HID Powered Night Disruptor

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

HID Powered Night Disruptor

Post autor: Tomeqp »

Witam,
Tak jak mówiłem wczoraj, dzisiaj raczej mogę go już pokazać, choć nadal wiele w nim prowizorycznych rozwiązań. Mógłbym teraz pisać o tym jak wpadłem na pomysł budowy własnego HIDa, o tym dlaczego zrezygnowałem z 3x XP-G, ale chyba nie to Was interesuje. :wink: Dodam tylko, że miał być żarnik 4300K, ale nie było ich w magazynie, a ja jestem zbyt niecierpliwy, żebym miał czekać 3 tyg. na dostawę.

Trochę danych technicznych:

Moc: 35W
Barwa: 6000K
Reflektor: Wesem 2HO (Nie jest aż tak niebieski jak na zdjęciach)
Zasilanie: Akumulator AGM 12V 12Ah (tak, jest ciężki...)
Obudowa: Aluminium

Nie będę już nudził, teraz zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Beamshoty będą. Nie mogę Wam obiecać, że dzisiaj, ale obiecuję, że będą. :wink:

Teraz coś czego nie lubimy, czyli koszty:

Zestaw HID: 250zł
Akumulator + ładowarka: 190zł
Reflektor (już miałem): ~100zł
Obudowa: za darmo
Włącznik: 5zł

Dość ważne pytanie, czyli dlaczego to robiłem? Bo Mactronic MH100RC był za drogi... Wtedy jeszcze nie wiedziałem ile wyniesie mój HID. :neutral: Ale niczego nie żałuję, bardzo jestem ze swojego dzieła zadowolony. :wink:
To by było na tyle, dziękuję za uwagę. :grin:
wkliw
Posty: 392
Rejestracja: środa 26 lis 2008, 20:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: wkliw »

jedyne do czego bym się przyczepił to do tego akumulatora. Jeśli dobrze pamiętam technologia AGM to taki gorszy zamiennik typowego akumulatora żelowego typu trakcyjnego. AGM średnio znosi częste i głębokie rozładowania. Nadaje się raczej do UPSów itp jako zasilanie awaryjne.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ogólnie-pozytywnie :)
Mam jednak "ale"..
Czy ten włącznik wytrzyma 4A prądu ciągłego oraz ok 7-8A w impulsie na starcie?
Drugie "ale", czy otwór przez który wychodzą kable nie ma ostrych krawędzi i nie ma możliwości przypadkowego przecięcia przewodów?
Pozdrawiam
DNF
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Z tego co mi wiadomo to właśnie AGM są bardziej wytrzymałe na głębokie rozładowania, ale dają nieco mniejszy prąd maksymalny od typowo żelowych. AGM są przede wszystkim tanie jak barszcz, a żelowe o połowę droższe. :wink: Żadne akumulatory tego typu nie lubią głębokich rozładowań, ale wynagradza to ich cena. Wolę nie myśleć ile by kosztował li-pol o takiej pojemności. Ja mam dokładnie ten: http://www.akumulatory-zelowe.pl/akumul ... -p-14.html Tylko już się promocja skończyła. :grin:

Dziura na kable ma zaokrąglone brzegi, więc o przewody się nie martwię. Natomiast włącznik jest na 10A prądu ciągłego. Sprawdzony sprzedawca jeszcze potwierdził, że na pewno wytrzyma. Na zdjęciu wygląda tak niepozornie, bo nie założyłem mu tabliczki z oznaczeniami pozycji, która nadaje mu powagi. :mrgreen: Poza tym takie włączniki stosuję bardzo długo i nigdy mnie nie zawiodły, nawet przy większych prądach. :wink:

PS: Tak żebyście mogli to sobie wyobrazić. Ta aluminiowa skrzynka ma wymiary 10x20x25cm, także nie jest wcale taka mała. :twisted:
Pozdrawiam
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

Czas pracy ~5h :mrgreen: Ile waży cały HIDzio?
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Waży 5.5 kg. :razz: W planach mam pasek na ramię, żeby było wygodniej, a na krótsze wypady mogę do środka wsadzić 5Ah, który jest o 2kg lżejszy. :grin:
Pozdrawiam
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

No to teraz jak wszystko wiadomo, można powiedzieć "piękna lampka" :)
Pasek na ramie będzie i tak mało wygodny niestety.
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Gratki, niezły potwór... ;)
Pozdr.
Pikom
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Obiecałem beamshoty, a jak ja obiecuję to słowa zawsze dotrzymuję, więc oto one. Chciałem jak najlepiej, wyszło jak zwykle, ale to moje pierwsze beamshoty w życiu.

HID 35W 6000K vs. Mactronic halogen 55W

Scenieria 1
Ogniskowa 18mm; ISO 100; migawka 5s; przysłona 5.6

Do końca słupków jest równo 200m.

Referencyjnie:
Obrazek

Halogen:
Obrazek

HID:
Obrazek

Ogniskowa 70mm; ISO 100; migawka 5s; przysłona 5.6

Halogen:
Obrazek

HID:
Obrazek

Scenieria 2
Ogniskowa 18mm; ISO 100; migawka 5s; przysłona 5.6

Referencyjnie:
Obrazek

Halogen:
Obrazek

HID:
Obrazek

Scenieria 3
Ogniskowa 18mm; ISO 100; migawka 5s; przysłona 5.6

Halogen:
Obrazek

HID:
Obrazek

Scenieria 3
Ogniskowa 18mm; ISO 200; migawka 15s; przysłona 3.5

Halogen:
Nie prezentował się ładnie. :mrgreen:

HID:
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 lip 2010, 11:31 przez Tomeqp, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Czemu szklo dales niebieskie?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

No właśnie to szkło... ale i tak jest nieźle. :grin:
Reflektor ten kupiłem dość dawno, na skutek błędu w obliczeniach późną porą. :razz: Miał być używany z halogenem, a wtedy niebieskie szkło poprawia trochę barwę światła. Zasięgiem się nie martwiłem. Później znalazłem błąd w obliczeniach i reflektor wylądował w szafie. Wsadzenie do niego lampy wyładowczej to ostatnia rzecz o jakiej bym wtedy pomyślał. Reflektora było mi szkoda, więc przeleżał trochę w szafie i w końcu użyłem go do tego projektu. Gdybym wiedział, że zastosuję go w HIDzie to bym oczywiście kupił z białym szkłem. :neutral: Co jakiś czas zastanawiam się nad wsadzeniem go do gorącej wody i rozklejeniem. Wtedy bym zastąpił szkło gładką, białą szybą, ale kształt oryginalnego szkła jest tak dziwny, że nie wiem czy bym dał radę założyć tam coś innego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

to szkło ryflowane które dodatkowo kształtuję wiązkę. Wytłuc wstawić szybe. Efekt będzie piorunujący ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Jeszcze się zastanowię. :wink: Ale jaką szybę wtedy tam wstawić? Zwykła nie pęknie jak napotka kroplę wody? Wczoraj po godzinie świecenia bez przerwy reflektor był bardzo gorący.
Pozdrawiam
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Nie dajmy się zwariować. Też bawię się HIDem, ale żeby szyba miała się aż tak rozgrzewać to nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Szyba sie nagrzewa a mam zwykła. Jak pęknie wstawisz kolejna za 5zł.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
ODPOWIEDZ