Dioda RGB i biała barwa światła ?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
TomekD
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Poznań

Dioda RGB i biała barwa światła ?

Post autor: TomekD »

Witam serdecznie!

Wymyśliłem sobie oświetlenie akcentowe które chcę zrealizować na diodach LED RGB.

Zakładam że najczęściej będę chciał uzyskać światło w odcieniach zbliżonych do bieli.
Problemy z zasilaniem i sterowaniem z grubsza teoretycznie wydają się być rozwiązane.
Wobec braku doświadczeń praktycznych nie do końca potrafię jednak zweryfikować moich założeń co do barwy światła.

Diody mocy RGB jakie znalazłem mają dość podobne parametry np:
R - 85 | 15 lm (średnio 29% mocy całkowitej)
G - 145 | 35 lm (średnio 57% mocy całkowitej)
B - 22 | 12 lm (średnio 14% mocy całkowitej)

Lumen z definicji wydaje się być jednostką strumienia świetlnego wyliczaną w oparciu o krzywą czułości oka ludzkiego.
Wydaje mi się więc, że aby uzyskać (w przybliżeniu, biorąc pod uwagę dominującą długość fali każdej z diod R-G-B) światło o barwie białej powinienem zapewnić identyczną ilość lumenów każdego z kolorów R,G,B ?
Jeżeli do tej pory nie popełniłem błędu to z pojedynczej diody mocy RGB o parametrach jak na pocżątku uzyskam diodę świecącą białą barwą tylko na poziomie 3x strumienia najsłabszego, niebieskiego koloru (3*22=66lm lub 3*12lm=36lm).
Dioda B będzie pracowła na max, R i G będę musiał ściąć PWM...

Czy w praktyce jest tak jak sobie wymysliłem :-) ?
Mam nadzieję że mając więcej doświadczenia trochę mi podpowiecie...

Pewnie najprościej byłoby przetestować to na pojedynczej diodzie RGB.
Nie za bardzo mam jak to zrobić, musiałbym zamówić pojedynczy emiter spoza Polski co czyni całą operację dość kosztowną...

pozdrawiam,
Tomek
kuss115
Posty: 32
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 22:40

Post autor: kuss115 »

Witam
Kupiłem klika dni temu diodę Cree MC-E RGBW
Posiada ona nast. parametry @350mA:
R 30.6lm
G 67.2lm
B 8.2lm
W 80lm (neutral)
Powiem, że z początku róznież sądziłem, że barwa niebieska będzie zbyt słaba w stosunku do pozostałych. W rzeczywistości jest jednak dokładnie odwrotnie!
Aby uzyskać barwę ~białą należy ustawić nast. prądy:
R ~600mA
G ~700mA
B ~200mA (i to może być zaskoczeniem. W przypadku ustawienia prądu na 700mA barwa jest znacznie niebiesko-fioletowawa i daleko jej do białej).
W przypadku włączenia jeszcze koloru białego, barwa niebieska nadal jest widoczna, jednak nieco mniej.
Przybliżona konf. dla barwy białej, używając wszystkich 4 kolorów to:
R ~600mA
G ~700mA
B ~300mA
W ~700mA
Oczywiście pojęcie barwy białej dla wielu będzie się nieco różnić. W wolnym czasie porobie fotki dla różnych ustawień prądów, jednak nie przewiduję, żeby było to wcześniej niż w weekend.
TomekD
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Poznań

Post autor: TomekD »

Dobry wieczór,

Dzięki kuss115 za praktyczne informacje, dzięki nim chyba zagadka znajduje swoje rozwiązanie.
Z tego co napisałeś zdaje się wynikać że uzyskanie białej barwy wymaga identycznych proporcji RGB ale w odniesieniu do mocy a nie strumienia świetlnego czyli lm.

Jeżeli dla twojej diody Cree MC-E RGBW:
Φ - strumień [lm]/
λ - dominant wavelength [nm]/
V(λ) - waga V dla λ wynikająca z Międzynarodowej Krzywej Czułości Oka
wynoszą:
R - 30.6lm/630nm/0.4
G - 67.2lm/530nm/1.0
B - 8.2lm/460nm/0.08

to po przeliczniu Φ/V(λ) mamy:
R - 30.6/0.4 = 77 (600mA)
G - 67.2/1.0 = 67 (700mA)
B - 8.2/0.08 = 103 (200mA)
aby uzyskać białe światło wyliczone wartości powinny być identyczne, musiałeś obniżyć więc prąd dla R do 600mA i B do 200mA . Pomimo przybliżeń i braku liniowej zależności lm od pradu ta teoria wygląda dość prawdopodobnie.

Wynikałoby z tego że chcąc wybrać diodę RGB dającą jasne białe światło trzeba zwracać uwagę na parametry diody G która zdeterminuje sterowanie dwóch pozostałych R i B !

pozdrawiam,
Tomek
kuss115
Posty: 32
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 22:40

Post autor: kuss115 »

Witam
Póki co wrzucam fotki pokazujące obraz Toma i Jerrego w różnych kombinacjach barw:
R, G, B, R+G, R+B, G+B, W, R+G+B, R+G+B+W. Prąd każdej diody ~700mA.

WB słoneczny, EV 0
Obrazek

WB jw, EV -1
Obrazek

Ze zdjęć widać to co pisałem wcześniej- przy max ustawieniu R+G+B barwa jest znacznie niebieskawo-czerwona i daleko jej białej, ponadto widać, że B oraz R są dużo bardziej monochromatyczne niż G, co potwierdza się na wykresie spektrum barw w datasheecie.

Obliczenia jakie przeprowadził TomekD wydają się prawdopodobne. Jak tylko przerobię układ regulacji prądu na jakiś porządniejszy (obecna prowziorka to darlington, rezystor, pot. + LM317 do każdej diody, przez co prąd pływa wraz ze zmianą temp. darlingtona...), przeprowadzę testy z większą dokładnością.
ODPOWIEDZ