3xXM-L sterowane switchem

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

3xXM-L sterowane switchem

Post autor: midi »

Hej, kolejna konstrukcja jaką zbudowałem, na pokładzie 3xXM-L U2 sterowane prądem 3,4A , 5 trybów ciągłych sterowanych switchem. Zasilanie to 4 akumulatory 18650, kontrola temp. diod bezpośrednio na PCB , kontrola stanu aku i inne fajne funkcje. Co tu więcej pisać , zdjęcia pokazują resztę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: 3xXM-L sterowane switchem

Post autor: Pyra »

Witam
midi pisze: kontrola stanu aku i inne fajne funkcje. Co tu więcej pisać , zdjęcia pokazują resztę.
A to mnie najbardziej "interesi" ;)
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Akumulatory w jakiej konfiguracji?
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Dodatkowe funkcje to ochrona przed odwrotną polaryzacją aku, kontrola stanu aku, przełączanie się w tryb moon mode. A sprawa aku faktycznie zapomniałem , aku siedzą tym razem po raz pierwszy równolegle, to rozwiązanie przypadło mi do gustu w tej konstrukcji. Nie dojdzie do nierównomiernego rozładowania akumulatorów, to że w max ciągnie to 10,2A nie jest problemem dla 4 aku jak np. Panasonic NCR lub Samsung , spadków napięć nie ma z racji takiej a nie innej konstrukcji. Jak będę miał trochę czasu dla siebie, sam sobie właśnie taką zrobię, poświeciłem nią troszkę i to chyba najmocniejsza sztuka z konstrukcji 3xXM-L z racji że w max idzie nie mal 3,4A w diodę a tryb mini pobiera z aku 0,018A a jest to tyle światła że można by w nocy z taka ilością światła spacerować.
Pozdrawiam serdecznie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Pewnie niedługo ją pomacam jak dostanie ją przyszły właściciel... Zapowiada się niezły miotacz ;)
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

A ledy jak są połączone? Równolegle? Jeśli tak to czy były dobierane pod względem Vf czy jakoś inaczej są wyrównywane prądy?
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Tak , wszystko jest tu dobrane indywidualnie, diody są selekcjonowane i widać to na najniższym trybie, warunkiem zastosowania takiego drivera i zasilania jest optymalizacja najważniejszych parametrów co wiąże się bezwzględnie z selekcją diod. Tak naprawdę to każda z diod ma swoją elektronikę i diody nie są połączone równolegle Całość pracuje fajnie , jak by nie patrzeć to każda dioda ma dla siebie pojemność 1aku i dodatkowo czwarty akumulator stanowi zapas mocy i wydajności prądowej źródła zasilania. Sam driver ma zapewnione oddawanie ciepła do modułu na którym są i diody , całość kontroluje termistor czuwający nad tym by nie przekroczyć zadanej temperatury, gdy do tego dojdzie płynnie zmniejsza prąd idący w diody. Wszelkie połączenia są wykonane odpowiedniej grubości przewodami więc nie ma jakiś niespodzianek.
Pozdrawiam serdecznie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Jak Ty coś zrobisz to zawsze jest co podziwiać, takie proste a takie śliczne...
Choć jak na zastosowane aku to wygląda na strasznie "tłustą". Zdaję sobie sprawę, że 18650 są w cenie "na wagę" i jak na swoją wielkość mają świetne parmetry energetyczne przez co zrobiły się strasznie popularne ale czy przy bezkompromisowych projektach nie lepiej oszczędzić miejsce jakimiś większymi w mniejszej liczbie?



Jak mnie będzie kiedyś stać to na pewno coś od Ciebie zamówię...
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Pewnie że można jak piszesz, ta latarka miała być taka jak jest. Problemem jest to że ogniwa grubsze są jednak mniej popularne i większość woli te 18650. Ja robię sobie powoli 6xXM-L jednak też zastosuję ogniwa 18650, tak po prostu najlepiej na tą chwilę.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Na pewno najtaniej (co wcale nie jest wadą ;) ). Przy tak potężnych latarkach jak 6xXM-L zastanawiałbym się nad złożeniem jakiegoś pakietu w "skrzyneczkę" bo walec traci rację bytu jeśli to ma być 18650.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Latarka będzie właśnie w takiej nietypowej formie a " koszyk na aku bedzie prostokątną kostką, sami zresztą zobaczycie za jakiś czas.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
piaseq
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 02 wrz 2010, 13:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: piaseq »

Podepnę się pod temat bo chciałem zbudować szperacz 3xXML do samochodu. Nie mam pojęcia jaki sterownik do tego użyć. Chciałem, żeby był bez trybów. Proste on/off byle tylko diody świeciły na 100%. Nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie ale chciałem diody podpiąć szeregowo. Oczywiście zasilanie z instalacji samochodu 12V. Macie na oku taki driver? Może Midi znasz coś co będzie dobre do takiego rozwiązania?
XM-L light
100% ukończono
[=========
]
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

piaseq pisze:Podepnę się pod temat bo chciałem zbudować szperacz 3xXML do samochodu. Nie mam pojęcia jaki sterownik do tego użyć. Chciałem, żeby był bez trybów. Proste on/off byle tylko diody świeciły na 100%. Nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie ale chciałem diody podpiąć szeregowo. Oczywiście zasilanie z instalacji samochodu 12V. Macie na oku taki driver? Może Midi znasz coś co będzie dobre do takiego rozwiązania?
Szeregowe połączenie diod to bardzo dobry pomysł. A zasilić to najlepiej przez driver na AX2003.
Awatar użytkownika
piaseq
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 02 wrz 2010, 13:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: piaseq »

pier pisze:
piaseq pisze:Podepnę się pod temat bo chciałem zbudować szperacz 3xXML do samochodu. Nie mam pojęcia jaki sterownik do tego użyć. Chciałem, żeby był bez trybów. Proste on/off byle tylko diody świeciły na 100%. Nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie ale chciałem diody podpiąć szeregowo. Oczywiście zasilanie z instalacji samochodu 12V. Macie na oku taki driver? Może Midi znasz coś co będzie dobre do takiego rozwiązania?
Szeregowe połączenie diod to bardzo dobry pomysł. A zasilić to najlepiej przez driver na AX2003.
Z tego co tam czytam to faktycznie właściwe rozwiązanie. Pytanie tylko co z tym zrobić bo to sam układ. Musiałbym zrobić własny sterownik na nim. Może jest gdzieś gotowe rozwiązanie do kupienia?
XM-L light
100% ukończono
[=========
]
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ