Element chłodzący do modułu D26, XP-G R5

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
chester83
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 13:01
Lokalizacja: Płock

Element chłodzący do modułu D26, XP-G R5

Post autor: chester83 »

Witam,

Jestem w posiadaniu takiego oto modułu ULTRAFIRE XP-G R5.
Poszukuję do niego jakiegoś elementu chłodzącego - moduł ma być zamontowany w plastikowej obudowie "marketowego szperacza".
W wersji gołej po minucie świecenia w powietrzu moduł jest już gorący (trudno utrzymać) - to znak, że transfer ciepła od diody na pigułę jest prawidłowy - niestety nie mam czym zmierzyć temperatury.


Tak wygląda ten moduł (popularny, ale dla przypomnienia):
Obrazek Obrazek


Nie wiem czy te moduły mają jakieś standardy wymiarowe - podejrzewam, że róznie z nimi może być - dlatego pomierzyłem:

19.5 mm - wewnętrzna średnica gwintu
19.8 mm - zewnętrzna średnica gwintu
1.15 mm - skok gwintu


Myślę, że mógłby to być jakiś krążek miedziany/aluminiowy (średnica max 90mm) z otworem i gwintem na środku - nakręcany na pigułę.
Jak myślicie?

Czy są jakieś gotowce (może macie w posiadaniu) czy może w grę wchodzi tylko wytoczenie takiego elementu?
W grę wchodzą oczywiście też zamówienia z zagranicy (dx, ebay itd.).


W ręce wpadł mi też radiator od procesora, nadałby się? Rozmiarowo pasuje idealnie - brak mu tylko otworu na moduł ;-)
Obrazek Obrazek


Największym u mnie problemem jest brak narzędzi - wiertarka stołowa i tokarka - z nimi nie byłoby problemu...

Z góry dzięki za wszelkie propozycje.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj.
Jeśli masz możliwość zamontowania takiego radiatora w latarce to będzie on dobrym rozwiązaniem.
Jeśli masz dostęp do tokarki oraz jeśli umiesz coś na niej robić ew. masz osobę co się na tym zna to nie ma problemu. Propozycje są dwie.
Roztaczasz radiator i wbijasz cały reflektor wraz z pigułą + pasta termo. Ta opcja jest fajna bo nie trzeba toczyć gwintów,
tylko przetaczasz od początku do końca tak by było ciasno spasowane wszystko, tylko później możesz mieć problem z rozebraniem całości,
a opcja numer dwa, staczasz radiator tak, by na środku pozostał Ci walec o wysokości ok 10mm,
gwintujesz go, na górę pasta termo, na to dioda i wkręcasz reflektor. Jeszcze pod diodą przewiercasz się na wylot i od spodu kabelki z driverem.
Tutaj masz więcej roboty ze względu na toczenie gwintów, wiszący driver bez chłodzenia i przewiercanie się na wylot.
Moim zdaniem opcja nr 1 jest najlepsza.
Pozdrawiam
DNF
chester83
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 13:01
Lokalizacja: Płock

Post autor: chester83 »

Witam ponownie,

Chyba rzeczywiście opcja 1 będzie najlepsza.
Dużo mniej roboty, potrzebnych narzędzi i miejsc gdzie można coś sknocić ;-)

Dzięki za podpowiedź - niepotrzebnie walczyłem o ten gwint.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Ciężko taki kształt zamocować w uchwycie tokarskim (bez jakiegoś dodatkowego przyrządu).

Najprościej w tym radiatorze wywiercić na wiertarce stołowej otwór pasujący ciasno do reflektora i wsunąć cały moduł w środek.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
chester83
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 13:01
Lokalizacja: Płock

Post autor: chester83 »

greg pisze:Ciężko taki kształt zamocować w uchwycie tokarskim (bez jakiegoś dodatkowego przyrządu).

Najprościej w tym radiatorze wywiercić na wiertarce stołowej otwór pasujący ciasno do reflektora i wsunąć cały moduł w środek.
Tak właśnie zakładałem - chodziło o to, że najlepsza opcja to właśnie otwór + ciasne spasowanie na pastę termo.

Dzięki za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ