Mini wyświetlacz widmowy

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
McAron
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 22 paź 2009, 23:13
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Mini wyświetlacz widmowy

Post autor: McAron »

Po wykonaniu całego szeregu lampek rowerowych, na prawie wszelkich możliwych emiterach postanowiłem wykonać coś innego. Zainspirował mnie wyświetlacz widmowy. Początkowo wykonałem, a raczej odtworzyłem z lekką modyfikacją SpokePOV'a, wyświetlającego mapę bitową na całej powierzchni koła, ale o tym innym razem. Postanowiłem wykonać miniPOV'a. Założenie było takie aby wyświetlać głównie tekst czcionką 5x7. Jak tekst to grzechem byłoby nie zaimplementowanie wskaźnika prędkości. Ostatecznie projektor wyświetla przy pomocy linijki 8 diod LED prędkość naprzemiennie ze zdefiniowanym na stałe w kodzie tekstem. Jako czujnik położenia użyłem czujnika Halla A2313. Na płytce drukowanej znajduje się 4. sekcyjny zestaw zworek. Jedna z nich służy do załączanie całości, druga do wyboru strony koła. Pozostałe dwie do wyboru srednicy koła. Całością steruje archaiczny juz mikrokontroler Attiny2313 a role zasilania pełni akumulatorek LiON o pojemności 200mAh. Do ładowania tegoż wykonałem ładowarkę zasilaną z USB oparta na znanym LTC4054. Wybór takiej bazy elementowej podyktowany jest stanami magazynowymi. Ostatni element to magnesik neodymowy umieszczany na widelcu. Poniżej projektor podczas pracy oraz wszystkie jego elementy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Dobre... proponuję klawiaturę z 16-toma przyciskami, pod każdym z nich predefiniowana obelga, którą można w dowolnym momencie wysłać pod adresem złego kierowcy auta na skrzyżowaniu :mrgreen:
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

Niezły bajer, trochę poszukałem i chyba płytka w wersji smd jest Twojego autorstwa tak? To może się podzielisz? :)

Greg na skrzyżowaniu jak się na światłach stoi to można co najwyżej 8 kropek wyświetlić :D

A apropo, z jaką prędkością trzeba jechać, żeby było nieźle widać?
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

cudny, chodzi o przecinanie toru jazdy auta, a nie postój, stąd "skrzyżowanie" :)
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
McAron
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 22 paź 2009, 23:13
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: McAron »

greg pisze:Dobre... proponuję klawiaturę z 16-toma przyciskami, pod każdym z nich predefiniowana obelga, którą można w dowolnym momencie wysłać pod adresem złego kierowcy auta na skrzyżowaniu :mrgreen:
Kierowcy aut nie są źli, może niektórzy po prostu są lekko głupi, tak samo jak niektórzy rowerzyści ...
cudny pisze:Niezły bajer, trochę poszukałem i chyba płytka w wersji smd jest Twojego autorstwa tak? To może się podzielisz? :) A apropo, z jaką prędkością trzeba jechać, żeby było nieźle widać?
Tak, cały projekt jest mojego autorstwa (no może idea nie jest, ale ciężko ponownie odkryc koło). Program pisany oczywiście w C. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany PCB to mogę odsprzedać (obwód dwustronny z soldermaską) zarówno samo PCB jak i zmontowane urzadzenie, ale ponieważ to nie giełda i tu nie wolno sprzedawać to jeżeli będą chetni to wystawię to w w odpowiednim dziale. Jeżeli chcecie projekt w Protelu to też mogę udostepnić ale tylko na PW.
A propos, stabilność wyświetlanego tekstu zależy od: prędkości kątowej, czyli pośrednio od liniowej i średnicy koła, a także od długości wyświetlanego tekstu. Prędkość i taki krótki tekst jak na foto jest widoczny już od niecałych 10 km/h. Stabilny obraz, czyli taki który nie tylko jest czytelny ale także nie zanika pojawia się przy predkości około 30 km/h. Dlatego też robiąc pełnowymiarowy wyświetlacz widmowy, czyli na całą powierzchnie koła stosowałem 3 sztuki rozmieszczone co 120 st.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

McAron, wystaw to w sklepiku, zapewne będą chętni. Sam pewnie sprawię coś takiego dzieciakowi do zabawy :)
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
No fajny gadżet, może by się dało go zasilić z "prądnicy" analogicznej do LEDa, czyli jeden silny magnes i seria cewek po obwodzie koła ;)
Powinien idealnie chodzić na małych kółkach, może składak?
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ