Czołówka z Biedronki - kto kupuje ?

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

Post autor: CMS »

Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować koledze Manekinen, za prezent w postaci dwóch ogniw Samsunga z baterii laptopowych.

Przerobiłem latareczkę, podobnie jak w/w kolega, z tym, że zrobiłem mniejsze otworki na kontroli, a same diody osadziłem w czarnych tulejkach, aby jedna nie podświetlała drugiej.
Poza tym, jako że dostałem aż dwa ogniwa, a lubię mieć zawsze w plecaku zapasowe zasilanie do wszystkiego co noszę przy sobie, postanowiłem wykonać modyfikację w taki sposób, aby "baterię" można było szybko wymienić. W wolnej chwili wrzucę fotki.
Obecnie latarka świeci od 1h10min i napięcie na ogniwie spadło z 4,20V do 3,79V. Głowica jest mocno ciepła, czyli jakoś jednak odprowadza ciepło ze "stara". Prądu nie mierzyłem, bo mi się nie chce. Ciekaw jestem ile pociągnie do tych 3V i przy jakim napięciu zasilanie zostanie odłączone.

Pytanie, czy można obrócić diodę tak, aby przy skupieniu, kwadracik był "poziomy", a nie "w karo"?
Nie rozbierałem jeszcze głowicy i chwilowo nie mam tego w planach, ale w przyszłości zmienię diodę na cieplejszą i chciałbym zmienić jej ułożenie.

Pozdrawiam.
CMS

Zrobiłem kilka fotek mojej modyfikacji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Troszkę mi żal, że nie udało się zostawić opcji awaryjnego zasilana z trzech baterii AAA, ale wszystkiego mieć nie można. Chociaż jakby się uprzeć...

Wczoraj świeciła prawie cztery godziny, z czego po około 2,5-3h znacznie straciła na jasności. Chciałem sprawdzić czy zabezpieczenie odetnie zasilanie przy spadku poniżej 2,5V, ale przy 2,66V świeciła już tak marnie, że żal mi było dalej katować ogniwo. Ogólnie z latarki jestem w tej chwili bardzo zadowolony. Denerwuje mnie tylko tryb strobo, po co to komu w czołówce?

Pozdrawiam.
CMS
ObrazekObrazek
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

A ja mam pytanie odnośnie zmiany zasilania z AAA na li-ion.
Do oryginalnej czołówki podłączyłem ogniwo 18650. Jest to pierwsza wersja lampki. Ta w której nie można prze-lutować rezystora w sterowniku. Aby uzyskać dodatkowe tryby jasności. Niestety po włączeniu zaświeciła 2-3 sekundy. I spaliła się struktura diody (zrobiła się brązowa). Dioda to ta z 4 drucikami. Na AAA świeciła normalnie (wiele godzin) i nic się złego nie działo. Pasta była. Ciepło "dosyć" szło w głowicę przy świeżo naładowanych eneloop'ach. Co się stało?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Napięcie na ogniwie 18650 nie siada tak jak na 3xAAA, nawet naładowane 3x1,5V dają 3,5V, a 18650 4,2V, a przy diodach led prąd mocno zależy od podanego napięcia. w tym wypadku poszedł on za duży i upalił leda. Sterownik w tej czołówce nie posiada stabilizacji prądu.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

maciex93 pisze:Napięcie na ogniwie 18650 nie siada tak jak na 3xAAA, nawet naładowane 3x1,5V dają 3,5V, a 18650 4,2V, a przy diodach led prąd mocno zależy od podanego napięcia. w tym wypadku poszedł on za duży i upalił leda. Sterownik w tej czołówce nie posiada stabilizacji prądu.
Przy dobrych akumulatorkach tak napięcie drastycznie nie spada. A szczególnie na bateriach. Mam kilka takich podróbek cree: 4-drutowe i bez problemu wytrzymują świeżo naładowane 18650. Led siedzi na małym kawałku blachy. Sprawdziłem z ciekawości. Prąd jaki pompuje 18650 bez sterownika to 1.23A. A tu taki zonk z tą czołówką. Wstawiłem teraz xr-e (taką miałem pod ręką). I mam teraz obawy co do zmiany zasilania na li-ion. Kilka osób zmieniło zasilanie na ogniwa pryzmatyczne? A xm-l wytrzyma prąd z tego sterownika przy zasilaniu 18650?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Jakie ogniwo?
Przy dobrym odprowadzaniu ciepła powinno dać radę. Nie podłączaj bezpośrednio ogniwa do diody, bo zaraz spalisz diodę.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

CMS, no i pięknie wykombinowałeś z wymiennymi aku, ja na to nie wpadłem - jest nawet zabezpieczenie przed odwrotnym włożeniem ogniwa :)

Pamiętaj żeby przetestować te "podejrzane" ogniwo, na samorozładowanie i na pojemność, jak wykazuje wyraźne ślady zużycia to może nie noś go na głowie :roll:

Zabezpieczenie odetnie gdzieś przy 2.2V - 2.4V, ale zanim dojdzie do takiego napięcia to sporo poczekasz bo prąd diody będzie już malutki.

A nie masz sterownika z rezystorkiem do wyboru trybów? Można włączyć dodatkowy tryb 30% lub 50%, niestety SOS nie da się pozbyć. Pchają te migacze również do latarek, na szczęście w większości "normalnych" sterowników da się to wyłączyć.

Jeśli ktoś szuka aku pasujących do tej czołówki a nie chce płacić 25zł za 1 nową sztukę to polecam poszukać na allegro takich padniętych baterii
Obrazek
Oczywiście aku mogą być w różnym stanie, ale jako że to bateria della to są spore szanse na sprawne i dobre aku.
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

Post autor: CMS »

Mam tryb 100%, mniej %, na oko jakieś 30 i strobo. Dwa pierwsze mi odpowiadają, trzeci denerwuje. Z tego co pamiętam w sterowniku była drabinka z trzech rezystorów, podejrzewam' że odpowiadają one właśnie za ten słabszy tryb.

Co do ogniw, to wygląda na to, że to "słabsze" jest całkiem w porządku, ale jeszcze je przetestuję pod kątem pojemności i rezystancji wewnętrznej.
Manekinen pisze:jest nawet zabezpieczenie przed odwrotnym włożeniem ogniwa
Ano jest. Wymiana baterii może mieć miejsce w całkowitej ciemności, a do tego np. po pijaku :)
Myślałem też żeby dodać jeszcze jedną blaszkę i sprężynkę, tak żeby baterię można było włożyć dowolną stroną, ale im więcej elementów tym więcej możliwości awarii.

Przydałaby się jeszcze jakaś gumowa zaślepka na gniazdo ładowania, bo to najbardziej narażone na wilgoć miejsce. Samo gnizdo, jak i otwór dookoła uszczelniłem czarnym silikonem, ale styki mogą zzielenieć.


Pozdrawiam.
CMS
ObrazekObrazek
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Manekinen, podaj symbol tej bateryjki i wymiary tych pryzmatów, proszę :)
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

Post autor: CMS »

Wymiary masz "zaszyte" w symbolu - 103450, czyli 10 x 34 x 50mm.

Wpisz w Google Li-ion 103450 i znajdziesz.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Jak coś to mam ok. 100szt. nowych 103450 Panasonic (1900mAh albo 2000)). Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę na PW. Jeśli będę pamiętał to w przyszłym tygodniu umieszczę ofertę w sklepiku (cena ok. 16zł za sztukę) ;)

PS. To zdaje się ten model:
http://www.hkforceful.com/pdf/4/CGA103450A.pdf
i ma piękną charakterystykę rozładowania :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Mam miejsce 17x45x70 i muszę zmieścić 2szt li-ion'ów bo tam 7,4V jest.

Zasilanie do cyfrówki, muszę wymienić 2x NB2L.

Jak by ktoś coś takiego miał ????
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

Post autor: CMS »

Poszukaj w Batimexie
ObrazekObrazek
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Dzięki CMS.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Wsadziłem do tej czołówki XT-E + ogniwo pryzmatyczne. Można jakoś podkręcić ten sterownik w trybie 100%?
Awatar użytkownika
profaner
Posty: 47
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: profaner »

kochani :-)

Trochę mi się właśnie taka czołówka rozpadła... no dobra sam ją rozpadłem żeby sprawdzić co jest w środku zainspirowany waszymi postami.
Pomyślałem o lekkiej modyfikacji.
Widzę że króluje temat zasilania, mi jednak przeszkadzała barwa światła i jego rozkład ( do prac domowych wystarczy w zupełności do biegania mogłoby być lepiej).

Mógłbym prosić o jakieś porady - to mój pierwszy mod.
Widzę że można by było na pigułe dać paste, poler i może jakąś miedź.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie co do diody i/lub sterownika.
xt-e jak sugeruje murgrabia1410?
ODPOWIEDZ