Eastward YJ J06

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Eastward YJ J06

Post autor: Miodosław »

Witam!

Jako rzekłem przed paroma dniami kilka słów o mojej nowej latareczce - http://www.dealextreme.com/p/eastward-y ... 8650-50513

Zastanawiałem się od dłuższego czasu nad zakupem latarki z XM-L. Wyżej wymieniona wpadła mi w oko jak tylko pojawiła się w ofercie DX, a w dodatku trafiła się promocja i zamówiłem 1,71 $ taniej :)

Dotarła po dwóch tygodniach. Pierwsze wrażenie - ... trochę zbyt błyszcząca jak na mój gust :-( ;-) Drugie wrażenie - ciężka. To akurat spodobało mi się :-) Akus do środka i ... świeci. To wydaje się oczywiste, ale przecież z produktami od skośnookich kolegów różnie bywa ;-) Mierzę prąd i ... rozczarowanie - 1,5 A. Akus nie do końca naładowany, więc poszukałem pełniusieńkiego, tu już 2 A. Niestety, to wciąż nie jest deklarowane 2,8 A :-( Drugi tryb, to 50% maxa, do tego mruganie ok. 2 Hz.

Teraz pora na wiwisekcję. Praktycznie wszystko da się rozebrać :-) Ref gładki, głęboki, czysty! Dioda niecentralnie, ale tylko z powodu krzywo umieszczonego refa. Na tym pozytywy skończyły się :-( MCPCB przykręcone do piguły ... zbyt długimi śrubkami :o Pod jedynie odrobinkę pasty dali. Na szczęście po porządnym skręceniu ref dociska diodę.

Z testów terenowych jestem bardzo zadowolony. Spot daje spory zasięg, a i po bokach jest wystarczająco dużo światła.

Jako że aparat będę miał dopiero za kilka dni zamieszczam parę fotek zrobionych telefonem.

Podsumowując: latarka z solidnych komponentów, wymaga poprawienia montażu, driver do wymiany i powinienem mieć z niej dużą pociechę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Dzięki za opis :) Sprawdzałeś może włącznik? Wymaga mostkowania czy "może być" fabrycznie?
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Vf diody?
Czekamy na więcej, jestem ciekaw czy wciśniesz w leda więcej prądu. Może to kwestia hiper-sterownika?
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Pikom, nie bardzo rozumiem "mostkowanie". Pomiar prądu wykonywany był najprościej, jak to możliwe z pominięciem włącznika. Na pewno nie zaszkodzi jak wstawi się jakaś plecionkę obok sprężynek.
Jeszcze nie dobierałem się do latarki z lutownicą i chyba nieprędko znajdę na to czas. Myślę, że niższy od deklarowanego prąd spowodowany jest właśnie sterownikiem (choć diody nie można wykluczyć). Jak sprawdzę Vf diody i będzie OK, to chyba umieszczę tam coś z ośmioma AMC.
Dubito ergo sum!
Tede
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 15 kwie 2008, 10:57

Post autor: Tede »

Spróbuj markowego aku,juz pisalem w 2ch postach że zwykle aku w tych ledach nie wyrabiają.Moja latarka na XM-L bierze do ok 3.25A na samsungu 2600mAh dochodzi do 2.6 po chwili 2A.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Tede, jeśli prąd na starcie wynosi 2,6A i spada do 2A to masz albo słabej jakości ogniwo (duża rezystancja wewnętrzna), albo konstrukcja latarki powoduje ogromne spadki napięcia po drodze ogniwo->sterownik->LED.
Do poprawki: sprężynki (największe rezystancje), włącznik, kabelki sterownika, wszelkie miejsca styku (nielutowane).
Przy prawidłowo wykonanej, a raczej poprawionej po Chińczykach latarce, na markowych ogniwach przemysłowych (Panasonic, Samsung, Sanyo itp) stała jasność XM-L utrzymuje się przez ponad 80% pojemności ogniwa.
Tede
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 15 kwie 2008, 10:57

Post autor: Tede »

Prawdopodobnie slabe akumulatory własnie w danych technicznych wyczytalem że max z akumulatorka mozna wyciągnąć ponad 5A.
Latarka OK bo na innym akumulatorze spadku prądu nie ma.
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Oczywiście sprawdzę (zanim zacznę przerabiać ;-) ) jak latarka zachowuje się na w pełni naładowanych różnych ogniwach. Jednak według mnie ewidentnie im mniejsze napięcie na akusie tym mniejszy prąd. Nie chcę za długo świecić latarką z powodu wątpliwości co do chłodzenia diody (Ech ... Chińczycy).
Interpretacje szybkiego (to pojęcie względne!) spadku prądu mogą być różne. Jeśli jest to kilkanaście/kilkadziesiąt sekund, a nie jedna/dwie, to winiłbym nagrzewanie się czegoś na kiepskim styku.

[ Dodano: 27 Czerwiec 2011, 22:49 ]
Wsadziłem świeżo naładowanego nienajnowszego już niebieskiego panasonica i ... 2,4 A!
Chmmm...
Wsadziłem ponownie ognistego TF i ... ki czort! 2,2 A! 10% więcej, niż przy poprzednim pomiarze!
Może różnica w prądzie między akusami wynika z zabezpieczenia, które obniża ciut napięcie?
Jutro spróbuję z jeszcze innym ogniwem.

[ Dodano: 28 Czerwiec 2011, 22:43 ]
Po dołożeniu miedzianego przewodzika do sprężynki przy driverze latarka świeciła jeszcze tylko sekundę. Driver padł. Musiałem coś przegrzać :sad:
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Miodosław, naprawisz. Dobrze, że teraz a nie w czasie najlepszej nocnej zabawy ;-)
ODPOWIEDZ