Mój multimetr do aku PB

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Kwazor
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 06:58
Lokalizacja: REDA

Mój multimetr do aku PB

Post autor: Kwazor »

Witajcie drodzy forumowicze !
Czytam juz od dawna wasze forum ale dopiero teraz się zarejestowałem.

Chciałbym wam przedstawić swoje wypociny ( + tony soczystych steków ) przy programowaniu diabełka.
Zbudowałem swego czasu elektrownię wiatrową i strasznie brakowało mi ciąglego odczytu wszystkich parametrów.
Więc zabrałem się za robotę ustrojstwa mierzącego Volty Ampery i wyliczajaca z tego Amperogodziny i Waty.

Obrazek

Miernik jest na 12/24V ( wieksze napiecia możliwe)
Prąd ciągły 20A chwilowy 30A
Pomiar do 2 znaków po przecinku
Amperogodziny 999Ah
Pomiar mocy 999W
Pobór prądu : 35mA

Ustawiłem kompensacje dla aku PB na 0.7. I teraz spokojnie widze ile Ah zostało wpompowane w akumulator..

Teraz zamierzam zrobić 2 rewizje jako rozładowywarka dla akumulatorów PB i LI-ion bo mam troche li-ion i chcę pobadać ich sprawność.
Tu na filmie jest testowe ładowanie akumulatora li-ion ( nie patrzcie na pływajacy prad i napiecie pod zasilacz był podłączony moduł mocy !i zarł duzo ) i pakiet całkiem zdrowy sie okazał...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VcnC7SovtjU[/youtube]
Ostatnio zmieniony niedziela 18 lis 2012, 14:42 przez Kwazor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Całkiem przyjemny projekcik i estetycznie wykonany, pogratulować. :)
Na filmiku widać, że np. pomiar prądu jest dość niestabilny, nie stosowałeś uśredniania pomiarów?
W jaki sposób rozwiązałeś pomiar prądu, masz jakieś dodatkowe opampy, czy może wykorzystałeś procek z wbudowanymi. Przy okazji, widzę zewnętrzny rezonator kwarcowy, procek nie ma wewnętrznego, czy chodziło o zwiększenie precyzji pomiaru?
Same pytania, ale tak już mam. ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

W sumie to nic nie wiemy o urządzeniu.
Na jakim mikroprocku jest zrobione? Jak rozwiązałeś pomiar prądu? Jakie jest źródło napięcia odniesienia dla kontrolera?
No i tak jak pisał Pyra pomiary strasznie pływają, dlaczego?
Nie wiem też co Miałeś na myśli pisząc "Prąd ciągły 20A chwilowy 30A'' a niżej ''Pomiar prądu :35mA''
Kwazor
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 06:58
Lokalizacja: REDA

Post autor: Kwazor »

Już tłumaczę :
Akurat pod zasilacz miałem podłączony testowy moduł do radiostacji i ciągnęło taki prąd mi nie wyrabiał.
Uśrednianie pomiarów 1k próbek/s.
Co do rezonatora : Wolałem nie używać wewnętrznego RC bo jest niedokładny.
Prąd mierzony ciągły 20A chwilowo do 30A.
Pobór własny 35mA.
Op pomiarowy zewnętrzny.
Napięcie odniesienia zewnętrzne.
Ostatnio zmieniony niedziela 18 lis 2012, 13:07 przez Kwazor, łącznie zmieniany 1 raz.
Perszing1800
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 21:20
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Post autor: Perszing1800 »

Fajne,fajne akurat do mojego panelu 70W bo zauważyłem że akumulatory mi zaczynają tracić pojemność,wiedziałbym ile tak naprawdę im tej pojemności zostało.
Jakie są koszty takiego urządzenia?
Aha i czy wie kotś czy są solarne regulatory ładowania ale do Li-Ion?
Nie popełnia błędów ten co nic nie robi.

http://www.ermail.pl/link/ejYJ2XAjJCNNm ... 7Aj2YTjljX
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Witaj Kwazor, na jakim mikrokontrolerze masz zrealizowaną tą aplikację? Piszesz, że wewnętrzny RC jest niedokładny, a po co Ci tutaj duża dokładność?

Częstotliwość zegara ma tu raczej marginalne znaczenie, poza tym, wewnętrzny rezonator jest kalibrowalny, kwestia ustawienia stosownego rejestru na starcie.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Piszesz, że 1k próbek /s, ja stosuję 8 - 16 i mam bardziej stabilne odczyty, może to kwestia algorytmu uśredniania...
Ja robię tak, że kolejny pomiar dodaję do ogólnej sumy, wyliczam średnią z pomiarów (to biorę jako wartość do dalszego wykorzystania) następnie średnią odejmuję do ogólnej sumy.

Możesz napisać na jakim sterowniku oparłeś aplikację.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Kwazor pisze: Uśrednianie pomiarów 1k próbek/s.
Akurat to uśrednianiem nie jest. Najlepiej zrobić tak jak pisze Pyra.
Z rezonatorem przesadzasz. Greg dobrze pisze że jego dokładność nie ma tu znaczenia. Dokładny rezonator potrzebny jest chyba tylko jeśli wykonujesz oversampling. Dużo większe znaczenie ma tutaj napięcie odniesienia. Piszesz że masz zewnętrzne ale jakie?
Sam przymierzam się do podobnego urządzenia ale ja wymyśliłem sobie pomiar prądu na ACS712 i koniecznie zewnętrzne napięcie odniesienia na jakimś specjalizowanym scalaczku.
Kwazor
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 06:58
Lokalizacja: REDA

Post autor: Kwazor »

i koniecznie zewnętrzne napięcie odniesienia na jakimś specjalizowanym scalaczku
Polecam ci : MCP1525 ( 1541 dla napiecia 4.096V jest stabilniejsza temperaturowo) i jest dedykowany dla przetworników o rodzielczosci od 8 do 12 bit.

Przyczepiliscie sie do tego rezonatora ... całe 2-3zł więcej i 3 elementy więcej na płycie..
A ten moduł jest dopiero wstępem do nastepnych rewizji ( np bezprzewodowy pomiar prędkosci obrotowej wału)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Kwazor pisze:Przyczepiliscie sie do tego rezonatora ...
Nie przyczepiliśmy, tylko dywagujemy o zasadności takiego rozwiązania. ;)
A nadal nie odpowiedziałeś jaki procek i sposób pomiaru prądu...
Kwazor pisze: ( np bezprzewodowy pomiar prędkosci obrotowej wału)
Bezdotykowy? :roll:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

A teraz zrób rachunek błędów i podaj dokładność pomiaru, bo dwa miejsca po przecinku to jest rozdzielczość wyświetlania, nawet nie wyniku tylko czegokolwiek :\ ...
Kwazor
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 06:58
Lokalizacja: REDA

Post autor: Kwazor »

Bład pomiaru to około 1 max 2% ( ci co zrobili mierniki wiedzą że ADC nie jest liniowe )
Co do pomiaru prędkosci to sam nie wiem albo halotron albo transoptor szczelinowy.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

1% z 10A to już jest 0,1A więc wyświetlanie drugiego miejsca po przecinku to zwykłe oszukiwanie operatora miernika :\ .
A to tylko taki przykład z tego co sam podałeś ;) , nie sięgam po datasheeta i nie weryfikuję.
Kwazor
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 06:58
Lokalizacja: REDA

Post autor: Kwazor »

Widac że nic nie robiłeś na ADC... akurat do 10A jest w miarę Bład większy pojawia się przy większych prądach..
Powiem ci tylko tak : np pomiar napiecia 12 a 30V rożni sie 0.3V i tego nie unikniesz--możesz pisac kompensacje jesli ci się chce. ( polecam czytanie datashetów od producenta )

Pewnie Hetman chciałbyć 0.01% bledu pomiarowego... pytanie po co ? To nie miernik do li-ion ..
Mierniki ( np dobry Metex 3640 ) ma bład pomiarowy dla pradu stałego 2%

Więc ?
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Nie, chcę po prostu, żeby nie było tego wishful thinking przy konstruowaniu urządzeń pomiarowych. Zaczęli Chińczycy a teraz wszyscy to praktykują. A laik weźmie do ręki i myśli, że rozdzielczość wyświetlania to to samo co dokładność pomiaru.
Sam zadeklarowałeś dokładność, pokazałem Ci tylko ile to jest i już tracisz humor. Co z tego wynika?
ODPOWIEDZ