Ogniwa 18650 i kilka ważnych pytań.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

jkndgplq pisze: W związku z powyższym mam pytanie. Jaką orientacyjną pojemność będzie miało ogniwo 18650 rozładowywane bardzo małym prądem (max. 5 mikroamperami) od 3V do 2V?
A nie lepiej naładować ogniwo do 4,2V , a nadmiar napięcia zrzucić choćby przez LED-a ? Czerwony nawet przy mikroamperach powienien mieć powyżej 1,2 V spadku.
jkndgplq
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 10:57
Lokalizacja: Ładne

Post autor: jkndgplq »

A nie lepiej naładować ogniwo do 4,2V , a nadmiar napięcia zrzucić choćby przez LED-a ? Czerwony nawet przy mikroamperach powienien mieć powyżej 1,2 V spadku.
Obniżanie napięcia naładowanego ogniwa 18650 z 4,2V do 3V przy pomocy czerwonego led-a nie jest dobrym pomysłem bo

Kod: Zaznacz cały

t = 2000mAh / 10mA = 200h = 8 dni
Gdyby rozładowane ogniwo 18650 o początkowym napięciu 3V do całkowitego wyczerpania (do 2V) oddało tylko 100mA to czas pracy rtc wyniósł by

Kod: Zaznacz cały

t = 100mAh / 0.005mA = 20000h = 833 dni = ponad 2 lata  
Mam nadzieję, że nie pomyliłem się w obliczeniach.

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
SebaZ74
Posty: 110
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 21:05
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: SebaZ74 »

Jeśli można, mam pytanie, rozładowałem lii-500 4 ogniwa Sanyo 3500mah GA prądem 1A z 4,18V do ok. 3,78V. Na drugi dzień włożyłem te baterie o tak żeby sprawdzić do ładowarki i prąd w tych ogniwach wynosi ok. 3,88V, skąd wzrost 0,1 V?
Ostatnio zmieniony czwartek 22 gru 2016, 21:53 przez SebaZ74, łącznie zmieniany 1 raz.
Pokój i Dobro...przynajmniej warto próbować...
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Normalne zjawisko, tak mały wzrost napięcia świadczy dobrze o jakości i świeżości ogniw.
Awatar użytkownika
SebaZ74
Posty: 110
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 21:05
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: SebaZ74 »

Dzięki :grin: więc będę rozładowywał do 3,6V :)
Pokój i Dobro...przynajmniej warto próbować...
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

jkndgplq pisze:Obniżanie napięcia naładowanego ogniwa 18650 z 4,2V do 3V przy pomocy czerwonego led-a nie jest dobrym pomysłem bo

Kod:
t = 2000mAh / 10mA = 200h = 8 dni
A skąd te 10mA ? Połącz szeregowo leda z rtc i będzie 0,005mA.
jkndgplq
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 10:57
Lokalizacja: Ładne

Post autor: jkndgplq »

A skąd te 10mA ? Połącz szeregowo leda z rtc i będzie 0,005mA.
Nie jestem elektronikiem i dlatego założyłem, że led będzie pobierał 10mA prądu. Wiem, że led zawsze potrzebuje rezystora ograniczającego pobór prądu. Nie wiedziałem, że można dać szeregowo led-a bez rezystora. Zrobiłem schemat układu, ale nie wiem, czy jest on prawidłowy? Rozumiem, że rezystorem ograniczającym pobór prądu do 0,005mA w tym przypadku jest sam rtc w sim800c? Led przy tak małym prądzie nie będzie świecił?

Obrazek
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: konteno »

Witam. Mam pytanie dotyczące ogniw 18650 z laptopów .Czy ogniwo naładowane dzień lub nawet kilka dni wcześniej trzeba przed rozładowaniem doładować do pełna? Pytam bo czasem na drugi dzień imax potrafi znów wpompować w naładowane dzień wcześniej ogniwo jakieś 200-400 mAh.
czy pojemność w 2 czy 3 ogniwach połączonych równolegle rozkłada się w miarę równomierne? do pomiaru pojemności lepiej rozłączyć czy zostawić tak jak są złączone? czym jest spowodowane że imax długo nie wyłącza ładowania tylko utrzymuje prąd na poziomie 0,1-0,3A?
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

konteno pisze:Witam. Mam pytanie dotyczące ogniw 18650 z laptopów .Czy ogniwo naładowane dzień lub nawet kilka dni wcześniej trzeba przed rozładowaniem doładować do pełna? Pytam bo czasem na drugi dzień imax potrafi znów wpompować w naładowane dzień wcześniej ogniwo jakieś 200-400 mAh.
cz?
Ogniwo jest niepełnowartościowe z powodu samozładowania. Sprawne ogniwo nie powinno mieć spadku napięcia po nie tylko dniu ale tygodnia i dłużej, większego jak 10 mV.
Ogniwa mające upływność, ładują się dłużej, często ładowarka nie może skończyć ładowania, no i nie osiągają stabilnego napięcia po zakończeniu ładowania.
Najcześciej również nie nadają się do prądów >1A.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 26 gru 2016, 19:48 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
WojtekErnest
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

jkndgplq pisze:Rozumiem, że rezystorem ograniczającym pobór prądu do 0,005mA w tym przypadku jest sam rtc w sim800c? Led przy tak małym prądzie nie będzie świecił?
Dokładnie tak, RTC ograniczy prąd, a led prawdopodobnie będzie się lekko żarzył.
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: konteno »

WojtekErnest pisze: Ogniwo jest niepełnowartościowe z powodu samozładowania. Sprawne ogniwo nie powinno mieć spadku napięcia po nie tylko dniu ale tygodnia i dłużej, większego jak 10 mV.
Ogniwa mające upływność, ładują się dłużej, często ładowarka nie może skończyć ładowania, no i nie osiągają stabilnego napięcia po zakończeniu ładowania.
Najcześciej również nie nadają się do prądów >1A.
czyli to że przy rozładowaniu imaxem napięcie dość szybko opadnie poniżej 4V i największa część pojemności (najczęściej w granicach od 60 do 80% tego co deklaruje producent)jest uzyskiwana przy napięciach z przedziału 3-3,5V jest również spowodowane samorozładowaniem ? większość to pakiety z laptopów i do pomiarów pojemności nie rozłączam tego na pojedyncze ogniwa tylko ładuję pakiety po 2 -3 ogniwa równolegle tak ja są zgrzane
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

konteno pisze:większość to pakiety z laptopów i do pomiarów pojemności nie rozłączam tego na pojedyncze ogniwa tylko ładuję pakiety po 2 -3 ogniwa równolegle tak ja są zgrzane
I to jest błąd, spora część całkiem przyzwoitych ogniw mam właśnie z takich pakietów, gdzie np pakiet 2 lub 3 ogniw zgrzanych razem miał tak mizerne parametry że szedł by na śmietnik, a okazuje się, że po rozcięciu 2 z 3 ogniw są jak najbardziej OK, a to pozostałe psuło cały pakiet, zwłaszcza w dość nowych bateriach, z niewielkim przebiegiem gdzie nagle drastycznie spadła pojemność.
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

endrju1 pisze: I to jest błąd, spora część całkiem przyzwoitych ogniw mam właśnie z takich pakietów, gdzie np pakiet 2 lub 3 ogniw zgrzanych razem miał tak mizerne parametry że szedł by na śmietnik, a okazuje się, że po rozcięciu 2 z 3 ogniw są jak najbardziej OK, a to pozostałe psuło cały pakiet, zwłaszcza w dość nowych bateriach, z niewielkim przebiegiem gdzie nagle drastycznie spadła pojemność.
Dokładnie tak.
W każdym razie jesli naładowałeś nie rozcięte czyli do 2-3 zrównoleglone i obserwujesz po kilku dniach samoistny spadek napięcia, to pierwsze co trzeba zrobić to je rozłączyć i mierzyć osobno.
WojtekErnest
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: konteno »

ok , dziękuję za rady
a czy po rozłączeniu"przebrane" ogniwa można później łączyć równolegle na stałe ? czy znów może wystapić problem samorozładowania? nie ukrywam że jak są zgrzane to jest wygodniej montować ( do wkrętarki lub latarki)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Można łączyć z powrotem, ale pod warunkiem że te łączone będą identyczne w parametrach.
ODPOWIEDZ