Diody Cree XM-L T6

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
blanthauer
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 20 mar 2012, 22:21
Lokalizacja: Zielona Góra

Diody Cree XM-L T6

Post autor: blanthauer »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
To mój pierwszy post także proszę, o wyrozumiałość.

Zakupiłem 2 latarki
UltraFire z diodą CREE XM-L T6 o mocy 1300 lm zsilaną 1 akumulatorem (18650)
TrustFire Z1 z diodą CREE XM-L T6 o mocy 1600 lm zasilaną 2 akumulatorami.

Okazało się, że latarka UltraFire świeci jaśniej niż ta co miała mieć 1600 lm.
Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego tak jest? Dlaczego ta sama dioda może mieć np 800lm / 1300lm / 1600lm ??

Kolejne pytanie to dlaczego moja latarka jest zasilana 2 ogniwami? czym się różni od zasilania 1 akumulatorem?
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Ta dioda to może mieć w okolicach 900-1000. Dolicz straty spowodowane temperaturą, do tego straty na reflektorze/optyce, szybce i wychodzi max 750-850lm. I nic więcej się z tej diody nie wyciśnie ;)
Spidek
Posty: 37
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spidek »

Witamy :)
1) Z jednej diody XM-L nie wyciągniesz 1300 lm a tym bardziej 1600 lm (o ile się nie myle z jednej diody XM-L to da się wyciągnać coś koło 800 lm odliczając straty na optyce stykach itd)
2) Jasność świecenia zależy od drivera w latarce jedne daja w diode 1A a drugie 3A ten który w diode XM-L puści 3A to wiadomo że będzie świecić jaśniej od 1A
3)Będzie świecić 2xdłużej :)

Jak sie w czymś myle to prosze o porprawienie mnie przez kolegów bardziej doświadczonych. :)
Pozdrawiam. Bartek.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

1600lm z XM-L , he :mrgreen:

Różnica jasności konstrukcji z tym samym ledem wynika z różnych prądów zasilania obu latarek.
elektroda.pl
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Witaj, padłeś ofiarą "fantastyki nienaukowej" uprawianej gorliwie przez wielu sprzedawców, którzy wypisują różne niestworzone rzeczy aby zachwalić i w efekcie sprzedać swoje towary w tym przypadku latarki.

Żadna latarka na dzień dzisiejszy nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości lumenów z jednej diody XM-L zasilanej jednym ogniwie 18650 ile obiecywali sprzedający .

Twoje UF i TF nie będą zatem mogły w żadnej konfiguracji osiągnąć wartości podanych w ich opisach "marketingowych", ani ilości lumenów, ani długości pracy (znamy takie bajery :mrgreen: ).

Jasność światła diody zależy głównie od natężenia prądu, a natężeniem prądu zarządza sterownik, im większy prąd tym jaśniej będzie świecić dioda co przypłacimy większym poborem energii zmagazynowanej w ogniwie i w efekcie krótszą pracą latarki.
Na dwóch ogniwach latarka powinna teoretycznie poświecić jaśniej i dłużej, ale jak pisałem wyżej zależy to od parametrów sterownika, jak też jakości ogniwa i innych zjawisk; strat prądu na elementach elektrycznych latarki (np. włączniku), strat cieplnych oraz strat samego światła na optyce (reflektor i szybka).
Zasadniczo aby uzyskać maksimum możliwości katalogowej z danego typu diody większość fabrycznych latareczek produkcji chińskiej z pod znaku "...fire" należy nieco zmodyfikować, czyli podrasować lub wręcz wymienić sterownik, poprawić połączenia elektryczne, poprawić termikę tak aby ciepło wydzielane przez diodę w czasie jej pracy łatwiej było odprowadzane na zewnątrz korpusu nawet wymienić szkiełko na bardziej przepuszczalne wtedy jak pisali poprzednicy można by osiągnąć w maksie te ~800lm.



_
Ostatnio zmieniony wtorek 20 mar 2012, 23:44 przez Vigo, łącznie zmieniany 1 raz.
blanthauer
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 20 mar 2012, 22:21
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: blanthauer »

Czyli rozumiem, że np dana dioda ma stałą określoną jasność świecenia? np 1000lm, a to czy troszke więcej czy mniej zależy od tego ile amperów?

Zasilanie na 2 baterie oznacza, że dłużej będzie świecić?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Według karty katalogowej xml ma chyba max 280 lumenów na każde 700mA otrzymane od sterownika, typowy sterownik do xml daje jakieś 2.8-3A max więc łatwo policzyć. Teraz od otrzymanego wyniku odejmij jakieś 20% i już wiesz ile lumenów ma na wyjściu twoja latarka, przy założeniu, że jest pożądnie zrobiona.
Baterie mają pewną określoną pojemność, np. 3000 mAh, jeżeli zastosujesz dwa dobrej jakości ogniwa to przy 2 masz 6000mAh. Czyli teoretycznie latarka powinna świecić 2 razy dłużej ale to też zależy od wielu warunków np. temperatury.
Teoretyzując, gdyby dać diodzie tyle amperów, żeby osiągnęła 1600 lumenów i zakładając, że to wytrzyma, to po wrzuceniu latarki do worka z kukurydzą po 30sek. masz popcorn.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Zbychur pisze:Według karty katalogowej xml ma chyba max 280 lumenów na każde 700mA otrzymane od sterownika
To jest sprawność przy prądzie 700mA tylko i wyłącznie. Nie "na każde" 700mA. Im wyższy prąd, tym sprawność mniejsza.

Kalkulator na stronie producenta. Rejestracja darmowa.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Zbychur, jeśli czegoś nie jesteś pewien to nie pisz po prostu.
Ogólnie to nic się nie zgadza z tego co napisałeś.
Charakterystyka prąd/jasność nie jest liniowa. Na początku masz szybki przyrost światła względem zwiększania prądu,
później już tak fajnie nie jest. Maksymalny prąd dla XML to 4.2A i potem wraz ze zwiększaniem się prądu jasność spada.
Przy 4.2A dioda ma i tak poniżej 1000lm. Teraz co do pojemności.
Przy łączeniu szeregowym zwiększa się napięcie a nie pojemność, ale wypadkowa energia się zwiększa.
Przy 2xli-ion zakładając pojemność 3000mAh i połączenie szeregowe, mamy 8.4V i 3000mAh,
a energia zgromadzona wynosi 25.2Wh, przy jednym akumulatorku mamy 12.6Wh.
Jak pisałem wczesniej, nie da się dobić do 1000lm a co dopiero do 1600lm.
Kolego, jeśli nie masz "dwóch lewych" do lutownicy i chcesz trochę podziałać, to możemy Ci pomóc zrobić konkretne światełka z tych latarek :)
Dasz radę?
Pozdrawiam
DNF
blanthauer
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 20 mar 2012, 22:21
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: blanthauer »

Witam
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Przychylam się do propozycji użytkownika DNF, mógłbym coś pozmieniać z waszą pomocą.
Od czego mam zacząć? co bym potrzebował?

Aha nie mówiłem tego, ale latarka UltraFire należy do mojego kolegi (ta zasilana jednym ogniwem- ona świeci mocniej, ma żółtawe światło bardziej rozjaśnia), także przerabiałbym moją latarkę TrustFire Z1 2 akumulatorami.

Latarkę rozkręciłem, zdjełem soczewkę, przy diodzie są 2 śrubki rozkręciłem, ale nie mogę wyjąć wygląda na to, że jest czymś to przyklejone?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

No coż, znowu się czegoś nauczyłem.
Wiem, że 1600 lumenów jest nie osiągalne, dlatego też napisałem "teoretyzując"
Mimo wszystko przy połączeniu szeregowym 2 ogniw latarka będzie świecić dłużej niż na jednym, tak czy nie bo już teraz nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Zbychur pisze:Mimo wszystko przy połączeniu szeregowym 2 ogniw latarka będzie świecić dłużej niż na jednym, tak czy nie bo już teraz nie jestem pewien.
Tak, ale pojemność wyrażona w mAh się nie zmieni

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

blanhauer jaką średnicę ma driver?
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Zawsze można podać w Wh.
blanthauer
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 20 mar 2012, 22:21
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: blanthauer »

Rozkręciłem latarkę ale nie mogę wyjąć diody (chyba jest przyklejona jakąś taśmą ) załączam fotki. Co do diody akurat nie mam metrówki wiec niestety nie wiem jaka średnica
Załączniki
dioda2.jpg
dioda2.jpg (264.84 KiB) Przejrzano 2193 razy
dioda.jpg
dioda.jpg (197.92 KiB) Przejrzano 2193 razy
ODPOWIEDZ