Lampa szrokokątna 12VDC 12W 900lm

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
serviceman
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 05 sie 2010, 15:08
Lokalizacja: Radom

Lampa szrokokątna 12VDC 12W 900lm

Post autor: serviceman »

Co powiecie na coś takiego. Lampa szerokokątna 170° na potrójnej diodzie XP-G.
Barwa biała neutralna (4750K mogła by być nieco niższa) zasilana z 10-14V z wbudowanym źródłem prądowym. Przeznaczona do oświetlenia domków letniskowych zasilanych z paneli fotowoltaicznych do tego kontroler ładowania, akumulator no i oczywiście lampy. Średnica zewnętrzna 78mm, długość 68mm (solidny kawałek aluminium). Przy 1A rozpędza się do 60°C. Mocowana na sprężynki identycznie jak oprawy halogenowe. No i rozjaśnia otoczenie do ponad 900lm! Gdy jest zimna daje 20% więcej światła. Dopiero po nagrzaniu się elektronika stabilizuje prąd na poziomie 1A.
Diody kupione od EdiM, szybki od optyka, resztę zrobił tokarz a ja złożyłem to wszystko do kupy i zmontowałem elektronikę. Ciekawe czy zgadniecie gdzie ona jest? :)
Załączniki
DSC01587.JPG
DSC01587.JPG (42.52 KiB) Przejrzano 16026 razy
DSC01604.JPG
DSC01604.JPG (46.28 KiB) Przejrzano 16026 razy
DSC01598.JPG
DSC01598.JPG (54.87 KiB) Przejrzano 16026 razy
DSC01593.JPG
DSC01593.JPG (43.46 KiB) Przejrzano 16026 razy
DSC01589.JPG
DSC01589.JPG (43.74 KiB) Przejrzano 16026 razy
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jak Ci się udało osiągnąć kąt 170° z diod o kącie 125°, bo MCPCB nie przypomina stożka....

Moim skromnym zdaniem, korzystniej by było przykręcić MCPCB do obudowy przez środkowy otwór, a kabelki puścić osobnym otworkiem.

Czy przy 10V zasilania masz nadal nominalny prąd w diodę?

Ogólnie to niezłe świecidełka Ci wyszły....

Pozdrawiam
PS: Ostatnie żebro jest według mnie odkręcane lub zdejmowane i wewnątrz mieści się driverek.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
serviceman
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 05 sie 2010, 15:08
Lokalizacja: Radom

Post autor: serviceman »

Dzięki za uznanie! Co do kąta to nie mam pojęcia jak mi się to udało nigdy nie rozumiałem matematyki :wink: 170° to jest maksymalny kąt pod jakim pada światło. Oczywiście przy takim kącie jest już spory spadek jasności, co widać na przedostatnim zdjęciu (na którym barwa wyszła dziwnie zielona to chyba wada aparatu). Ale lampa idealnie nadaje się do zamocowania na suficie i oświetlenia dużej powierzchni.
Wydaje mi się że lepiej wygląda mcpcb przyklejone do aluminium niż przykręcone. Śruba mogła by szpecić wygląd choć i tak przód lampy niektórym może się nie podobać przez to że nie ma matowej szybki i wszystko co jest w środku widać jak na dłoni.
Przy 10V jest już wyraźny spadek prądu do 0.67A, ale to też jest zaleta bo dzięki temu można się zorientować że akumulator już ledwie zipie. Przy 10.5V po stabilizacji termicznej lampa pobiera 0.88A.
A co do miejsca drivera to trafiłeś bezbłędnie!
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
A to Ty to z akumulatora zasilasz... :roll: myślałem, że z sieci przez jakiś uniwersalny zasilacz......

Co do mocowania, to przykręcenie na dobrą pastę powinno mieć mniejszą rezystancję termiczną niż klej, co przekłada się na lepsze warunki pracy diod.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
serviceman
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 05 sie 2010, 15:08
Lokalizacja: Radom

Post autor: serviceman »

Lampy można zasilać z jakiegokolwiek zasilacza nawet niestabilizowanego, byle by tętnienia nie były zbyt duże żeby nie było widać męczącego migotania, napięcie musi być we wspomnianym przedziale i wydajność prądowa minimum 1.2A.
A co do przykręcenia to tu masz rację, ale i tak największą rezystancję termiczną ma mcpcb. Jak na razie czekam na dalszy postęp w tej dziedzinie bo niedługo na pewno będzie się działo jak już Cree wprowadzi do sprzedaży LEDy o wydajności ponad 200lm/W to pewnie i mcpcb pójdzie do przodu, chociaż przy takiej wydajności nie trzeba będzie stosować takich prądów, dzięki czemu cała lampa będzie mniejsza i bardziej energooszczędna co przy dzisiejszych cenach ogniw fotowoltaicznych jest dosyć istotne.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

serviceman, pokaż fotkę jak oświetla pomieszczenie. Konstrukcja naprawdę ciekawa. Brawo.
serviceman
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 05 sie 2010, 15:08
Lokalizacja: Radom

Post autor: serviceman »

Jak tylko się ściemni to pstryknę jakąś fotkę. Ale nie jestem zwolennikiem tego typu prezentacji bo zdjęcie nie oddaje w 100% rzeczywistości i sporo zależy od aparatu i jego ustawień a do tego fotograf ze mnie żeby nie napisać marny to napiszę początkujący ;)
Załączniki
Zdjęcia wykonano przy zimnej lampie, przez to prąd lampy wynosił około 1.2A. Jedna lampa jest w stanie prawidłowo oświetlić jakieś 10m2 powierzchni pokoju.
Zdjęcia wykonano przy zimnej lampie, przez to prąd lampy wynosił około 1.2A. Jedna lampa jest w stanie prawidłowo oświetlić jakieś 10m2 powierzchni pokoju.
DSC01614.JPG (67.52 KiB) Przejrzano 15949 razy
DSC01610.JPG
DSC01610.JPG (60.96 KiB) Przejrzano 15949 razy
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Fajna konstrukcja, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju.
To jest lampa sufitowa, a wbrew pozorom w domu dość często patrzymy na sufit (choćby odpoczywając, leżąc w łóżku, itp.). Moim zdaniem, koniecznie należy tu dodać jakiś klosz z mlecznego szkła - rozpraszacz, inaczej mamy spore ryzyko uszkodzenia wzroku.
Awatar użytkownika
seba_x
Posty: 202
Rejestracja: środa 27 sty 2010, 08:26
Lokalizacja: strzegom

Post autor: seba_x »

Witam

Możesz podać wymiary tej obudowy ? Czy to jest odpowiednik mr16 cz mr11 ?
serviceman
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 05 sie 2010, 15:08
Lokalizacja: Radom

Post autor: serviceman »

Tylko ciekawe na ile takie mleczne szkło tłumi światło? Jeżeli ktoś ma takie dane to proszę o informację jakie są straty światła po przejściu przez matową lub mleczną szybkę? Moim celem było zbudowanie jak najwydajniejszej i najsprawniejszej lampy dlatego zastosowałem przeźroczystą szybkę od optyka. Chociaż z tą sprawnością to i tak do końca mi się nie udało bo źródło prądowe nie jest impulsowe tylko liniowe, ale za to bardzo proste.
Wymiary lampy podawałem na początku: średnica zewnętrzna 78mm, średnica którą należy "schować w sufit" to 68mm, długość też 68mm.
Awatar użytkownika
kurczak
Posty: 34
Rejestracja: sobota 10 paź 2009, 22:24
Lokalizacja: poznań/bydgoszcz

Post autor: kurczak »

Sprawność "szybki" będzie zależała od:
- materiału z jakiego jest wykonana;
- grubości;
- stopnia zmatowienia.

Bez pomiaru w laboratorium będzie ciężko stwierdzić.

EDIT

A swoją drogą, to żeberka odprowadzające powinny być chyba frezowane z góry na dół, a nie wytoczone 'w poprzek'
'W życiu nie liczą się tylko ciało i muskuły - ważny jest jeszcze fryz.' - Johny Bravo
serviceman
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 05 sie 2010, 15:08
Lokalizacja: Radom

Post autor: serviceman »

Z tymi szybkami to jest tak że im mniej będzie razić w oczy tym bardziej będzie tłumić światło. Dwie sprzeczności. Jak to pogodzić? Dziś się zastanawiałem czy jeżeli świetlówki były by wykonane w przeźroczystych rurkach to czy ich sprawność była by większa?
A z żeberkami to masz rację, ale takie jak w mojej lampie łatwiej (taniej) wykonać. Podobne rozważania były na temat lampek rowerowych midiego. Ideałem byłoby gdyby dostać radiator o podstawie koła o średnicy około 60-80mm i z żeberkami ukształtowanymi w górę. Może ktoś kiedyś taki wprowadzi do oferty. Wtedy do toczenia byłoby niewiele.
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

serviceman pisze:Dziś się zastanawiałem czy jeżeli świetlówki były by wykonane w przeźroczystych rurkach to czy ich sprawność była by większa?
Może by i była, ale długo byś oczu tym światłem nie nacieszył (dosyć twardy ultrafiolet).
Jak się dokładnie przyjrzysz świetlówce, to zobaczysz, że rurka szklana _jest_ przeźroczysta. Natomiast na jej wewnętrzną powierzchnię napylony jest luminofor i to on emituje światło w zakresie widzialnym po po budzeniu od środka do świecenia przez promieniowanie UV.
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

serviceman pisze:Tylko ciekawe na ile takie mleczne szkło tłumi światło?
Moim skromnym zdaniem, potwierdzonym badaniami od 5-10% strumienia (dla niezbyt grubego szkła czy pleksji).
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
serviceman
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 05 sie 2010, 15:08
Lokalizacja: Radom

Post autor: serviceman »

Bartolo ale masz na myśli szkło mleczne czy zwykłe przeźroczyste?
ODPOWIEDZ