Raspberry Pi - jak ugryźć malinę ...

....nie pasujące gdzie indziej...
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

Tak informacyjnie - pojawiło się rpi zero W - z wifi i bluetooth :)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

A ja bym chciał się pochwalić że na poważnie przeniosłem swoją stronę na OPi. Będzie już tydzień jak przekierowałem domenę, podczas przyjmowania normalnego ruchu sieciowego średnie użycie CPU nie przekracza 10%. Wyniki w google insights mam całkiem dobre, nie ma najmniejszych problemów z działaniem. Nawet jak jakiś robot przeprowadzał atak brute-force np. na formularz logowania (metodą POST), to użycie CPU nie przekraczało 30%. Temperatury 40-45 stopni. Ogólnie jestem można powiedzieć zachwycony. Jedyne "ale" to ta droga przez mękę jeśli chcemy zrobić coś "nietypowego", np ustawić automontowanie pamięci USB w formacie NTFS - to jest chyba w unixie nietypowe bo nie ma ani jednego porządnego działającego sposobu tylko trzeba kombinować - wtedy można zmarnować cały dzień na czytanie i testowanie, a na końcu okazuje się że lepiej jest obejść problem jakimś chamskim prostym sposobem którego "nikt nie poleca bo to niezgodne ze sztuką". Przejechałem się na tym już kilka razy jak chciałem coś zrobić. Także procesor się nudzi, można coś tam jeszcze dowalić mu do roboty, jakiś serwer multimediów, torrent, czy coś, co ma działać sobie w tle bez potrzeby trzymania włączonego komputera non stop.

Obrazek
Obrazek

Gdyby ktoś chciał poczytać:
Serwer na OrangePi cz.1 – wybór płytki, chłodzenie, zasilanie awaryjne
Serwer na OrangePi cz.2 – wybór systemu, pierwsze kroki, zegar RTC
Serwer na OrangePi cz.3 – apache, php, mysql, wordpress, domena
Obrazek
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Jak ktoś znajdzie dostępne Zero W z wysyłką w normalnej cenie to prośba, aby podzielił się linkiem :)
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Bezpośrednio z UK, sklep The PiHut - 9,6 funta za malinkę, 4 za wysyłkę, w dniu premiery wyszło mnie 72 zł płacąc Paypalem, taniej nie kupisz. Zapisz się na powiadomienie mailowe o dostępności, jak będzie In stock to dostaniesz wiadomość i sobie zamówisz, ewentualnie obserwuj ich Twittera, tam też rzucają info. Podejrzewam, że będzie tak jak z wcześniejszymi wersjami Zero, co tydzień będzie dostępna partia. Dalej obowiązuje zasada 1 sztuka na osobę.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Gonza, ile czasu szła do Ciebie przesyłka z PiHut? Tydzień temu wysłali powiadomienie, że zamówienie od nich wyszło, ale bez żadnego numeru przesyłki. Tydzień na przesyłkę z UK to niemało i zastanawiam się, czy interweniować...

Pzdr.
M.
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Marcin S., z PiHut przesyłki idą jakiś tydzień, półtorej. To jest zwykły list, przesyłka nierejestrowana, więc listonosz wrzuci Ci bezpośrednio do skrzynki. Myślę, że kwestia 2-3 dni roboczych i dojdzie do Ciebie.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

(Coś poszło nie tak, chciałem ten post usunąć :( )
Ostatnio zmieniony środa 05 kwie 2017, 15:05 przez Marcin S., łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Thx :)

Pzdr.
M.

EDIT: Doszło wczoraj. M.
EDIT:

Wykres ciśnienia atmosferycznego z ostatnich 12 godzin. Mierzy Pi Zero W za pośrednictwem MAX1270 i analogowego czujnika MXP (oba szuflada wydała), złożone na kawałku płytki uniwersalnej. Dlatego wykres surowych odczytów (czerwony) jest taki zaszumiony, jednak uśredniony (żółty) już lepszy.

Obrazek

Wykres robi Grafana i Influxdb, wyświetla OpenHAB.

Pzdr.
M.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Podłączyłem do OPI niewielki głośniczek zasilany z USB. Zainstalowałem MOC player do odtwarzania muzyki w konsoli. Co dziwne, zaczęło odtwarzać faktyczny dźwięk, bez mozolnego przeczesywania internetu w poszukiwaniu rozwiązań. Teraz już czuje się jak prawdziwy nerd, nawet włączyłem sobie muzykę retrowave/8bit :D

Obrazek

BTW, serwer ma dziś 47 dzień uptime i nadal bez problemów. Czy ktoś tu pisał że taki serwer to tylko dla zabawy? :mrgreen:
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Pi Zero doczekało się polskiego dystrybutora, reklamy robić nie będę, ale Pi Zero W jest u nas za 52 zł + wysyłka. Zainteresowanych odsyłam do oficjalnej strony malinki.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 149
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 17:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: @GUTEK@ »

A "zwykłe" Pi Zero z tego co widzę 26zł i to jest wg mnie odpowiednia cena za ten komputer. Bo płacić 50zł i ściągać z Anglii to już lepiej kupić znacznie wydajniejszy Orange Pi One lub Lite.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Mam i Pi Zero i Pi Zero W.
Z tym drugim jest potrzebny mały trik w niektórych sieciach, żeby SSH działało: do pliku /etc/ssh/sshd_config na końcu trzeba dopisać linijkę:

IPQoS 0x00

I dokupiłem sobie taką fajną płytkę "UPS" do Pi: https://www.banggood.com/DIY-Power-Pack ... 37502.html
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Kamień milowy czyli setny dzień uptime :) Nie sądziłem że będzie to aż tak niezawodne :)

Obrazek

PS wczoraj wyszła aktualizacja armbiana do wersji 5.30 i niektórym ludziskom interfejs sieciowy kompletnie nie działa, zrobili już poprawkę do 5.31 i nadal są jakieś problemy. Niby H3 ten problem nie dotyczy, ale wolę nie ryzykować.
serfer
Posty: 1
Rejestracja: środa 12 lip 2017, 18:52
Lokalizacja: warszawa

Post autor: serfer »

Witam
potrzebuję waszej pomocy wskazówki

chcę rozszerzyć ilość wejść w RPI 3 zakupiłem 3 sztuki PCF8574 podłączyłem
włączyłem w rpi w konfiguracji I2C
po wpisaniu i2c detect -y 1 pokazuje i2cdetect -y 1
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f
00: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
10: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
20: -- 21 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
30: -- -- -- -- -- -- -- -- 38 -- 3a -- -- -- -- --
40: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
50: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
60: -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
70: -- -- -- -- -- -- -- --
czyli wykryło mi moje 3 moduły i2c jednak jak wpisuje gpio load i2c (bo chce użyć wiringpi do domoticza) to wyskakuje żebym włączył I2C w raspi-config (które mam włączone)

Unable to load/unload modules as this Pi has the device tree enabled.
You need to run the raspi-config program (as root) and select the
modules (SPI or I2C) that you wish to load/unload there and reboot.

czy ktoś może spotkał się z takim problemem ?
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

chciałem sobie polepszyć chłodzenie i pogorszyłem...
Na oryginalnych radiatorach jest taka czarna taśma dwustronna - wydaje mi się że to było coś z 3M. Czy pamiętacie co to dokładnie jest?
Wymieniłem radiatory i kupiłem 3M 8940:
https://multimedia.3m.com/mws/media/920 ... 40-tds.pdf
niestety, nie trzyma się to ani scalaka, ani radiatora. Klei się tragicznie, wygląda na to, że można to stosować jedynie do radiatorów przykręcanych.
Ta czarna była o niebo lepsza. Co to za taśma?
ODPOWIEDZ