na jakiś szkielet drzewopodobny raczej. Kręciłem cyfrówką, kompaktem, Canon Digital IXUS 80 IS. Zoom optyczny na max plus trochę cyfrowego.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Chlopaki z Bydgoszczy, My tez widzielismy takie cudo co nie? :mrgreen:
Albo to byla jakas lekka podrobka, albo akurat tak sterownik byl nastawiony.
Za to w Focusie jest juz ten 'prawdziwy' Snow fall :)
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

W sumie to można by pomyśleć... :roll:
O ile wystarczą 64 LEDy to można by wziąć ATmega8 i z dwóch portów sterować multipleksowaną matrycą 8 x 8 czyli 64 diody...

Najłatwiej by było na rejestrach przesuwających, ale niestety nie mam..... :-(

"Trzeba kontemplacji w tej sprawie poddać się..."

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

DNF pisze:Chlopaki z Bydgoszczy, My tez widzielismy takie cudo co nie? :mrgreen:
No tak, tylko że u nas wszystkie sopelki startują (zaczynają spadać) w tym samym momencie i efekt już jest o wiele gorszy :neutral:
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
ODPOWIEDZ