Sposób na Fujika

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Sposób na Fujika

Post autor: Volt »

Witam,
nie wiem, czy ta kwestia była już poruszana na forum, ale na pewno przydało by się zebrać jakoś sprawdzone sposoby. A mianowicie - jak odkleić diodę przyklejoną Fujikiem/innym klejem silikonowym termoprzewodzącym?

Raz próbowałem diodę "wybić" (przez otworki na przewody) to MPCB się wygięło, a dioda odpadła od niego... Teraz z kolei chcę odkleić stara 20mm przyklejonego do pręta miedzianego. Ktoś kiedyś pisał, że najlepiej "ukręcić" diodę - wsadziłem pręta w imadło, chwyciłem stara kluczem 20 i... nic. Star się tylko "zaokrąglił" :-| Podważać się boję, bo znowu powyginam.

Może jest jakiś rozpuszczalnik sprawdzony? (zaraz będę próbował benzyną albo nitro, ale jakoś marnie to widzę)

pozdrawiam,
Volt
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Stary dobry komputerowy sposób , zamrażarka ;)

Klej pod wpływem zimna kruszeje i staje się łamliwy , wtedy wystarczy puknąć lub okręcić lekko i klej pęka .

Nie wiem jak fujik bo go nie mam ani nie używam ale standartowe kleje na radiatorach kart czy innych sprzętów tak się usuwa .

Oczywiście przedmiot należy szczelnie zapakować we woreczek przed wsdzeniem do zamrażarki a potem diode "przystosować" do temp otoczenia przed odpaleniem :)
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Potwierdzam,ukrecac.Skoro Ci sie zaokraglilo mcpcb to zle zlapales. Ja lapie za wciecia po bokach szczypami i staram sie ukrecac raz w prawo,raz w lewo.Moze pomoc podgrzanie piguly.Zadnych rozpuszczalnikow nie stosowalem.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Ukręcać powoli lewo-prawo. Cienkie szczypce we wgłębienia MCPCB i do dzieła. Uważaj, żeby nie ześliznęły Ci się na LEDa. Mocno dociskaj w stronę piguły.
Lodówka niewiele da przy silikonie, to nie epoksyd. Podgrzanie, owszem, ale tak do 200°C hot-airem.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Właśnie też miałem podgrzewanie zaproponować :roll: Ino takie temperatury ciężko jest, jak Greg rzecze bez hot aira uzyskać.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Duzy srubokret, lekkie podwazanie dookola i musi odpasc. Jak narazie nie jedna juz tak oderwalem bez szkody dla niej.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

W warunkach domowych bez HA to najlepiej będzie pigułę/radiator na żelazko + wcześniej zmierzyć na jakim stopniu jest odpowiednia temp sondą miernika
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Ok, jakoś tą moją odczepiłem, jeszcze przed przeczytaniem waszych odpowiedzi, za które bardzo dziękuję, na pewno jeszcze się te porady przydadzą nie tylko mi :wink: Benzyną trochę namaczałem dookoła, ale to chyba nic nie dało (może nieznacznie zmiękczyło silinon, ale nie wydaje mi się) i imadłem pchałem diodę tak jakby w bok (kręcić się nie dało, albo za mało próbowałem). W końcu nagle odpadła, i oprócz lekko zmaltretowanych krawędzi stara nic jej nie jest. Teraz przykleiłem na profil alu trzy takie diody na starach, także potem, jak będę je odklejał spróbuję dokładniej z tym ukręcaniem i ewentualnie zamrażalnikiem.

Fluxor, tak jak ty piszesz raczej byłoby w moim przypadku ciężko, ponieważ szpara między starem a walcem była bardzo mała. No i czasem nie ma miejsca na dłubanie, jeśli led jest głębiej w pigule.
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
ODPOWIEDZ