Naświetlacz / oświetlacz / halogen LED, 10W, krótki test.

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

amisiek pisze:Ktoś przykręcił diody wprost na obudowę pomalowaną lakierem lub czymś podobnym.
malowanie proszkowe- standard- każdy taki halopak niestety bez naszej pomocy za długo nie podziała, należy zedrzeć farbę, polerka, pasta i dopiero wtedy używać. W zasadzie za pół godziny pracy i parę złotych można mieć fajny emiter ;)
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

A ja jeszcze nie spotkałem się z halogenem pomalowanym w środku obudowy. Czasem jest mniej lub więcej pasty termoprzesodzącej, led przykręcony jedną śrubką... Ostatnio poprawiałem dwie pięćdziesiątki. Watomierz wskazał pobór 50W ...dla obu halogenów.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Porównanie halogena 300W (3800lm według producenta) z naświetlaczem 30W (31V/0,9A na diodzie) barwa ciepła. Przy okazji zdjęcie porównawcze pokazujące zużyty halogen (biało-czarny nalot na bańce i mocno powyginany żarnik)

Zużyty halogen 300W:
Obrazek
Nowy halogen 300W:
Obrazek
Naświetlacz 30W:
Obrazek
Halogen 300W + naświetlacz 30W:
Obrazek

Proszę wziąć na poprawkę na to, że halopak ma już swoje lata i odbłyśnik oraz szyba mogą być brudne.

I jeszcze pytanie z mojej strony: ile realnie lumenów może dawać taki naświetlacz o prawdziwej mocy 50W?
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Z jednego wata około 80 lm, w zależności od modelu leda.Trzeba przyznać że przyzwoicie świeci w odniesieniu do halogena 300W.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Chińskie ledy spokojnie mają ~ 100 lumenów z wata :) W tych naświetlaczach zazwyczaj jest tak, że jeśli coś ma 10W to mamy 10 ledów po 1W, jeśli 50 to mamy 50 ledów itd, więc wydajność tych 100 lumenów z 1W jest możliwa, pod warunkiem że całość jest dobrze chłodzona. Patrząc na rozmiary obudowy i jakość użytego aluminium, jednak jest kiepsko ;)
ILPT
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

skaktus pisze:Chińskie ledy spokojnie mają ~ 100 lumenów z wata :) W tych naświetlaczach zazwyczaj jest tak, że jeśli coś ma 10W to mamy 10 ledów po 1W, jeśli 50 to mamy 50 ledów itd, więc wydajność tych 100 lumenów z 1W jest możliwa, pod warunkiem że całość jest dobrze chłodzona. Patrząc na rozmiary obudowy i jakość użytego aluminium, jednak jest kiepsko ;)
Razem z zasilaczem to liczysz, czy bez?
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Sam LED. Zasilacze to inna bajka :P
ILPT
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Hej,

Ostatnio zainsteresowałem się owymi naświetlaczami.
Widzialem na aukcji że zasilacz ma przedział 20 - 40V DC, więc nie ma możliwości żeby dioda miała 9V.


Czy zna ktoś jakieś naświetlacze w których jest COB na 12V?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

10W zazwyczaj mają zasilanie w okolicach 11V
ILPT
gebir
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2012, 23:12
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: gebir »

Witam,
naświetlacz 20W, zasilacz stałoprądowy 600mA, 24-36V. Czy pomiędzy diodę a zasilacz mogę wstawić driver. Potrzebuje sterowanie diodą po pwm a ten sposób wydaje mi się najłatwiejszy w realizacji.


Pozdrawiam
gebir
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Jeżeli ten sterownik PWM ma taki zakres pracy to pewnie że tak.
gebir
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2012, 23:12
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: gebir »

Issac pisze:Jeżeli ten sterownik PWM ma taki zakres pracy to pewnie że tak.
Leżą u mnie sterowniki Darelteka pi2v2 i nad nimi się zastanawiam. Czy ktoś bardziej obeznany może spojrzeć na datasheet i potwierdzić możliwość współpracy ?
cmsydney
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 12:38
Lokalizacja: Lodz

Post autor: cmsydney »

Cześć

Potrzebuję oświetlenie przed garażem i drogi. Wybór padł na naświetlacze 10W, które wystarczą. Ale jak spojrzałem na ceny to mile się zaskoczyłem. 15zł bez czujnika, 30zł z czujnikiem. Zastanawia mnie jednak jakość gdyż nawet kupno oddzielnie chipa z zasilaczem to podobny koszt a z wodoszczelnym nawet więcej. A tu mamy dodatkowo obudowę lampy.

Dlatego też zastanawiam się nad kupnem tego do oświetlenia w garażu i strychu. Nawet zwykłe oprawy kosztują 15zł nie mówiąc już o takich ładniejszych.

Pytanie tylko czy to spełni swoje zadanie? Nie chciałbym kupić 10 sztuk i później wszystko w środku wymieniać. Choć nie powiem, że nawet obudowa za 15zł też się opłaca.

Przykładowo:
LINK
Ale można wpisać w allegro "naświetlacz led 10W" i wyskoczy tego od groma za taka cenę.
Przepraszam za brak polskich znakow. Sila wyzsza.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Mam taki naświetlacz od tego sprzedawcy, rzeczywiście wydaje się to dobry deal.
Nieco gorzej jest jednak z innymi oferowanymi przez nich towarami: taśma LED opisana jako o szerokości 10mm i 3,82-4,8W/m ma 8mm szerokości i 3,5W/m (wg deklaracji na nalepce), "żarówka" 21LED zamiast 3W jak w tytule ma 0,8W, a "żarówka" 2W "filament" wywaliła bezpiecznik przy kolejnym włączeniu, po może pół godzinie świecenia łącznie...
Reklamację żarówki uznali, ale jeśli chodzi o pozostałe rzeczy, to potwierdzili niezgodności i brak dalszego odzewu :(
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
cmsydney
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 12:38
Lokalizacja: Lodz

Post autor: cmsydney »

A możesz napisać jeśli wiesz ile idzie w leda? Czy faktycznie jest to 10W czyli domniemam struktura 3x3 10V ~950mA? Mam podobny naświetlacz kupiony już dawno GreenLuxa i jest to rzeczywiste 10W.

Poszukam jeszcze w Łodzi. Może coś się znajdzie w podobnej cenie a wtedy można kupić na próbę.

Czy ktoś jeszcze orientuje sie jak najprostszym sposobem "zasłonić" leda? Niekoniecznie folia a coś takiego mlecznego co można włożyć pod szkło byle nie raziło i nie zabierało zbyt dużo światła.
Przepraszam za brak polskich znakow. Sila wyzsza.
ODPOWIEDZ