Gralmarine mr-16 50W mod na 5 x xm-l

Strefa mokra... ;)
Mosze
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 25 gru 2011, 08:38
Lokalizacja: z Ciemnicy

Gralmarine mr-16 50W mod na 5 x xm-l

Post autor: Mosze »

Witajcie,
W rewanżu za zgromadzoną tu wiedzę, dzieki której wykonałem wymienioną w temacie modyfikację, zgodnie z obietnicą zamieszczam projekt wymiany żarówki mr-16 na 5 diod xm-l w lampce Gralmarine. Lampkę zakupiłem jakieś 10 lat temu i praktycznie do chwili obecnej użytkowałem ją z żarówkami halogenowymi. Jednak oświetlenie diodowe zwłaszcza na wydajnych diodach xm-l daje 4-krotny wzorst ilości światła w porównaniu do halogenu przy takim samym prądzie. W lutym tego roku miałem okazję osobiście spotkać na targach nurkowych w Warszawie wykonawcę mojej lampki. Zwróciłem się z prośbą o ewentualna modyfikację, jednak dostałem odpowiedź, że konstrukcja lampki uniemożliwia użycie ledów. W zamian zaproponowano mi zakup nowej lampki gl-7 na 7 diodach xm-l za kwotę okołotysiąca zł. W związku z tym postanowiłem wykonać samodzielnie (no może z pomocą mojego taty i rad Edima i Midiego) to co producent lampki uznał za niemożliwe. W związku z tym, że lampka ta swojego czasu była dość popularna podejrzewam, że na forum będzie kilku jej właścicieli, którzy podejmą sie jej przeróbki. A myślę że warto, gdyż zaoszczędza się ponad 500 zł co można przeznaczyć na kolejną lampkę :twisted: np. backup.
W modyfikacji użyłem:
1. znany na forum przede wszystkim użytkownikom lampek Midiego (dzięki za pomoc w ustawieniu skupienia) ref od xr-e, polecony przez Edima wraz z:
2. MPCB 5 x xm-l zaprojektowanym pod niego (także przez Edima).
3. Pigułą wytoczona przez mojego tatę, dopasowana do średnicy wewnętrznej obudowy.
4. driver mr. elektronik model mr2011 ver. 1. Nowość - czekałem na niego ponad 2 miesiące, ale jak widać idealnie wymiarami pasuje do modyfikowanej lampki. Umożliwia zasilenie do 7 diod xm-l w szeregu prądem 3A. U mnie ma wlutowany potencjometr którym w razie potrzeby mogę wydłużyć czas świecenia na jednym aku, oczywiście kosztem ilości światła.
5. kanister ze stali kwasowej na akumulator żelowy 7,2 Ah. (wykonany już kilka lat temu, ale myślę że także zainteresuje audytorium. ;-)
Załączniki
Widoczny na zdjęciu średnica lustra refa jest troszkę za duża do średnicy otworu obudowy lampki. Zdaje sobie sprawę, że trace na tym kilkaset lumenów ze 300-400 tak na oko. Jednak na poszukiwanie pasującego refa straciłem dużo czasu i niczego lepszego nie
Widoczny na zdjęciu średnica lustra refa jest troszkę za duża do średnicy otworu obudowy lampki. Zdaje sobie sprawę, że trace na tym kilkaset lumenów ze 300-400 tak na oko. Jednak na poszukiwanie pasującego refa straciłem dużo czasu i niczego lepszego nie
P1000587.JPG (143.5 KiB) Przejrzano 44708 razy
Driver pobiera około 5,5A w trybie max tj. 3A w diody przy zasilaniu z 12V.
Driver pobiera około 5,5A w trybie max tj. 3A w diody przy zasilaniu z 12V.
P1000586.JPG (160 KiB) Przejrzano 44708 razy
Widoczny na zdjęciu potencjometr daje nam możliwość zmniejszenia poboru prądu do 1,5 A co daje nam około 5h świecenia wiązką około 2000 lumenów. Piguła wczodzi w tuleję z wyczuwalnym oporem. Dodatkowo posmarowana jest pastą termoprzewodzącą. Biorąć pod uw
Widoczny na zdjęciu potencjometr daje nam możliwość zmniejszenia poboru prądu do 1,5 A co daje nam około 5h świecenia wiązką około 2000 lumenów. Piguła wczodzi w tuleję z wyczuwalnym oporem. Dodatkowo posmarowana jest pastą termoprzewodzącą. Biorąć pod uw
P1000585.JPG (150 KiB) Przejrzano 44708 razy
Ref został zeszlifowany, bo jego średnica była o prawie o 3mm większa niż średnica tulei.
Ref został zeszlifowany, bo jego średnica była o prawie o 3mm większa niż średnica tulei.
P1000584.JPG (143.5 KiB) Przejrzano 44708 razy
Kanister wykonany jest ze stali kwasowej 3mm. Zawiasy i zatrzask to także kwasówka zakupiona w sklepie żeglarskim. Całość wraz z aku waży prawie 5 kg. Ale w nurkowaniu nie robi to różnicy. Biorę po prostu ze sobą 4 kg ołowiu mniej. Kanister idealnie pasuj
Kanister wykonany jest ze stali kwasowej 3mm. Zawiasy i zatrzask to także kwasówka zakupiona w sklepie żeglarskim. Całość wraz z aku waży prawie 5 kg. Ale w nurkowaniu nie robi to różnicy. Biorę po prostu ze sobą 4 kg ołowiu mniej. Kanister idealnie pasuj
P1000582.JPG (147.5 KiB) Przejrzano 44708 razy
wkliw
Posty: 392
Rejestracja: środa 26 lis 2008, 20:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: wkliw »

Jeśli można wiedzieć gdzie zakupiłeś ten reflektor?
Mag 5D sst50 / romisen RC-C8 mod xpg / romisen RC-A4 / TIROSS mod xpg + regina /wydumka 2x18650+ XM-L + ref SMO // Mag Solitaire nichia 5mm / UniqueFire UF-DT1 Mod XM-l / "coś" 2x 16340 z xre q5 i refem SMO /UltraFire WF-501B xpg + ref SMO
Awatar użytkownika
leszekw
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2009, 15:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: leszekw »

Pozdrawiam,
Leszek W.
Mosze
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 25 gru 2011, 08:38
Lokalizacja: z Ciemnicy

Post autor: Mosze »

wkliw pisze:Jeśli można wiedzieć gdzie zakupiłeś ten reflektor?
Od Edima wraz z diodami. Ale jest także na dx.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Mosze, gratuluję udanej modyfikacji :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
I rybkom stanie się jaśniej :)
Dopracowana konstrukcja, jednak nie obawiasz się o pojemnik na aku?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Mosze
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 25 gru 2011, 08:38
Lokalizacja: z Ciemnicy

Post autor: Mosze »

Pyra pisze:Witam
I rybkom stanie się jaśniej :)
Dopracowana konstrukcja, jednak nie obawiasz się o pojemnik na aku?

Pozdrawiam
Dzięki,
o pojemnik na aku najmniej się obawiam. Jak już wspomniałem wykonałem go kilka lat temu, i od tego czasu odbyłem z nim kilkadziesiąt nurków. Jak dotąd mnie nie zawiódł, a był ze mną i na Hańczy na 50m i na Thistelgormie. W jego zamknięcie trzeba włożyć trochę wysiłku. Powiem nawet, że zanieczyszczenia, jakieś drobiny na uszczelce nie powodowały rozszczelnienia. Uszczelka zrobiona jest z dość twardej gumy z dętki od traktora :) Jak będę w domu to wrzucę dokładniejsze zdjęcia.

p.s. Kurczę, poucinało mi trochę opisów nad zdjęciami. Postaram się uzupełnić.
gazeliusz
Posty: 17
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: gazeliusz »

Mam dokładnie takie dwa palniki z halogenami !! I też dostałem taką odpowiedź od producenta.. :((

A tutaj moje pytanie:

w środku mam 2 akumulatory żelowe SB 3.4 Ah - 12v..Oto ich charakterystyka:

http://unitrel.pl/gif/4169.pdf

Mój halogen to 12V-50W, co daje ponad 4 ampery a to przy nowym, naładowanym akumulatorze, w temperaturze 25 stopni C, daje max 20 min.. mam dwa aku spięte równolegle, czyli niby max 40 min..biorąc pod uwagę temp. poniżej 10 C, to pewnie realny czas to 20-25 minut max..

Czy możecie mi zaproponować jakieś inne akumulatory o lepszej sprawności??

Pomóżcie!! latarkę dopiero dostałem a chciałem ją zabrać i wypróbować na Hańczy ale akumulator jest stary i do niczego się nie nadaje..
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

Pakiet ogniw Li-ion? Nie będzie tani i wymaga nowej ładowarki, ale waga i czas świecenia zmieni się kilkukrotnie.

pzdr
upek
gazeliusz
Posty: 17
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: gazeliusz »

a jakiś konkretny egzemplarz? nie znam się na tym zupełnie.. jakaś przybliżona cena? te pakiety kupuje się gotowe czy składa na zamówienie bo tak mi się jakoś obiło o oczy..

[ Dodano: 24 Kwiecień 2012, 17:28 ]
No i zamówiłem takie same.. Do tych akumulatorów mam ładowarkę LZI 18

http://dobreakumulatory.pl/prostowniki- ... v-12-.html

Nie wiem dlaczego, ale jak ładuję te moje stare akumulatory, to świeci pomarańczowa dioda, czyli 6V.. nie świeci zielona, czyli wg opisu nie ładuje.. natomiast podaje około 150 mA/8V..

Akumulatory ładowały się około 15 godzin i teraz pokazują uparcie 8V i ani trochę więcej.. oczywiście halogen nie świeci.. Tak, chyba jednak są stare i zepsute :)
Mosze
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 25 gru 2011, 08:38
Lokalizacja: z Ciemnicy

Post autor: Mosze »

gazeliusz pisze:Mam dokładnie takie dwa palniki z halogenami !! I też dostałem taką odpowiedź od producenta.. :((

A tutaj moje pytanie:

w środku mam 2 akumulatory żelowe SB 3.4 Ah - 12v..Oto ich charakterystyka:

http://unitrel.pl/gif/4169.pdf

Mój halogen to 12V-50W, co daje ponad 4 ampery a to przy nowym, naładowanym akumulatorze, w temperaturze 25 stopni C, daje max 20 min.. mam dwa aku spięte równolegle, czyli niby max 40 min..biorąc pod uwagę temp. poniżej 10 C, to pewnie realny czas to 20-25 minut max..

Czy możecie mi zaproponować jakieś inne akumulatory o lepszej sprawności??

Pomóżcie!! latarkę dopiero dostałem a chciałem ją zabrać i wypróbować na Hańczy ale akumulator jest stary i do niczego się nie nadaje..
Hej,
Nie wiem jakiej firmy masz te akumulatory i w jakim są stanie, ale wygląda mi na to że oba aku masz uszkodzone. Poprostu wymień je na nowe jakiejś renomowanej firmy z pewnego źródła. Zakupy na allegro nie są tutaj dobrym pomysłem. Polecam "panasonic". Mam już od 7 lat i w dalszym ciągu trzymaja deklarowane przez producenta parametry. No i nie dopuszczaj do ich nadmiernego rozładowania. Tak 3/4 pojemności aku to max. Co do żarówek, to polecam takie:
http://www.johnlewis.com/151645/Product.aspx
Można je kupić prawie w każdym markecie.
Używałem je od kilku lat. Są przewoltowane. Tak "na oko" to 35W świeci tak jak 50W. Pewnie szybciej się przepalają, ale mi nie zdarzyło się tego doświadczyć. Mają ładne równomierne skupienie bez widocznego spota i spila. No i najwazniejsze, pobierają około 2,8A, co w Twojej sytuacji pozwoliło by na godzinne (w sam raz na nura) użycie obu palników bez nadmiernego drenażu aku żelowych.

p.s. Zamieść zdjęcie swojej lampki wraz z pojemnikiem na aku. Chętnie obejrzę.

[ Dodano: 29 Kwiecień 2012, 14:20 ]
upek pisze:Pakiet ogniw Li-ion? Nie będzie tani i wymaga nowej ładowarki, ale waga i czas świecenia zmieni się kilkukrotnie.

pzdr
upek
Hej,
tylko w przypadku lampki nurkowej, waga nie ma znaczenia. Poprostu bierzesz pod wodę kilka kafli ołowianych mniej. A różnica w cenie jest duża. Praktycznie za cenę jednego dobrego 18650 możesz kupić przeciętnej jakości aku żelowy 12V 7,2 Ah. A z tego co widzę z opisu, kolega ma gotową lampkę z kanistrem dedykowanym do 2 aku żelowych.

[ Dodano: 29 Kwiecień 2012, 14:26 ]
gazeliusz pisze:a jakiś konkretny egzemplarz? nie znam się na tym zupełnie.. jakaś przybliżona cena? te pakiety kupuje się gotowe czy składa na zamówienie bo tak mi się jakoś obiło o oczy..

[ Dodano: 24 Kwiecień 2012, 17:28 ]
No i zamówiłem takie same.. Do tych akumulatorów mam ładowarkę LZI 18

http://dobreakumulatory.pl/prostowniki- ... v-12-.html

Nie wiem dlaczego, ale jak ładuję te moje stare akumulatory, to świeci pomarańczowa dioda, czyli 6V.. nie świeci zielona, czyli wg opisu nie ładuje.. natomiast podaje około 150 mA/8V..

Akumulatory ładowały się około 15 godzin i teraz pokazują uparcie 8V i ani trochę więcej.. oczywiście halogen nie świeci.. Tak, chyba jednak są stare i zepsute :)
Zobacz w opisie ładowarki, czy nie jest ona przeznaczona także do aku 6V. Wydaje mi się że jest. Procesor mierzy napięcie na aku, (uszkodzonym) i "myśli" że jest to żelówka 6V i chce go ładować prądem przeznaczonym do takich akumulatorów. Jak już kupiłeś nowe aku, to nigdy nie zostawiaj ich rozładowanych. Ładuj zawsze po każdym użyciu. A nawet profilaktycznie raz na kwartał kiedy ich nie używasz.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Witam, bardzo piękna konstrukcja

Miałbym ogromną prośbę ażeby zrobić jedno bądź dwa zdjęcia Beam jak to świeci w terenie.

Zastanawiałem się nad tym zestawem.


Pozdrawiam
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Hej, mnie ostatnio trafiła się ta sama lampka więc pokażę ja tu w tym temacie, taki sam mod, 5xXM-L driver Edima. Lampka teraz ma dwa tryby 100% i 30% , dorobiłem dodatkową zapadkę na drugi tryb , kontaktrony w zasadzie są tam źle umieszczone tj tak że włączają się nie tylko w jednym miejscu a w dwóch ( na obwodzie pierścienia sterującego ), nie jest to bardzo uciążliwe ale można było to inaczej zrealizować konstrukcyjnie, tak czy inaczej zostało jak było bo wolał bym chyba zrobić nową głowicę od zera niż teraz to poprawiać.
Dorobiłem też zasobnik na aku-pack 16 ogniw Panasonic NCR 3100 14,8V - 12,4Ah co zapewni 2h 30min pracy w max.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Midi jakaś fotka się znajdzie jak to cudo świeci?

Będę wdzięczny.
Główny spammer tego Forum ;)
Mosze
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 25 gru 2011, 08:38
Lokalizacja: z Ciemnicy

Post autor: Mosze »

ProLight pisze:Witam, bardzo piękna konstrukcja

Miałbym ogromną prośbę ażeby zrobić jedno bądź dwa zdjęcia Beam jak to świeci w terenie.

Zastanawiałem się nad tym zestawem.


Pozdrawiam
Witaj,
dzięki. Na zrobienie zdjęć poglądowych w terenie nie bardzo mam czas, (czytaj: rozstawianie statywów i tachanie 5 kg latarki na dwór), ale myślę że to:

http://www.youtube.com/watch?v=GkpUEpqq ... r_embedded

oraz to:

http://budgetlightforum.com/node/4264

powinno zobrazować beam i zasięg lampki. U mnie beam jest większy niż na filmie, uważam że tak jest praktyczniej w lampkach nurkowych. Możesz go regulowac za pomocą podkładek dystansowych pod reflektorem. Co do szczegółów regulacji - pytaj midiego.

pozdrawiam,
ODPOWIEDZ