Miniprzetwornica na BP1361

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Miniprzetwornica na BP1361

Post autor: amisiek »

Doszedł do mnie list z bardzo ciekawymi przetwornicami. Jest to miniaturowa i maksymalnie uproszczona wersja przetwornicy zmniejszającej napięcie (step-down), przeznaczona do zasilania diody/diod LED 1W ze źródła 5-12V AC lub DC. Prąd w pojedynczą diodę osiąga około 310-330mA, driver startuje bez problemu od 5V. Kupiłem go na Allegro od użytkownika LUMI-LED.
Driver ten jest bardzo mały:
Obrazek
Obrazek
Został opracowany na układzie scalonym BP1361 zgodnie z notką katalogową (nota katalogowa w załączeniu)
Obrazek
chociaż przy nieco innej realizacji płytki drukowanej:
Obrazek
(ta jest z noty katalogowej, jak widzicie nieco inaczej została zrobiona).
Układ zawiera mostek prostowniczy i kondensator, umożliwiając zasilenie ze źródła prądu przemiennego. W ten sposób można bardzo prosto zrobić retrofit halogena, dając dwie diody 1W szeregowo, zasilane z 12V AC/DC właśnie z takiej przetwornicy. Ważną wadą tej przetwornicy jest to, że żadna z końcówek diody nie jest połączona ani z masą, ani z plusem zasilania, ponadto na diodzie występują szpilkowe impulsy generowane przez przetwornicę, więc może ona generować zakłócenia.
Oto przebieg napięcia na diodzie.
Obrazek
Podstawa czasu 2µs/działkę, Y - 50 mv/cm, okres przebiegu zajmuje około 5 działek, czyli 10µs, zatem częstotliwość jest rzędu 100kHz. Częstościomierz szaleje, pokazując około 600-610kHz. W każdym przypadku mamy w układzie przebieg trójkątny 100kHz o amplitudzie od 2,5 do 6V (zależnie od tego ile diodek szeregowo zasilamy) i prądzie 300mA, bardzo bogaty w harmoniczne (to zresztą widać na przebiegu). Zatem podstawowe zalecenie - stosować jak najkrótsze przewody od przetwornicy do diodek a całość zaekranować.

Przetwornica ta ma jednak kolosalną zaletę (oprócz prostoty) - jest o wiele sprawniejsza od stałoprądowych źródeł stosowanych tak powszechnie w latarkach, gdyż na driverze odkłada się znacznie mniejsza moc. Przy zasilaniu z 12V w pojedynczą diodę 300mA (napięcie wyjściowe poniżej 3V), driver jest leciutko ciepły bez konieczności stosowania radiatora. Prawdopodobnie prąd wyjściowy dałoby się podwyższyć, dolutowując drugi taki sam rezystor R300 (0,3Ω), maksymalny prąd wyjściowy stosowanego układu scalonego to 700mA. Podczas pomiarów sprawność wyniosła 88% przy zasilaniu z 10V w pojedynczą chińską LED 3W sterowaną prądem 315mA. Podłączenie dwóch diodek szeregowo daje wzrost sprawności do 91%.
Załączniki
BP1361_DS_EN_V2.1.pdf
Karta katalogowa układu scalonego BP1361
(343.09 KiB) Pobrany 31 razy
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Układ ten powszechnie jest stosowany od około 2 - 3 lat w chińskich lampach dziennych, markerach LED do BMW oraz własnie zamiennikach halogenów itd.

Prostota jego jest niesamowita, ale ma też wady - mam w domu serię popalonych lamp (przetwornica pracowała na 2 i 3 diodach), do tego ilość generowanych zakłóceń jest niesamowita i miałem czasem z nią problemy - np. w BMW powodowała szalenie zegarów, komputera itd.
ILPT
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Tego się można spodziewać, więc do drobnych światełek jest OK, ale pewne wady ma. Dzięki za informacje. Po obejrzeniu na analizatorze widma, włosy stają dęba na głowie. Ilość śmieci (zwłaszcza nieparzystych harmonicznych) generowanych przez to urządzenie przechodzi wszelkie pojęcie. Żadna "żarówka" korzystająca z takiej przetwornicy i nieekranowana nie ma prawa przejść badań homologacyjnych w zakresie zakłóceń elektromagnetycznych.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Wszystko przechodzi badania, bajer polega a na tym że co innego na badaniach a co innego w produkcji ;) Ekranowanie lamp itd nic nie daje-sieją też po zasilaniu.
ILPT
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Ekranowanie po zasilaniu jest prostsze, o wiele trudniej po długich przewodach zasilających diodki. To się wszędzie rozłazi jeśli nie jest porządnie zaekranowane i odfiltrowane.
Teraz na warsztat wezmę przetwornicę Darelteka, jest o wiele lepiej zrobiona, wrzucę do osobnego wątku.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ciekaw jestem jak będzie się sprawować.

Na tych przetwornicach swego czasu były sprzedawane popularne światła Vertex 507HP a obecnie no-name. W nich niestety nie ma szans na ekranowanie przewodów zasilających. Diody na płytkach, ekranowane aluminiową obudową a i tak sieje po eterze. Ferryty na zasilaniu nic nie dają...
ILPT
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Wywalić mostek prostowniczy, zamiast niego na zasilaniu zapiąć 100µF + 100nF, całą przetwornicę wsadzić w siatkę miedzianą dobrze połączoną. Przewody do diody jak najkrótsze i ekranowane. Gwiazdka diody (na szczęście izolowana) połączona z masą. Połączyć minus zasilania z obudową w jednym miejscu a całą przetwornicę wsadzić w siatkę miedzianą dobrze połączoną. Zasilanie przez przepust z kondensatorami po 100mikrofaradów i 100nF i 4n7 ceramiczny z każdej strony. Lutowane z każdej strony osobno, wyprowadzenie masy zgodnie ze sztuką - i na zasilaniu już tylko 12mV. Da się, chociaż nikt nie powie, że jest prosto, niestety.
Edit - ale to nie rozwiązuje zasilania z 12V AC niestety. Za to sprawność wcale nie taka zła, dzisiejsze pomiary pokazały co następuje:
- przy zasilaniu pojedynczej diody napięciem 3,32V z prądem 310mA sprawność to 75% przy napięciu zasilania 9,83V,
- 83% przy 12,44V i
- 80% przy 14,36V. Jak widać była przygotowywana pod kątem zasilania diody LED 1W z napięcia 12,5V.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Widzę, że głównym źródłem problemów, są tu gasnące oscylacje w.cz.
Na początek proponuję zablokować LEDa kondensatorem dobrej jakości.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Sprawdziłem, trochę pomaga, ale trzeba wlutować go bezpośrednio na płytce. To samo po stronie zasilania. Dałem 4n7 ceramiczny + 100nF i jest lepiej, ale piła 100kHz jeszcze będzie się rozłazić jeśli się tego nie zaekranuje i nie zablokuje kondensatorami. Spróbuję jeszcze dorzucić ze 100 µF - może i piłę się naprostuje, ale wtedy trzeba będzie uważać z dołączaniem diody, nie wiem również jak zadziała pętla regulacji prądu.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Możecie do tego zrobić schemat jak według was najlepiej usunąć zakłócenia ? Mam takie jedne lampy - sieją okropnie, ekrany itd nic nie daje. Metalowa pucha + masa auta i to samo...

PS-Co myślicie żeby jeszcze zniwelować zakłócenia i wrzucić pierścienie ferrytowe na wyjściu i wejściu zasilania ?
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Wlutuj na płytce przy wyjściu na diodę kondensator - spróbuj 4n7, potem może dorzuć równolegle 100nF - równolegle do diody. Potem na płytce od strony zasilania 100nF + 4n7 i równolegle 1kΩ. Na doprowadzeniach perełki ferrytowe. Od strony zasilania zestaw 100µF+100nF+4n7 równolegle. To na pierwszy ogień.
ODPOWIEDZ