ładowarka na lm317

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

piaseq pisze:Odpowiedni tranzystor w odpowiednim miejscu mógłby załatwić sprawę?
Oj gdyby to było takie proste ;)
Przy tak małych prądach jakie zapewnia ładowarka, ogniwom nie grozi przegrzanie, dlatego zabezpieczenie nie jest potrzebne.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
piaseq
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 02 wrz 2010, 13:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: piaseq »

Czyli nie ma się czym przejmować :) Bardzo Ci dziękuję za cenne rady. Postaram się do tygodnia kupić wszystko i zrobić płytkę.

A jeszcze zapytam: Czy gdybym chciał ładować np 4 ogniwa na raz to trzeba będzie zrobić na jednej płytce 4 takie układy czy jest możliwość ładowania np 2 lub więcej równolegle większym prądem. Np 4 akumulatorki podpięte jednocześnie i prąd ustawiony na maksymalne 3A?
XM-L light
100% ukończono
[=========
]
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Oczywiście możesz ładować ogniwa równolegle, o ile równolegle pracowały, zwiększając prąd.
Niestety 3A z LM317 nie wyciśniesz..... tu by byś musiał zastosować LM350, choć i to by były jego max możliwości.
Na trzy równoległe ogniwa możesz dać 1,5A to wystarczy LM317, będzie ładował około 5h.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
piaseq
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 02 wrz 2010, 13:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: piaseq »

A jeśli są to ogniwa pracujące normalnie w układzie szeregowym i chciałbym niejako zrobić do nich ładowarkę 4-ro kanałową, zakładając, że za każdym razem do ładowania wyciągam ogniwa z zasobnika? Jeśli podłączę je wtedy równolegle to może nie być kolorowo i do tego nie wiem jak z sygnalizacją naładowania. Czy słabsze zostaną dociągnięte i dopiero wtedy zgaśnie kontrolka ładowania?

Edit: oczywiście użyję LM350.
XM-L light
100% ukończono
[=========
]
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

No to możesz sobie zdłubać coś takiego ładowarka z balanserem i możesz cały pakiet szeregowy ładować od razu.
Nie zaleca się ogniw pracujących szeregowo, łączyć następnie równolegle, w skrajnych wypadkach mogą wtedy popłynąć spore prądy wyrównawcze....

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
piaseq
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 02 wrz 2010, 13:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: piaseq »

Ładowarka wykonana wg projektu, który podałeś.

Dzięki uprzejmości MardoQ odpadł czasochłonny proces projektowania płytki od podstaw.

Dla mojego kolegi wersja z balanserem na jego pakiet 4s1p a dla mnie wersja uproszczona do moich 1s2p i 1s3p.

Obie na LM350, moja ma wybór prądu ładowania 0.7A lub 1,5A.
XM-L light
100% ukończono
[=========
]
ODPOWIEDZ