Włączniki forward i rewerse.

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Włączniki forward i rewerse.

Post autor: pier »

Witam.
Koledzy choć dużo szukałem na forum i nie tylko nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Otóż czym różnią się i jak działają latarkowe włączniki typu forward i rewerse?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

greg pisze:Różnice w sterowaniu latarką z włącznikiem forward / reverse.

Forward (standard w L2P 2011/L2T):
- wciskasz włącznik do połowy i puszczasz (raz bądź kilkukrotnie) - w ten sposób ustawiasz tryby
- następnie dociskasz do końca
- to jest tzw. włącznik taktyczny, światło pojawia się natychmiast po lekkim naciśnięciu włącznika i nie wymaga całkowitego włączenia latarki - szybkie i ciche, można sobie łatwo "przyświecić" bez włączania latarki
- zmiana trybu podczas świecenia latarki wymaga jej całkowitego wyłączenia, przez co niezbyt nadaje się np. na rower

Reverse (standard w L2 2011/L2X):
- wciskasz włącznik do końca i puszczasz
- następnie dla zmiany trybu wciskasz do połowy (raz bądź kilkukrotnie)
- zmiana trybu nie wymaga całkowitego wyłączenia, jedynie "klik" (do połowy)
- nie można sobie szybko "przyświecić", konieczne jest całkowite włączenie latarki, a następnie wyłączenie drugim głębokim wciśnięciem
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

W skrócie:
Forward - najpierw następuje kontakt elektryczny a potem "kliknięcie" i zablokowanie włącznika. W efekcie możliwe jest zaświecenie bez kliknięcia ale najczęściej zmiana trybów wymaga wyłączenia latarki. Najczęściej tryby są ustawiane przed włączeniem stałego świecenia.
Reverse - najpierw jest pełen "klik" i dopiero następuje kontakt pozwalający na działanie latarki. lekkie przyciśnięcie może powodować przerwanie obwodu (i zmianę trybów) ale nie powoduje wyłączenia latarki. Odwrotnie niż w poprzednim przypadku tryby najczęściej zmienia się po włączeniu latarki.
Pozdr.
Pikom
ślepak
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 03 sie 2014, 09:54
Lokalizacja: wawa

Post autor: ślepak »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy przy forward tryby zmienia się jakby na pamięć a w reverse widać na jaki się zmienia?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Forward- przydatny gdy często potrzebujesz przyświecić sobie dosłownie przez chwilę, powiedzmy błysnąć.
Przykładając palec do włącznika i naciskając go latarka zaczyna świecić, dopiero wciskając włącznik dalej słychać "klik" i włącznik blokuje się, latarka świeci i można zdjąć palec z włącznika.

W rewerse przykładasz palec na włącznik, naciskasz, naciskasz, słyszysz "klik" i odpuszczasz, latarka świeci.

Przy forward widzisz jaki masz aktualnie tryb.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Ja chciałbym zwrócić w tym temacie uwagę na trochę inną sprawę, a mianowicie:
pier pisze:włączniki
greg pisze:włącznikiem
Pikom pisze:włącznika
maciex93 pisze:włącznik
:roll:
http://sjp.pwn.pl/szukaj/wł??cznik

swiatelka.pl jest forum technicznym, więc proponowałbym używać nazwy wyłącznik, łącznik, od biedy przełącznik czy przycisk. :wink:
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Język jest "żywy" i wciąż ewoluuje, czy się to komuś podoba czy nie, pojawiają się coraz to nowe słowa, których wcześniej nie było, a teraz są, inne wyrazy wypadają z użytku i ulegają zapomnieniu lub zupełnie zmieniają sens.
Myślę, że "włącznik" już na dobre zagościł w polszczyźnie i pewnie wkrótce znajdzie swoje miejsce w oficjalnych słownikach. Tylko jeszcze kilku skostniałych językoznawców musi zauważyć i formalnie zaakceptować fakt, iż oto powstało nowe słowo.
To, że "włącznik" jeszcze nie figuruje w słowniku nie znaczy, że to słowo nie istnieje, jest przecież używane powszechnie i na miejsce w słowniku zasługuje, choćby ze względu na to, że jest to określenie czysto polskie, poprawnej budowy, nie jakiś spolszczony "potworek' zapożyczony z języka obcego.
Po za tym pierwszą i preferowaną czynnością tego urządzenia jest raczej włączanie, po zakupie i montażu chyba zasadniczo chcemy włączyć coś takowym włącznikiem, a nie wyłączyć, zatem logiczniejsze jest używanie określenia włącznik, a nie wyłącznik.

PS Łącznik był by tu określeniem mało precyzyjnym, a przycisk jednak zbyt ogólnym.

___
ślepak
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 03 sie 2014, 09:54
Lokalizacja: wawa

Post autor: ślepak »

Nawet nie wiedziałem, że włącznik nie istnieje. Moim zdaniem najbardziej pasuje przełącznik bo jest wielofunkcyjny ale niestety jest za długi.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Vigo pisze:PS Łącznik był by tu określeniem mało precyzyjnym, a przycisk jednak zbyt ogólnym.
Łącznik, jest nazwą grupy urządzeń służącej do przerywania przepływu prądu. Zasadniczo dzielony jest na trzy grupy"
Odłączniki - przeznaczone do rozłączania obwodów w stanie bez prądowym, ich zasadniczą rolą jest wyraźne potwierdzenie przerwania obwodu. Są to zarówno potężne urządzenia w rozdzielniach WN, jak i np. gniazdo i wtyczka na kablu zasilającym urządzenie, oraz "dupka" w latarce, gdyż jej odkręcenie daje jasny sygnał o braku zasilania.
Rozłączniki - przeznaczone do rozłączania lub załączania prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, np. element latarki służący do jej włączania i wyłączania. Mogą co prawda przewodzić i załączać prądy przeciążeniowe i zwarciowe, ale nie mogą ich wyłączyć. Bardzo często elementy tej grupy nazywane są ogólnie łącznikami, np. łącznik instalacyjny, czyli popularny "włącznik"/"wyłącznik" stosowany do sterowania oświetleniem. Mimo iż posiada niekiedy funkcję wyłącznika (bardzo popularne np. w Ameryce, ale i w europie spotykane), jednak jego nazwa handlowa pozostaje taka sama.
Wyłączniki - elementy przystosowane do załączania i wyłączania prądu w obwodzie, w warunkach ekstremalnych, np. przeciążenie lub zwarcie. Wyłącznikiem jest np. bezpiecznik, mimo iż topikowy ulega zniszczeniu, to jednak w tym celu został zaprojektowany.
Można jeszcze wyróżnić Przyciski - czyli elementy których zadaniem jest załączenie lub wyłączenie przepływu prądu w obwodzie chwilowo, tj. na czas działania siły na przeznaczony do tego element mechaniczny.

Jak więc widać wspomniany "włącznik" w latarkach jest połączeniem funkcji rozłącznika i przycisku, więc elementem dość specyficznym i nie mającym raczej odpowiednika w świecie energetyki.
Są też w użyciu urządzenia (np. UPS), które mają dwa przyciski, jeden urządzenie załącza, drugi wyłącza.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa 06 sie 2014, 12:16 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

No to pomińmy już sam fakt tego czy takie słowo istnieje w słowniku czy nie, każdy może sobie mówić, że ma włącznik do światła w domu.
Tylko, że z technicznego punktu widzenia, takie coś jak "włącznik" nie istnieje.
Vigo pisze: Po za tym pierwszą i preferowaną czynnością tego urządzenia jest raczej włączanie, po zakupie i montażu chyba zasadniczo chcemy włączyć coś takowym włącznikiem, a nie wyłączyć, zatem logiczniejsze jest używanie określenia włącznik, a nie wyłącznik.
I tutaj, mimo że forma "włączyć" jest poprawna i do latarkowego zastosowania wystarczająca, ja jednak zdecydowanie wolę formę "załączyć".
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Pyra pisze: Rozłączniki - przeznaczone do rozłączania obwodów w stanie bez prądowym, ich zasadniczą rolą jest wyraźne potwierdzenie przerwania obwodu. Są to zarówno potężne urządzenia w rozdzielniach WN, jak i np. gniazdo i wtyczka na kablu zasilającym urządzenie, oraz "dupka" w latarce, gdyż jej odkręcenie daje jasny sygnał o braku zasilania.
Zapewne chodziło o odłączniki które mają stworzyć widoczną przerwę w obwodzie. :)

pietros
Serio mówisz np."załączyłem żarówkę" czy "włączyłem światło" lub lepiej "zapaliłem światło" ?
Bo można by podyskutować że nie da się "zapalić światła",włączyć też nie - światło jest albo go nie ma ...
Można by wytworzyć światło a raczej strumień fotonów- ale tak rozumując nasz jezyk był by niezrozumiały.
Zamiast "latarka" -"przenośna , turystyczna wytwornica strumienia fotonów z załącznikiem w dupce". :mrgreen:

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Hahar pisze:Zapewne chodziło o odłączniki które mają stworzyć widoczną przerwę w obwodzie. :)
W istocie, popełniłem błąd w tekście. Poprawiłem
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

pietros pisze:Ja chciałbym zwrócić w tym temacie uwagę na trochę inną sprawę, a mianowicie:
pier pisze:włączniki
greg pisze:włącznikiem
Pikom pisze:włącznika
maciex93 pisze:włącznik
:roll:
http://sjp.pwn.pl/szukaj/wł??cznik

swiatelka.pl jest forum technicznym, więc proponowałbym używać nazwy wyłącznik, łącznik, od biedy przełącznik czy przycisk. :wink:
A ja chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że powyższy słownik jest w błędzie i niestety Ty również... :mrgreen: ergo włącznik
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Hahar wiadomo, że w domu zapala się światło, chociaż włączać też mi się zdarza. :wink:
W pracy jednak staram się używać załącz/wyłącz lub załącz/odłącz, bo pomyłka między podobnymi włącz/wyłącz może mieć bardzo poważne konsekwencje. :idea:
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marooned »

Zaciekawiliście mnie wielce tym włącznikiem. Rzeczywiście, w części słowników internetowych go nie ma (PWN, Wiktionary) ale już np w ortograficznym PWN jest.

Mirosław Bańko wydaje się być równie zdziwiony brakiem tego słowa w niektórych słownikach:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2728
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
ODPOWIEDZ