Dynamo a lampka na Cree

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

No są pierwsze zmontowane układy. Na fotografii bez kondensatora wejściowego.
Wymiary niewielkie 32x22mm.

Co do istoty stosowania drivera, to umożliwia on zasilenie większej ilości diod, a więc osiągnięcie większej mocy z dynama, jednocześnie działając już od niskiej prędkości.
Załączniki
dyndrv1p_s.jpg
dyndrv1p_s.jpg (17.09 KiB) Przejrzano 11442 razy
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

przepraszam, ale nie chce mi sie czytac calego watku, bo mnie problematyka nie interesuje narazie, ale przypadkowo na necie trafilem na to
http://www.instructables.com/id/Dynamo_ ... ke_lights/
wiec mam nadzieje, ze sie nie powtarzam.
moze sie przydac, moze znajdziecie jakiec ciekawe pomysly.
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

EdiM pisze:są pierwsze zmontowane układy.
Kiedy możemy się spodziewać driverka dostępnego w twoim sklepie lub na allegro?
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
Jakoś mało czasu ostatnio...
Myślę, że nie później niż w weekend zaproponuję kilka sztuk w promocyjnej cenie do testów, z warunkiem że podzielą się spostrzeżeniami np. na forum.

Chętnych zapraszam na PW lub lepiej: ledim@ledim.pl

[ Dodano: Wto Maj 19, 2009 9:12 pm ]
Tak więc driver i podłączenie wygląda tak:
Obrazek

Stosowanie drivera w podanej konfiguracji ma sens dla dynama HUB (w piaście) 6V 3W jeśli chcemy zasilić 3-6 LEDów szeregowo przy prądzie do 0,5A.
Można zastosować np. diodę MC-E ze strukturami połączonymi szeregowo.


Wymiary drivera 22x32mm.
Do działania poza diodami potrzebny jest kondensator. Ja dodaję 1000u/25V. Większa pojemność może być nieco lepsza. Napięcie musi być dostosowane do ilości diod. 25V wystarczy nawet dla 6 diod.

Dla 1-2 diod driver w takiej konfiguracji nic znaczącego nie daje, wręcz przeciwnie, nieco zmniejsza wydajność w porównaniu z samym mostkiem na diodach schottkiego + kondensator. Co prawda dioda może się zapalać przy nieco mniejszej prędkości, ale bez większego znaczenia.

Tak więc ogólnie driver działa jak najbardziej rozbudowany układ ze strony http://pilom.com/BicycleElectronics/DynamoCircuits.htm, czyli układ 12-13, aczkolwiek tamtych układów nie testowałem i jest tam inna zasada działania. Tym nie mniej chodzi o to by podwyższać napięcie dopóki nie osiągnie odpowiedniej wartości.

Proponuję dla pierwszych 5 chętnych driver do testów w super cenie po kosztach 25zł, przy czym z prośbą o opisanie swoich spostrzeżeń po testach.
Cena regularna będzie prawdopodobnie 2x większa.

Driver nie posiada zabezpieczenia nadnapięciowego, ale takie nie jest praktycznie potrzebne, dopóki są podłączone diody LED na wyjściu.

Ja spróbuję podziałać jeszcze w celu zwiększenia prądu drivera dla 1-2 diod do 1A, ale nie obiecuję, że się to uda.

Serdeczne podziękowania dla kolegi Mkr oraz Grzesiekp za pomoc w testach i udostępnienie sprzętu.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

gratulacje Edim ;-)
Aż żałuję, że nie mam roweru z dynamem i ...czasu na takie zabawy.
Jakie jest maksymalne dopuszczalne napięcie wejściowe?
Tak sobie myślę...na rowerze różne rzeczy mogą się zdarzyć, również przy montowaniu ledów jak i w czasie jazdy-nie da się zabezpieczyć wejścia przed przepięciem?
Myślisz, że prosty transil nie załatwi sprawy?
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
Transil/warystor nie wystarczy bo by musiał być na jakieś 10W mocy.
W obecnym wykonaniu nie ma zabezpieczenie przed wzrostem napięcia. Driver wytrzymuje do ok. 25V na wejściu. Przy prawidłowym i pewnym podłączeniu diod nie widzę problemu. Błędne podłączenie podczas uruchamiania też raczej nie jest problemem, chyba, że ktoś będzie od razu bardzo kręcił kołem.
Oczywiście mogłem coś wymyślić by zabezpieczyć konstrukcję. Tak na prawdę to trisil byłby prosty i skuteczny i można go w każdej chwili dodać, tylko ogólnie ciężko kupić w detalu.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Hmm, szczerze to nigdzie nie widziałem układu zabezpieczonego trisilem. DLaczego uważasz że był by lepszy od transila? Pytam z czystej ciekawości...
Porównanie transil vs trisil:
http://www.st.com/stonline/products/lit ... n/5628.pdf
krudnik
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 22:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krudnik »

Calineczka pisze:Hmm, szczerze to nigdzie nie widziałem układu zabezpieczonego trisilem. DLaczego uważasz że był by lepszy od transila? Pytam z czystej ciekawości...
Porównanie transil vs trisil:
http://www.st.com/stonline/products/lit ... n/5628.pdf
Oryginalny automatyczny włącznik Shimano NX30-SW miał zabezpieczenie działające jak transil (w/g podanego dokumentu). Skutkowało to tym, że jeśli zadziałał (np. na skutek wibracji i niepewnych styków) wyłączało to światła aż do zatrzymania się. Oczywiście w przypadku lampki LED tak będzie jedynie, jeśli zabezpieczenie będzie podłączone po wyjściowej stronie mostka prostowniczego. Może to i jest jakś zaleta - jest sygnalizacja, że coś jest nie tak, ale praktycznie uniemożliwia to jazdę - oświetlenia pada całkowicie.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Krudnik, wydaje mi się, że transil tak nie zrobi. Zależy jeszcze od elektroniki, ale transil to taka ...hmm, w uproszczeniu bardzo dużej mocy dioda zenera. Powinno to powodować tłumienie wszelkich szpilek napięciowych, tym samym chronienie elektroniki , ale nawet gdy transil zadziała to nap.wejściowe powinno nie spaść do zera a jedynie nie wzrosnąć ponad napięcie zadziałania transila, np. 30V? (nie sprawdzałem, czy są o dokładnie takiej wartości).
Tak zabezpieczane są np. dyski twarde w PC-tach.
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Krudnik właśnie tak działa trisil.
Różnica jest taka, że jak taki trisil zadziała, to owszem zwiera praktycznie dynamo i tym samym moc tracona w nim jest maksymalnie rzędu 1W dla dynama. Czyli jakieś 0,5A*1V. To daje możliwość zastosowania niewielkiego elementu.
Ogólnie ma być to zabezpieczenie przed odłączonymi diodami LED, czyli i tak by nie świeciła lampka. Jeśli diody są podłączone to automatycznie zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem napięcia.
Trisil działa trochę tak jak układ zabezpieczający z tyrystorem.
Niestety te elementy są mało popularne, zwykle stosuje się właśnie transile.

PS. Z tego co wiedzę to już mam komplet chętnych do promocyjnego zakupu driverka do testów.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
krudnik
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 22:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krudnik »

Sorki, żle napisałem, oczywiście chodziło mi o trisil. Tak jak to opisywał Calineczka w swoim pytaniu.
Awatar użytkownika
leszekw
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2009, 15:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: leszekw »

W oczekiwaniu na egzemplarz testowy Drivera mam kilka pytań:
1. Mam do wyboru dynamo 3W lub 2,4W Które wybrać?
2. Do testów chcę wykorzystać ½ diody MC-E i jedną diodę XP-E R2 czy taka konfiguracja będzie poprawna?
3. Edim pisze, że najlepiej sprawdza się konfiguracja 3-6 LEDów a może by spróbować dodać jakiś moduł np. do ładowania/zasilania komórki lub GPS i zostać przy dwóch diodach?
(ostatnio demonstrowałem naszym lokalnym turystom możliwości dzisiejszych LEDów i uznali, że ilość światła emitowana przez dwa XP-E R2 jest ogromna i wystarcza im w zupełności a nadmiar energii woleliby przeznaczyć właśnie na zasilanie telefonu lub GPS)
Ostatnio zmieniony piątek 29 maja 2009, 10:34 przez leszekw, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Leszek W.
JKrzysztof
Posty: 27
Rejestracja: sobota 06 gru 2008, 20:49
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: JKrzysztof »

Witam !

Może przed transilem warto wstawic termistor który bedzie działal jak stabilizator ?
własnie sprawdzam takie rozwiazanie moim celem jest uproszczenie zasilania
i ograniczenie pradu jaki ma iść na diody led.

Z tym ładowaniem akumulatorow z dynama jest problem taki ze akumulatory
niebardzo lubia jak co chwile sie je ładuje pare minut może sekund i przerwa
na allegro widziałem takie wynalazki do ładowania paluszków.

Moje eksperymenty z ledami chwilowo sie skończyly ... pare diod led poszło
z dymem :(

Pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
Oczywiście dynamo o większej mocy da większą moc w LEDy, więc 3W będzie lepsze.
Konfiguracja - pół diody MC-E czyli dwie struktury szeregowo + dodatkowa dioda jest OK. Rozumiem, że pozostałe dwie struktury mają być zasilane z czego innego - zasilanie bateryjne?
Jeśli chodzi o jakieś ładowanie innych gadżetów, to ogólnie chyba najlepiej byłoby zrobić instalację 12V w rowerze z akumulatorem i po sprawie :) Ciężko zrobić coś uniwersalnego. Inna sprawa to odpowiednio szeroki rynek.

Natomiast w kwestii termistora przed transilem/warystorem, to takie rozwiązanie nie ma sensu. No chyba, żeby go jakoś sprzężyć termicznie z transilem. Hmm...

Tymczasem kilka osób już testuje driverek. Myślę, że wkrótce będzie dostępny z dokładniejszym opisem.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
leszekw
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2009, 15:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: leszekw »

Tak dokładnie dwie struktury szeregowo plus R2 (niestety dioda MC-E, którą używam do testów ma uszkodzone dwie struktury kolega się nią ostro zabawił :cry: )
Instalacja na 12V była by chyba troszkę za ciężka jak na rower a mi chodzi o jak największą integrację
Pozdrawiam,
Leszek W.
ODPOWIEDZ