Ładowanie lifepo4 26650

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
ag
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 17:40
Lokalizacja: kns

Ładowanie lifepo4 26650

Post autor: ag »

Witam.
Jak zrobic prostą i bezpieczną ładowarkę do dużych ogniw lifepo4.
Dedykowanych układów mało i niedostępne,odnoszę wrażenie że jest małe zainteresowanie tymi ogniwami.Bardzo prosze o jakiś schemat albo link.
Pozdawiam.
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

Jak max prąd ładowania 3A ci wystarczy, to zainteresuj się taką przetwornicą http://www.ebay.pl/itm/280819588073?ssP ... 1423.l2649 Sporo tego, na licytacjach można wyrwać poniżej 20 zł z przesyłką.

Ustawiane napięcie (CV), ograniczenie prądu (CC), wystarczy podpiąć jakiś zasilacz np. 15V 1A z odzysku ;)
ag
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 17:40
Lokalizacja: kns

Post autor: ag »

Witam.
Dzięki Ferdek,niezłe to ale mam obawy czy jak zapomnę odłączyc na czas to nic się nie stanie oczywiście najpierw 3.7V i np.3A. Może to głupie ale nie znam się na tym więc wolę zapytac.
Tak wogóle to dziwny ten czas ładowania 1C / 2h.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Jak masz takie fajne ogniwka to nie lepiej zainwestować i kupić jakiś kombajn za ok 80zł na alledrogo?
Będziesz miał bezpieczne ładowanie a ładowarka przyda się do innych ogniw.

Warto poczekać odłożyć i kupić raz a porządnie.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

ag pisze:mam obawy czy jak zapomnę odłączyc na czas to nic się nie stanie oczywiście najpierw 3.7V i np.3A. Może to głupie ale nie znam się na tym więc wolę zapytac.
Tak wogóle to dziwny ten czas ładowania 1C / 2h
Używam takiej przetwornicy do ładowania pakietu 2S li-ion w jednym wynalazku (Pb 12V też ładowałem), prąd max ustawiony na 1A (bo to 18650), napięcie na 8.4V, spisuje się bardzo dobrze... możesz też ładować aku Pb, li-po, li-ion, LiFePo4, generalnie wszystko co ładuje się CC/CV.
Najpierw ustawiasz zgrubnie napięcie, robisz zwarcie miernikiem z amperomierzem (na zakresie 10 A) i ustawiasz max. prąd ładowania, podłączasz aku i ładujesz... jak spadnie prąd to dokładniej ustawiasz napięcie - to oczywiście jednorazowa kalibracja.
Parametry ustawiasz właściwe dla danego typu akumulatorków.
W miarę ładowania prąd się zmniejsza, jak dojdzie do 1/10 wartości ustawionej to dioda zmienia kolor z czerwonego na zielony.
Mi się to całkiem fajnie spisuje i często używam mimo, że posiadam ładowarkę modelarską.

Obrazek

Tu masz fotkę układu w obudowie z dodatkowym mierniczkiem i przełącznikiem (napięcie wejściowe i wyjściowe), sorry za jakość ;)
Ostatnio zmieniony niedziela 10 cze 2012, 21:53 przez fredek, łącznie zmieniany 1 raz.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

fredek, A powiesz co to za mierniczek?
Przydałby mi się taki
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

ProLight pisze:fredek, A powiesz co to za mierniczek?
Przydałby mi się taki
Akurat w tej zabawce jest dokładnie taki: http://www.ebay.pl/itm/140668376508?ssP ... 1423.l2649
ag
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 10 kwie 2012, 17:40
Lokalizacja: kns

Post autor: ag »

Dziękuję za pomoc ta płytka rozwiąże problem a pudełko extra.
A teraz mecz.
ODPOWIEDZ