Oświetlenie przednie i tylne

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Luigi
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 03 lut 2011, 15:35
Lokalizacja: Wawa/Kania Nowa

Post autor: Luigi »

Nie będziesz musiał w nim nic poprawiać, możesz zamówić tryby takie, jak Ci najbardziej pasują, bez denerwujących błyskaczy i sterownik ma funkcję ochrony akusa, więc możesz stosować aku unprotected i nie zgaśnie nagle bez ostrzeżenia.
rozbujnik
Posty: 55
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 17:36
Lokalizacja: Polska :)

Post autor: rozbujnik »

Ok zbadam ten temat :). A zebym mial porownanie do jakiejs innej latarki to wracajac do
DX, ktore w koncu rzeczywiscie sa sprawdzone przez Was i zdalyby egzamin?
olmaster
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 11 kwie 2011, 12:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: olmaster »

Solarforce też wydaje się ciekawą propozycją na rower, tym bardziej że jest w PL i w razie problemów można liczyć na pomoc.
Mi jeszcze po głowie chodzi ten wynalazek, uważam że jest ciekawy:

http://www.dealextreme.com/p/ultrafire- ... 8650-57006

Lampa ma dobre opinie na DX, dioda XM-L, czyli z tego co czytałem powinno być 'szeroko' w teorii duuuzo lumenów i niezły czas pracy, pewnie obie wartości w praktyce trzeba przez pół podzielić. Razem z uchwytem, 2x dobre aku i ładowarka to koszt ok 135zł z DX, uważam że cena jest dobra. Dopiero od kilku dni zainteresowałem się tematem oświetlenia, więc jestem totalnie zielony. Prosiłbym o opinie czy w ogóle ten model jest coś wart, każda rada będzie cenna, myślę, że nie tylko dla mnie. Kolegę Rozbujnika przepraszam, żę w wątek mu się wtrącam, ale sprawa jest niemal identyczna więc myślę że szkoda forum zaśmiecać.
Gangrena
Posty: 142
Rejestracja: czwartek 23 lip 2009, 12:24
Lokalizacja: CK

Post autor: Gangrena »

Jak czytam wasze porady to aż włosy jeżą mi się na plecach. Latarki z diodą 10W w module d26 to nieporozumienie, bo jak się nie odprowadzi ciepła to sprawnosc diody czyt jasnosc bardzo spadnie. O ile się nie przegrzje i nie spali przy dłuższej pracy, a rozumiem, ze w takim celu na rowerze będxie używana. Jak ktos powie, że wiatr schłodzi obudiwę to mogę didac od siebie, że to efekt termosu a odprowadzania ciepła na obudowę praktycznue nie ma. Po drugie czas praccy takiej diody przy dużym prądzie bedzie wynosic około godziny. Podobnie zoomy na rower to pomyłka, chyba że chcesz nią rzucac za psami. Rozkład swiatła jest fatalny, jednak na spacer może sprawiac wiele radości, bo można sobie przyswiecic na 200 metrow, a i blokersow zbędnie nue straszyc jak sie z psem chodzi.
Awatar użytkownika
barney
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 18 lip 2010, 11:47
Lokalizacja: Łask

Post autor: barney »

Gangrena pisze:Jak ktos powie, że wiatr schłodzi obudiwę
Tak, schłodzi ;)
Gangrena pisze:Po drugie czas praccy takiej diody przy dużym prądzie bedzie wynosic około godziny.
Racja, bo akus się wyczerpię! :mrgreen:
Ja bujam XML na 8AMC w L2P i świecę tym w pokoju. Wyświeciłem już spokojnie 50h w pokoju (bez chłodzenia ~70C) + rower + spacery i nie zauważyłem spadku jasność, zmiany barwy, itd...

Na rowerze body jest zawsze wyczuwalnie ciepłe/letnie. Wszystko działa, nic się specjalnie nie gotuje, a AMC się chyba jeszcze nie odlutowały :mrgreen:

EDIT: Mimo wszystko jednak trzymam taki sam driver i diodkę w zapasie ;)
Ostatnio zmieniony wtorek 12 kwie 2011, 18:25 przez barney, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

Gangrena pisze:bo można sobie przyswiecic na 200 metrow
Jakim zoomem przyświecisz na 200 metrów?
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Gangrena
Posty: 142
Rejestracja: czwartek 23 lip 2009, 12:24
Lokalizacja: CK

Post autor: Gangrena »

barney pisze:
Gangrena pisze:Jak ktos powie, że wiatr schłodzi obudiwę
Tak, schłodzi ;)

Nie chcę się głupio dochodzić, ale w takich latarkach nie ma dobrego odprowadzenia ciepła na obudowę z diody, bo nie ma styku poza rantem odbłyśnika. Moduł wisi niemalże w powietrzu, więc zbyt dużo ciepła nie jest odprowadzane.

Co do świecenia na 200 metrów, to może rzeczywiście przesadziłem z tym przyświecić, ale widać, że latarka "doświeca" na ponad 200m (mój egzemplarz q5 i driver dający około 1A w diodę) i odległość też jest sprawdzona. Oczywiście, jeżeli zdefiniować słowo zasięg latarki na odległość z której można zobaczyć szczegóły typu twarz człowieka to i tak będzie to ponad 100m.
Awatar użytkownika
barney
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 18 lip 2010, 11:47
Lokalizacja: Łask

Post autor: barney »

Gangrena pisze: Nie chcę się głupio dochodzić, ale w takich latarkach nie ma dobrego odprowadzenia ciepła na obudowę z diody, bo nie ma styku poza rantem odbłyśnika. Moduł wisi niemalże w powietrzu, więc zbyt dużo ciepła nie jest odprowadzane.
Na tej stronie nie ma chyba emotki, która pokazałaby mój wyraz twarzy...

Puszczając 10W w dropa bez blaszki między refem, a body po prostu spalisz diodę.
I w tej kwestii nie ma nic do gadania, więc sprawy blaszki miedzianej nie poruszałem. Myślałem, że jej konieczność jest oczywista. Po za tym, już kilka razy pisałem o odprowadzaniu >5W z dropa...
rozbujnik
Posty: 55
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 17:36
Lokalizacja: Polska :)

Post autor: rozbujnik »

Troszkę chyba odbiegacie Panowie od tematu :), nie żebym się przyczepiał ;), ale wolałbym, abyście się spierali co do modelu latarki jednak hehe ;)
olmaster
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 11 kwie 2011, 12:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: olmaster »

No właśnie:p napiszcie mi proszę co myślicie o tej laterce co w linku wyżej podałem.
Gangrena
Posty: 142
Rejestracja: czwartek 23 lip 2009, 12:24
Lokalizacja: CK

Post autor: Gangrena »

Co do latarki z linku powyżej mogę powiedzieć tyle, że miałem podobną z diodką mc-e.
Nie wiem co jest w środku akurat w tej, ale jeżeli chodzi o rozkład światła to będzie mimo wszystko zbyt skupiony. Tym bardziej, że to odbłyśnik smo. Aczkolwiek użycie jej na rower nie będzie kompletną pomyłką, jednak rozkład światła nie będzie idealny.

Co do latarek na module d26 op w połączeniu z cree xml to wydaje mi się, że rozkład światła będzie bardzo fajny (kompromis wielkości odbłyśnika i kąta świecenia diody). Pomijamy oczywiście kwestie chłodzenia, jak i dokładania miedzianych blaszek, bo jest to mino wszystko półśrodek (nie będę już złośliwy i pominę emotki).
rozbujnik
Posty: 55
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 17:36
Lokalizacja: Polska :)

Post autor: rozbujnik »

A w takim ukladzie, jakie latarki wg Ciebie mialyby najlepszy rozklad swiatla na rower?
olmaster
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 11 kwie 2011, 12:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: olmaster »

Zdaję sobie sprawę że ciężko będzie znaleźć światełko idealne, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Początkowo wydawało mi się że latarka z zoomem to jakieś wyjście ale z tego co czytam to lubi się to przestawiać na dołach. Nie oczekuję, że ktoś mi tu napisze kup dokładnie tą latarkę i w tym miejscu ale fajnie byłoby dowiedzieć się że dla takiego zastosowania sprawdzi się taka i taka dioda, odbłyśnik, akumlator itp. wtedy można by zebrać to do kupy i znaleźć coś pośredniego.
Awatar użytkownika
barney
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 18 lip 2010, 11:47
Lokalizacja: Łask

Post autor: barney »

W dropach to MC-E i XM-L w refach OP od XR-E.

Według mnie najfajniejszy rozkład zaraz po XM-L w dropie (szeroki spot, potem wcale nie ciemniejszy wchodzący w zielonkawy spill) daje XM-L w body C2 (ładnie skupiony spot, szeroko świecący spill).
Gangrena pisze:jak i dokładania miedzianych blaszek, bo jest to mino wszystko półśrodek (nie będę już złośliwy i pominę emotki).
Tak, jest to półśrodek, ale skuteczny :)
Niektórzy jeszcze nie dawno mówili, że robienie dropa >3W to gotowanie i śmierć diody :mrgreen:
Półśrodkiem jest też aluminiowa piguła C2, bo można by dać z porządnej, dobrej miedzi :)
Można by też dać porządne miedziane MCPCB na diodkę, ale cena takiego przewyższa cenę diody :wink:

Generalnie poniżej 150/200zł za latarkę i powyżej 500 lm trzeba się przygotować na półśrodki i polutowanie, poskładanie wszystkiego...
olmaster
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 11 kwie 2011, 12:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: olmaster »

Nie wiem czy dobrze rozumiem, sugerujecie że ta lampa do której link podałem, z uwagi na to że ma >1000Lumenów spali się z powodu zbyt słabego odprowadzania ciepła ?
ODPOWIEDZ