Cree 3x XPG zasilanie z akumulatorka od telefonu

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
danioo94
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 04 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: Okolice Konina

Cree 3x XPG zasilanie z akumulatorka od telefonu

Post autor: danioo94 »

Witam wszystkich maniaków światełek :) Jakieś dwa lata temu robiłem na diodach jak w temacie lampkę zasilaną z dynama do roweru, dziś już mało jej używam to chciałem zrobić coś przenośnego, próbowałem jak najmniejszym kosztem, a więc miałem dużą akumulatorową latarkę led, lecz akumulator już był tak wymęczony ze bardzo mało z tego światła, kupiłem najtańszą ładowalną latarkę za "piątkę" na bazarku, ale prąd jaki z niej szedł na diody (cree) miał wartość 0.7A co przy połączeniu równoległym dało coś ~ 230 mA na diodę, a wiec mało. Wykombinowałem że można by podłączyć to do akumulatorka od telefonu, a więc tak narodził się projekt "Samsung power adaptor" :) Mówiąc prościej telefon z wyprowadzonymi kablami podpiętymi bezpośrednio do styków baterii , można to ładować, a jak się uprzeć to i dzwonić :) Mam pytanie czy takie podłączenie beż żadnego drivera nic nie uszkodzi, nie wybuchnie mi telefon itp ? Prąd jaki daje akumulator waha się w granicach do 1.9A przy pełni naładowanym teraz ok 1.2A bardzo szybko to spadło. Bym sprawdził jak długo będzie świecić , ale boję się czy nic nie wybuchnie czy coś bo raczej baterie z telefonu chyba nie są przystosowane do pobierania takich prądów , jak myślicie ? Mam jeszcze jedno laickie pytanie jak to jest z prądem pobieranym np z akumulatora, dlaczego z jednego można pobrać np 1A, a z innego 3A, czy to jest zależne od kondycji akumulatora czy od czego. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota 21 gru 2013, 18:54 przez danioo94, łącznie zmieniany 3 razy.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

oczywiście pojęcia nie mam
a bateria w trakcie świecenia bardzo się grzeje ??

jak akku telefonu się nie grzeje
to raczej nie ma powodu do wybuchania
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Nie jestem pewien, czy akumulator telefonu będzie dobrze znosił obciążanie tak wysokimi prądami.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

danioo94 pisze: Mam jeszcze jedno laickie pytanie jak to jest z prądem pobieranym np z akumulatora, dlaczego z jednego można pobrać np 1A, a z innego 3A, czy to jest zależne od kondycji akumulatora czy od czego.
Hmm. To zależy od typu, pojemności i zużycia akumulatora, czyli od wszystkiego :)

Jaki to akumulator? (jaki tel)

Obawiam się, że długo tak ten akumulator nie pociągnie. W końcu to prawie jak byś zwierał przewodem + z minusem tego akumulatora. :wink: Jak by aku było mocniejsze to byś spalił diody (jeżeli jak piszesz, używasz tego bez sterownika żadnego), diody się nie palą, bo aku nie umie dać większego prądu - czyli daje prąd maksymalny jaki może...

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
danioo94
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 04 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: Okolice Konina

Post autor: danioo94 »

Hmm czyli jeśli nie jest ciepły to dalej go można męczyć bez obawy o spalenie czy co gorsza jakiś wybuch? Bateria jest ze starego samsunga x200, swoją drogą telefon nie do zajechania :) Oznaczenie ab043446be w necie można sprawdzić ma ona pojemność 620 mAh no i standardowe 3.7V. Czyli nawet nie mam co marzyc ze bez drivera zrobię sobie z niej np. lampkę stacjonarną w garażu podłączoną do 100 Ah akumulatora- czyli jeśli dobrze myślę 100 (Ah) amperogodzin=prąd o natężeniu 100A (max) przez godzinę może oddać taki akumulator , tak ? Sorki za odbieganie od tematu, ale ciekawi mnie to. PS Pozwoliłem sobie poprawić błędy zaznaczone na czerwono chyba nie złamałem tym czynem regulaminu ? Pozdrawiam
Edit.
Czy to znaczy ze w teorii można podać każde napięcie do tej diody tylko natężenie musi się zgadzać np 1A ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
danioo94 pisze:...podłączoną do 100 Ah akumulatora- czyli jeśli dobrze myślę 100 (Ah) amperogodzin=prąd o natężeniu 100A (max) przez godzinę może oddać taki akumulator , tak ?
Niezupełnie,.. definicja mówi, że akumulator może oddawać prąd 1A przez 100h i w ten sposób jest mierzona pojemność. Chyba, że producent zaznaczy inaczej, ale to dotyczy raczej mniejszych aku.
danioo94 pisze:Czy to znaczy ze w teorii można podać każde napięcie do tej diody tylko natężenie musi się zgadzać np 1A ?
Nie, nie i jeszcze raz nie!!. Diodę zasilamy prądem 1A (w tym konkretnym przykładzie) a napięcie ustala się samo.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
danioo94
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 04 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: Okolice Konina

Post autor: danioo94 »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :) Napięcie ustala się samo znaczy jak ? Rozumiem jak jest driver to wtedy tak, ale bez driverka jak to zadziała ? PS Wesołych świąt wiem ze trochę spóźnione, ale myślę ze liczą się intencje :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
danioo94 pisze:Napięcie ustala się samo znaczy jak ? Rozumiem jak jest driver to wtedy tak, ale bez driverka jak to zadziała ?
Niedopuszczalne jest zasilanie LEDa bez drivera, właśnie ze względu na konieczność ograniczenia prądu, oraz nieliniowy charakter diod. Wystarczy dobrany rezystor, ale coś musi być.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

danioo94 pisze:Napięcie ustala się samo znaczy jak ?
Mam wrażenie, że po prostu nie znasz prawa Ohma i stąd Twoje wątpliwości. Poczytaj o nim w internecie. U=RI, więc nie ma takiej możliwości aby przy stałej rezystancji zmienić prąd bez zmiany napięcia, lub zmienić napięcie bez zmiany prądu. Akurat półprzewodniki są elementami o rezystancji nieliniowej, ale najpierw zapoznaj się z prawem Ohma i odbiornikami liniowymi.
Pozdrawiam
danioo94
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 04 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: Okolice Konina

Post autor: danioo94 »

Fizyka nigdy nie była moją mocną stroną, a więc masz racje Tomeqp prawo Ohma znam tylko ze słyszenia , ale nie pamiętam definicji, ani kompletnie nic. Na pewno o tym poczytam. Dzięki wszystkim za pomoc :)
ODPOWIEDZ