Zakłócenia licznika/pulsometru od lampki rowerowej!

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Zakłócenia licznika/pulsometru od lampki rowerowej!

Post autor: xsherlock »

Witam,

Mam niezłą zagadkę do rozwiązania, lampka 4xXML jest sterowana driverem step down mr-elektronik znanym zapewne wszystkim.
http://allegro.pl/led-driver-sst90-sst5 ... 87844.html

Do tego elektronika jest ok 20 cm od głowicy z ledami w osobnym pudełku

Licznik którego używam to sigma rox 9.0 z 3 bezprzewodowymi czujnikami.
Gdy załączam lampkę wszystko jest ok. Problem pojawia się gdy włączę którykolwiek z modów i elektronika podaje napięcie w PWM (lekko przy tym piszczy)

Natychmiast licznik przestaje odbierać sygnał z wszystkich 3 czujników.
Przeprowadziłem najprostrze próby odsunięcia pudełka z elektroniką od licznika oraz owinięcia elektroniki i kabli folią aluminiową ale to nic nie dało.

Może macie jakies pomysły?
Awatar użytkownika
energysnake
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 20 maja 2010, 00:35
Lokalizacja: ...

Post autor: energysnake »

Ten driver niektórzy stawiają poniżej chinszczyzny :mrgreen:
Może on jest problemem .
Ultrafire A10B mod XP-G R5
Lumahunter SE Digital mod XM-L T6
Solarforce L2P XM-L T6 mod by Greg
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

Na 90% tak, ale trzeba przyznać ze jest to jeden z najbardziej elastycznych driverów na rynku. I do tego nie za drogo.

Ale jak możesz polecic inny który weżmie 32V na wejsciu i da CC 3A na wyjsciu + ma wejście na potencjometr do sciemniania to chętnie spróbuje go podmienić.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

energysnake pisze:Ten driver niektórzy stawiają poniżej chinszczyzny :mrgreen:
a którzy to, i dlaczego?
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

[/quote]a którzy to, i dlaczego?[/quote]

Jest link w pierwszym poscie.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

xsherlock, mnie interesuje KTO ocenia ten sterownik jako gorszy od "chińszczyzny", i dlaczego. Kto go robi to ja wiem...
Awatar użytkownika
energysnake
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 20 maja 2010, 00:35
Lokalizacja: ...

Post autor: energysnake »

Czytałem kiedyś na którejś stronie ... jak znajdę to dam linka , no i podobno ten driver strasznie migota , może to od tego :-|
Ultrafire A10B mod XP-G R5
Lumahunter SE Digital mod XM-L T6
Solarforce L2P XM-L T6 mod by Greg
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

Z pomocą producenta udało mi sie rozwiązać problem!

Panowie polecili mi dodać dławik za przetwornicą. 15 nawinięć na ferrytowy rdzeń. Tak jak na rysunku.

Obrazek

Zrobiłem tylko 1 ten na kablu do ledów i teraz problem prawie nie występuje. Jest kilka ustawień kabla takich ze dalej kłóci ale po przypięciu trytrytkami w odpowiednich miejscach do roweru jest ok.

Przy okazji zupelnie nie ma już piszczenia z przetwornicy.

Co do drivera to uważam ze jest super dobry bo jako jedyny na świecie bierze do 38V na wejsciu, mógł by być tylko ciut wydajniejszy bo według moich pomiarów ma miedzy 75 a 82% sprawności.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

xsherlock, gratuluję rozwiązania problemu :-)
Awatar użytkownika
Robot
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Robot »

Witaj xsherlock

Czy możesz podać dokładne parametry jak wykonałeś ten dławik (wymiary pierścienia itp.) ew. czy możesz zamieścić fotkę. Mam podobny problem z zakłócaniem pulsometru o czym pisałem w tym poście.
Awatar użytkownika
zuzelek
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 19 cze 2011, 17:53
Lokalizacja: Lodz

Post autor: zuzelek »

cześć,

mam latarkę od Grega (Solarforce L2P) i też mam problem zakłóceniami. Największy problem pojawia się z kadencją. Nadajnik jest zamontowany przy tylnym kole.
pzdr
ZUZELEK

---------------------------------------------------
SolarForce L2P XM-L T5 4B (GREG CUSTOM)
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

Użyłem ferrytowy pierścien srednicy ok 12-15mm i do tego cienki drut do nawijania w izolacji.

Niestety nie da rady zrobić foto bo wszystko jest już zaglutowane na szczelnie w opakowaniu z elektroniką która jest na ramie roweru.

Tropiąc problem wymieniłem też kabel od elektroniki do lampki na komputerowy kabel STP cat 6. ekranowany ale nie przyniosło to rezultatów żadnych. Zauważyłem też ze bardzo ważna jest długość kabla od elektroniki do dławika.

Na początku było to ok 5cm i problem zakłóceń znikł ale zdarzało sie ze cos sie podwiesiło (predkość,puls lub kadencja). Zrobiłem wiec na krótko ferryt prawie na samym wyjsciu ze sterownika i okazało sie ze jest gorzej!!!. teraz do dławika mam 10cm i problem znikł.
Awatar użytkownika
Robot
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Robot »

Dzięki xsherlock za info.
Jednak propozycja zastosowania ferrytowego pierścienia o średnicy ok 12-15mm jest załamująca. Umieszczenie tak dużego elementu w latarkach (zwłaszcza tych małych) wykorzystujących moduł świecący typu Drop-in wydaje się być niemożliwe.

I jeszcze jedna kwestia, z którą zwracam się do Światełkowców zwłaszcza elektroników, czy wpięcie takiego dławika na wyjściu drivera nie spowoduje dla niego jakiś negatywnych skutków?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Są mniejsze ferryty np. 6mm a taki powinno dać radę upkać jeśli ma pomóc .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Robot
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Robot »

Ze wstępnych pomiarów wynika, że pomiędzy elementami drivera a przegrodą piguły może być przestrzeń do 3mm. To musi być bardzo mały dławik i gdzie ewentualnie można zdobyć pierścień, który powinien mieć grubość ok 1mm?
ODPOWIEDZ