Prośba o tutorial w budowie lampki...

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
KamilMTB
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2011, 12:38
Lokalizacja: Jarosław-Podkarpacie

Prośba o tutorial w budowie lampki...

Post autor: KamilMTB »

Hej :oops:
To znowu ja, zdecydowałem się sam zrobić jakąś lampkę...
Teraz tak,powiedzcie mi jakie diody najlepsze będą ... wymiary lampki to preferuję tak 20 cm szeroka 3-4 wysoka ... Ma świecić pod dużym kątem ... Akumulator w sumie nie wiem jeszcze jaki ale myślę,że na pewno mi pomożecie. Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwością na odpowiedzi :) Pozdrawiam Serdecznie,Kamil.
Po co jeździć skoro można latać :D
Liro
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 07:08
Lokalizacja: Pólnoc

Post autor: Liro »

A czemu to takie wielkie ma być?
Przyjmij do wiadomości że zrobienie takiej lampki to kupa roboty i wymaga wiedzy.
gorącego lata...
2010...
przystąpiłem do tego Forum...
KamilMTB
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2011, 12:38
Lokalizacja: Jarosław-Podkarpacie

Post autor: KamilMTB »

Jakoś tak mi przypasowało takie szerokie... Wiem,że dużo roboty i że wymaga wiedzy ale mam asa w rękawie można tak powiedzieć bo mojego Taty brat jest elektrykoelektrowrzechwiedzącymmechanikiemróżnychurządzeńzasilanychprądem. :mrgreen:
Po co jeździć skoro można latać :D
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Pooglądaj lampki kolegów z forum, wtedy będziesz miał jakieś pojęcie czy warto robić samemu czy jednak lepiej kupić gotowca a później możesz ją zmodyfikować i będziesz wiedział jak powinna być zbudowana.
Podstawą jest tokarka bez tego ani rusz jeśli chcesz żeby była okrągła.
Możesz zawsze zmodyfikować już gotową latarkę i ją np. skrócić i dorobić większy pakiet ogniw.
Chyba jedyne słuszne zasilanie na dzień dzisiejszy to ogniwa 18650 użytkowane przez co najmniej 90 % osób z forum i nie tylko.

Jak masz dostęp do tokarki to możesz wzorować się na gotowych projektach ludzi z forum (na pewno się nie obrażą :) ).
Zobaczysz na zdjęciach co możesz wycisnąć z konkretnej lampki.
Często są podane tak ważne dla Ciebie wiadomości jak zastosowany driver, led, jakie prądy, użyta soczewka, kolimator i czym jest zasilane.
Po pewnym czasie następna lampka będzie znacznie lepsza od poprzedniej bo będziesz wiedział czego potrzebujesz.

Nie licz na to że ktoś Ci poda gotowy projekt z konkretnymi wymiarami do lampki. Często koledzy z forum nie używają żadnych schematów, projektów i robią na „żywo” ale do tego potrzebna jest duża wiedza.
Podpowiem że najlepszym wyjściem będzie wybranie lampki która Ci się podoba z gotowych projektów gdzie jest podany driver, led , soczewka\kolimator i po zakupie potrzebnych „gratów” pomierzyć je i wtedy możesz już rozrysować sobie projekt z potrzebnymi wymiarami dla tokarza.
Luigi
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 03 lut 2011, 15:35
Lokalizacja: Wawa/Kania Nowa

Post autor: Luigi »

Może napisz coś więcej o tej lampce, do czego ma służyć?
Ma to być lampka ręczna, rowerowa, czy może do powieszenia na ścianie, lub suficie?
Podane wymiary sugerowałyby raczej to ostatnie zastosowanie.
Co do zasilania to najpopularniejsze są ogniwa 18650, w lampce o podanym wymiarze spokojnie zmieści się pakiet 2s4p, lub większy. Możesz także zainteresować się pakietami modelarskimi.
Jakie diody to zależy, ile światła ma dawać - xp-e HEW, xp-g, lub xm-l.
Sky Ray King (XML T6 3C) DRY (XML T5 4B) Zebralight H600 FW (XML) Yezl S7 SS (XPG S2 2T) Ultrafire C3 SS (XML T6 3C) Klon TK35 (XML U2 1C) Solarforce L2P (XML T5 4B) Ultrafire A3 (XRE Q5), LedLenser P5 (XRE) Jetbeam Raptor RRT-0 (XPG R5)
KamilMTB
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2011, 12:38
Lokalizacja: Jarosław-Podkarpacie

Post autor: KamilMTB »

Luigi pisze:Może napisz coś więcej o tej lampce, do czego ma służyć?
Ma to być lampka ręczna, rowerowa, czy może do powieszenia na ścianie, lub suficie?
Jeżeli jest w dziale Oświetlenie do dedykowanych zastosowań>>Lampki Rowerowe to chyba nie będzie mi potrzebna do powieszenia na ścianie lub suficie jak to ładnie ująłeś.
Lampka po prostu ma świecić szeroko.. kąt 20+ lub więcej. Myślałem coś w kształcie trapezu równoramiennego.

[ Dodano: 5 Listopad 2011, 13:10 ]
Światła ma dawać oczywiście jak najwięcej. :) Teraz tylko pytanie jakie diody są najlepsze i jakie zasilanie. Projekt już mam zrobiony.
Po co jeździć skoro można latać :D
ODPOWIEDZ