Projekt lampki rowerowej (pierwszy projekt lampki rowerowej)

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
edek
Posty: 42
Rejestracja: sobota 13 mar 2010, 13:17
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: edek »

Jeżeli do profili przykręcisz kawałek radiatora z żeberkami to powinno dać radę, zależy ile puścisz prądu w te XM-L
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

Planuję 2.5A w każdą. Na topie obudowy można dołożyć taki kawałek alu. Obrazek

Biorąc pod uwagę, że te baterie to zamienniki może z nimi chyba być jak z niektórymi 18650.
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

heniekkrol pisze:Tak patrzę na te baterie do kamer i zastanawiam się czy nie ma tam jakiejś elektroniki która uniemożliwi zasilenie oświetlenia.
Elektronika zabezpieczająca ogniwa napewno jest, w zasilaniu problemu nie powinno być.
Ja kiedyś kupiłem taką baterię nówkę firmy ROWI na al.....o za 50zł i wenątrz są ogniwa Panasonic. Dla próby podłączyłem żarówkę do jakiego napięcia się wyładuje i wyłączyła się przy napięciu 2,7V.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Pytanie też jest takie ile ta bateria może oddać prądu.
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

1. O co chodzi ? Możliwe, że bateria daje tylko prąd o ograniczonym natężeniu ?
2. Rozglądałem się za driverem i okazuje się, że nie jest łatwo znaleźć coś z 5A na wyj. Jakieś sugestie ?
Jedyny jaki znalazłem ( http://allegro.pl/led-driver-sst90-sst5 ... 83139.html )
Co o nim sądzicie pod kątem mojego projektu ? Czy sterowanie potencjometrem to dobre rozwiązanie w porównaniu z zaprogramowanymi
trybami występującymi w innych driverach ?
3. Czy na DealExtreme można kupić jaiś pożądny driver o parametrach 5A ? ( http://www.dealextreme.com/p/regulated- ... nput-20329 )
Myślałem nad dwoma takimi, ale użtkownicy przejechali się po nim, że specyfikacja mocno zawyżona ( realnie max. 2.0A )
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Ad.1: właśnie tak może być
Ad.2: mam w jednej lampce ustawiony na 3,6A i sterowany właśnie potencjometrem i nie narzekam
Ad.2: raczej nie bardzo, może po jakiś przeróbkach ale lepiej coś z polski bo pewniej
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

Jak uważacie, jest sens łączenia obok siebie w różnych pod względem kątu optyk ? ( np. Soczewka EVA-W, WW, ±23.5deg z EVA-D, Diffuser, ±8° ) Chciałbym uzyskać snop i szeroki i dosyć długi.
Awatar użytkownika
Ragrastin
Posty: 143
Rejestracja: piątek 11 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ragrastin »

Dobra może jeszcze ja coś od siebie:
Akumulator którego dałeś przykład nie posłuży Ci do Twoich celów:
Testowałem podobne akumulatory o różnych pojemnościach wnioski były możliwe do przewidzenia:
W zależności od firmy produkującej ogniwa deklarowaną pojemność producenta podziel przez na ogół 10 albo 5 jeżeli trafią Ci się dobre ogniwa wewnątrz. Na opakowaniu zwykle pisze dajmy na to 5000mAh 7,4V otwieramy obudowe akumulatora i na dzień dobry widzimy sklejone 2 ogniwa i na każdym pisze jak byk 3,7V 1900mAh a po teście rozładowywania wychodzi zwykle około 1500mAh.
Wynika z tego że nie masz co wierzyć w takie pojemności realnie ten zamiennik może mieć 3000mAh max.
Tym bardziej iż chcesz ciągnąć z takiego akusa około 2,5A tak? Podejrzewam iż po kilku razach elektronika padnie a ogniwa stracą początkową pojemność bardzo szybko takie akumulatory zwykle są przystosowane do obciążenia maksymalnie 1 amperem.

Na prawdę pomyśl nad dobrym ogniwem 18650 zamiast bawić się tanimi zamiennikami z allegro - szkoda czasu i pieniędzy

Jak chcesz dobry driver to tylko Taskled albo Ledim
heniekkrol pisze:Jak uważacie, jest sens łączenia obok siebie w różnych pod względem kątu optyk ? ( np. Soczewka EVA-W, WW, ±23.5deg z EVA-D, Diffuser, ±8° ) Chciałbym uzyskać snop i szeroki i dosyć długi.
Jeżeli masz na myśli jedną soczewkę na jednej diodzie szeroką a na drugiej wąską to jak najbardziej takie rozwiązanie się sprawdzi.
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

Dzięki,
sprawa aku w takim razie przesądzona. Jeśli chodzi o driver to muszę podpytać dokładniej Edima bo dostałem info, że jest jakis model, który ciągnie laterkę 5x XP-G i mógłby się sprawdzić prz 2 x XM-L.
karlosboy

Post autor: karlosboy »

heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

No tak, ale max 4,5A trochę szkoda potencjału xm-l. Założyłem że optymalnie byłoby 2,5 w każdą. Poza tym max Vin - 5V. Musiałbym równolegle połaczyć diody. ( trzeba mieć wyslelekcjonowane ledy chyba )
Jest też driver MR-elektronik http://www.mrelektronik.com/mr2007_k.html
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Ale właśnie przy połączeniu szeregowym selekcja nie jest konieczna.
karlosboy

Post autor: karlosboy »

heniekkrol, po prostu po cichu obstawiam, że to będzie ten driverek. Choć mogę się mylić i znajdziesz coś mocniejszego dla siebie :smile:
Ostatnio zmieniony środa 02 lut 2011, 17:58 przez karlosboy, łącznie zmieniany 1 raz.
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

Rysiu_01_92 pisze:Ale właśnie przy połączeniu szeregowym selekcja nie jest konieczna.
Jeśli połącze w szeregu to napięcie wej. muszę mieć >2 x 3.3V + coś tam na driver. A ten driver ma max. 5V
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Sterownik MR może zasilać kilka diod w szeregu (Vin 4.5-38V), dzięki temu zamiast 5A będzie 2,5A przekłada się to na mniejsze straty.
ODPOWIEDZ