Chłodzenie ledów - zastosowania stacjonarne...

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
ixjakub
Posty: 131
Rejestracja: piątek 28 lis 2008, 23:32
Lokalizacja: Polska

Chłodzenie ledów - zastosowania stacjonarne...

Post autor: ixjakub »

Siemka!
Mam problem z dobieraniem chłodzenia do ledów. Właściwie: nic nie wiem na ten temat! :neutral: Jest kalkulator (http://www.frigprim.com/online/natconv_heatsink.html), ale nie wiem o co w nim chodzi. ;] Jakie chłodzenie potrzebuję np. do:
- Cree XP-G @ 300mA
- Cree XP-G @ 700mA
- Cree XP-G @ 1000mA (1A) :P
Mam tu na myśli zastosowania stacjonarne. Jakaś lampa, itp...

:|
mlody911
Posty: 71
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 23:46
Lokalizacja: Mielec

Post autor: mlody911 »

Witaj Jakubie (jak i wszyscy Szanowni Forumowicze), też nad tym się zastanawiam i szperam za takimi informacjami.
Jedyne co udało mi się ustalić to to, że należałoby przyjąć jakieś 100cm^2 radiatora na jedną diodę mocy. Problem jednak jest napewno dużo bardziej złożony (moc samej diody, przenikalność ciepła mcpcb, kleju termoprzewodzącego, materiału z jakiego zrobiony jest radiator, sposób użebrowania, przepływ swobodny powietrza itd) wszystko ma wpływ na odpowednie chłodzenie. Też zapoznawałem się z tymi kalkulatorami ale za duzo niewiadomych jak dla mnie.
Myślę jednak że śmiało można przyjąć za rozsądne minimum te 100cm^2 na jeden led przy 700mA.
Poza tym w zastosowaniach stacjonarnych to jednak żywotność diody ma zdecydowanie najważniejsze znaczenie więc chyba pomnożenie tego przez 2 nie będzie przesadą.
Pozdrawiam
Paweł
PS. Oj juz jestem uzależniony ;).. i dzięki Wam za to!
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Jeżeli o "chłodzenie" jest bardzo dużo na tym forum, a tak naprawdę to nie należy stosować słowa chłodzenie tylko odprowadzanie ciepła.
Producenci podają rezystancję termiczną swoich diod, klej termoprzewodzący też ją ma, w zależności od materiału radiatora i MCPCB też one są wyznaczone, ale w zastosowaniach stacjonarnych musisz brać pod uwagę jeszcze kształt powierzchnie chłodzenia oraz warunki pracy danej lampy/oprawy. Jeżeli interesują Cię diody podkręcone do 1A to musisz się liczyć z tym, że temperatura złącza będzie od razu wysoka( do wyznaczenia temp. złącza są podane wzory bądź producent podaje miejsce gdzie należy ją mierzyć) Jak dobrze poszukasz na stronach Cree to znajdziesz wskazówki.
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

Bartolo pisze:Jeżeli o "chłodzenie" jest bardzo dużo na tym forum, a tak naprawdę to nie należy stosować słowa chłodzenie tylko odprowadzanie ciepła.
[...]
musisz brać pod uwagę jeszcze kształt powierzchnie chłodzenia [...]
...no to chyba raczej "kształt powierzchni odprowadzania ciepła" :razz:
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Łał, thx ;)

Tak to jest jak się pisze szybko, to i literówki wychodzą.
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
ODPOWIEDZ