Philips DRL 4 LED - dane o sterowniku, foto wnętrza.

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Philips DRL 4 LED - dane o sterowniku, foto wnętrza.

Post autor: skaktus »

Witam.

Trochę mi się dziś nudziło a że ostatnio trafił się tanio sterownik do lamp Philipsa na 4 diody led postanowiłem się nim pobawić. Wydłubałem wnętrze i uwolniłem orkę :roll:

Sterownik zbudowany na kilku podstawowych elementach:

-sterowanie przetwornicą MC34063AL
-na wejściu hex inverter 4069UB
-na wyjściu przetwornicy typowy układ tj dwie cewki, kondensator filtrujący 2200 mA. Jedna z cewek silnie się nagrzewa.

Na diodę przypada średnio 2,91V przy natężeniu 340 mA. Lampy nagrzewają się po około 20 - 30 minutach pracy, jednak jedna mocniej od drugieg. Również napięcia przypadające na lampę są różne, czyli selekcji diod nie ma.

Zastanawiam się czy można by przetwornicę podkręcić do pracy z wyższym napięciem tj około 30v.

Z moich obserwacji - diody łączone szeregowo i to nie tylko w lampie ale lampy też łączone szeregowo.

Jakieś pytania to pisać.. Sterownik ma się dobrze, działa jak trzeba, cewka skocznie szumi więc prawie jak nad morzem.

Poniżej real foto, niestety z komórki, ale myślę że poglądowo może być:

Obrazek

EDIT

Dla testu w szereg z lampami podpiąłem 2 diody Oslona i również w tym wypadku przetwornica działa jak powinna - napięcie wzrasta do 29,2 V, cewka w przetwornicy wciąż pięknie się smaży - osiąga około 60 st (na foto to cewka nawinięta na pierścień).
Wieala
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 18 lis 2013, 21:39
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Wieala »

Witam Cię skaktus,
Mam problem z tym urządzeniem. Nagle, po dwóch latach przestało funkcjonować.
Dioda (ta niebieska) owszem zapala się po podaniu napięcia od świateł mijania, ale na wyjściu już nic nie ma. Wypatroszyłem je z obudowy i stwierdziłem przerwę na tranzystorze 2SD882. Po wymianie na nowy nadal nic się nie dzieje. Na wszystkich wyprowadzeniach 882 jest "0". Płytka i elementy wizualnie są OK. MOSFET wydaje się być dobry, ale nie mam pewności bo nie umiem go sprawdzić. Prawdopodobnie uwalony jest też Zenerek (YP) przy wejściu +12V. Brakuje mi schematu żeby dalej posprawdzać. Jeśli możesz coś doradzić, to będę wdzięczny.
Zamieszczam tu zdjęcie mojej płytki:
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... da5569.jpg
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ciężko mi jest cokolwiek stwierdzić, moja wiedza jest podstawowa...
ILPT
Wieala
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 18 lis 2013, 21:39
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Wieala »

Jestem amatorem hobbystą i też nie mam wystarczającej wiedzy ani nawet solidnych podstaw, ale najważniejsze są chęci. Doszedłem już, że ten tranzystor to rzeczywiście MOSFED AP9435, a niesprawna dioda zabezpieczająca CMDZ15L. Na początek wymienię te dwa elementy. Wydaje mi się też, że wartość obciążenia wyjścia też jest istotna. Postaram się zastosować coś zastępczego, bo reflektorów z auta nie zamierzam wyciągać. Szukałem w Internecie podobnych schematów i może uda się coś dopasować.
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... ac8292.jpg
ODPOWIEDZ