Oświetlenie do hali produkcyjnej

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
bajtelo1
Posty: 2
Rejestracja: piątek 23 paź 2015, 12:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

Oświetlenie do hali produkcyjnej

Post autor: bajtelo1 »

Witam,

Potrzebuję wybrać rodzaj oświetlenia hali.
Jest to budynek w którym będą produkowane maszyny, także w środku czysto nie będzie (spawanie, szlifowanie itp.). Czasami zapylenie dość widoczne.
Wymiary hali to:
- szerokość: 21m
- długość: 34m
- wysokość: 7m

Pobliska hurtownia elektryczna poleciła mi trzy rozwiązania:
- lampy metalohalogenowe o mocy 400W
- lampy LED w kształcie metalohalogena o mocy 180W: http://www.luxiona.pl/pl/oprawy-przemyslowe-i-sportowe?view=product&id=1227
- lampy LED typu płaskiego o mocy 260W (5x52W): http://www.lenalighting.pl/produkty/led-technology/oprawy-przemyslowe/factor-led-z/

Słyszałem jeszcze o lampach indukcyjnych w kształcie tych metalohalogenowych.

Jakie rozwiązanie byście polecili? Wszystkie propozycje mile widziane :).

Pozdrawiam
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Metalohalogen 400w to wybór z rozsądku - tani, dostępny, wymienialny, dobry posłuży 3-4 wymiany źródeł (co 2-3 lata)
Wada - porównując z ledami zeżre najwięcej

Ledy - wybór nowoczesny - 3x droższy od metalohalogena, bezobsługowy, często z 5 letnia gwarancją.
Zalety - potężna energooszczędność - na hali przy 16h/doę jest w stanie "zwrócić się" po roku czasu, zero konserwacji przez 5-7 lat (tylko dozór)

Indukcyjne - wydajne drogie mało popularne a tym samym w porównaniu do powyższych nieopłacalne

reasumując - biorąc pod uwagę - ekonomię zakupu, użytkowania, konserwacji najlepszy zakup to LED-y dobrej firmy z 5 letnia gwarancją i wysokiej skuteczności - zwracają się maksymalnie po 1,5-2 latach a potem ... świeca dalej ...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Efektywność MH nie jest chyba drastycznie niższa niż LED, więc na jakiej podstawie uważasz, że zyskiem będzie "potężna energooszczędność"?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Z analizy i doświadczenia popartego pomiarami w halach z już zrealizowanych ledowcami - wg danych fotometrycznych firm produkujących oprawy ledowe widać wyraźnie, że z tej samej wysokości wydajność 180W oprawy ledowej jest taka sama jak 400W metalohalogenu.
Późniejsze pomiary wielopunktowe/srednie zdawcze z wpisaniem do protokołu odbiorczego obiektu wykazywały zgodność z obliczeniami - miało być 300 luxów było 300 luxów miało być 500 luxów było 500 ;)
Sprzeczność byłaby gdyby Relux wykazywał znacząco inne od pomiarowych/empirycznych popartymi wpisami danych - gdybym się mylił tak grubo poszedłbym z torbami - stad wniosek że led 180W jest w stanie dać w ...piiii... kopa oprawie metalohalogenowej.
problemem może byc jedynie JAKA oprawa led do JAKEGO metalohalogenu jest porównywana - tutaj mogą być rozbieżności - domyślnie zakładam dobrej klasy jedno i drugie.

Drobna uwaga - sprawność oprawy okreslana jest jako całkowity strumien Z OPRAWY a nie samego żarnika - często przez debilowaty ameliniowy odbłyśnik czy sam chinowaty żarnik wydajność oprawy spada wobec oprawy odniesienia. krócej - sprawność oprawy typu High-Bay to zazwyczaj 60-75% z czego najwięcej strat jest na odbłysniku a potem na nieoryginalnym źródle.
Wystarczy porównać metalohalogen na prąd sody a taki sma na prąd rtęci - róznice to 1/3 na niekorzyść "rtęciowych"
Przykładowo HQI-T 400W/N ma 40 klumenów (prąd sody), a HQI-T W/N/SI 33 klumenów (na prąd rtęci) - strata na samym zarniku to prawie 20%, dodaj do tego aluminium odbłyśnika matowione w środku zamiast teksturowane lub paraboliczne a już masz kolejne naście% - widać, że zestaw słabych składowych powoduje że wynikowo otrzymujemy mniejsz eniz oryginalnie ktoś zakładał wyniki oprawy na podłodze.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Mociumpel, dzięki za wyjaśnienie. Brzmi to przekonująco.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
bajtelo1
Posty: 2
Rejestracja: piątek 23 paź 2015, 12:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: bajtelo1 »

@Mociumpel
Lenie są LEDy OSRAMa z RA powyżej 80 i dają na lampy gwarancję 5 letnią. Nie wiem jak to jest u Luxiony.
Wielkim minusem tego rozwiązania jedna jest cena... Lampa metalohalogenowa 400W kosztuje około 550 zł, a 5x52W Leny to 2200 zł... A przecież trzeba kilkadziesiąt lamp na taka halę...

Cały czas myślę co to takiego są te lampy indukcyjne i dlaczego tak mało popularne.
Awaryjność?
Mógłby być to złoty środek...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

bajtelo1 pisze:/.../Lampa metalohalogenowa 400W kosztuje około 550 zł, a 5x52W Leny to 2200 zł... /.../
w 5 lat różnica 2240 kWh (przyjąłem 200 dni w roku po 16h). Trzeba podstawić swoje parametry i się zastanowić. IMHO ekonomia faworyzuje MH.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jest wielu producentów opraw - cena to kwstia ilości, wydajności i rabatu ;) oraz sprytności w rozmieszczeniu samych opraw - można zdziałać cuda odpowiednio je sadząc na suficie (w tym zwieszaki i inne) - takie rzeczy da się wyliczyć ;) - na upartego mogę to na PW zrobić ;)
Awatar użytkownika
Polsky
Posty: 336
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Polsky »

Podepnę się pod temat.
U mnie jest oświetlenie ale za słabe, jak aplikujemy powłokę na stal to trochę słabo...
Proszę o propozycje.

Najlepiej coś wytrzymałego na wstrząsy gdyż oświetlenie jak widać musi być "mobilne" :mrgreen:
Co do ekonomiki to nie koniecznie musi to być super oszczędne. Sam czas aplikacji powłoki w komorze nie jest długi. Zależy mi na tanim zakupie (rozsądnym ) ale potrzebuje dość sporo światła. Myślę, że z jakieś dodatkowe dwa punkty swietlne by się przydało zainstalować. Zerknij cie na foto.
Obrazek
image sharing
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Polsky, po raz kolejny mnie zaskakujesz, czym się zajmujesz i jak duża firma ?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Metahalogeny ze względu na oddawanie barw.
ILPT
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Issac pisze:Polsky, po raz kolejny mnie zaskakujesz, czym się zajmujesz i jak duża firma ?
Chyba nie naruszę żadnych zasad jeśli podam coś, co tajemnicą nie jest: natryskowe.com to strona Polsky'ego. Bardzo fajne rzeczy robi, m.in. jabłka dla Putina :mrgreen:

Pozdrawiam :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

W skrócie: Polsky tryska na rzeczy czarną mazią. :mrgreen:
Jacekkg
Posty: 274
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 22:47
Lokalizacja: Z domu

Post autor: Jacekkg »

dwa metahalogeny po 400w na suficie
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Miało być mobilna niestety. Ja proponuje kilka MH 150W na stojakach. Jeżeli zawsze pod dachem, bez deszczu, to można założyć takie na G12 w zwykłe halopaki "500W" i tylko układ zasilania trzeba dać na zewnątrz. A łatwiej ale drożej w oprawy halopakowe "1000w" lampy na trzonek Rx7S czy jakoś tak. MH 150W na trzonku Rx7S są dłuższe niż 70W, które za to pasują do halopakow "500W".

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa 09 gru 2015, 05:37 przez marmez, łącznie zmieniany 2 razy.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ