Sterownik driver LED 2,8-4,5V 2,8A programowalny

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Sterownik driver LED 2,8-4,5V 2,8A programowalny

Post autor: greg »

Witam,

aktualnie ukończyłem nowe oprogramowanie do drivera typu NANJG 105C czyli tego poniżej i podobnych na AMC7135 + ATtiny13.

Obrazek

Nazwa robocza: Sterownik programowalny standard v1.0

Parametry:
• 8 źródeł prądowych AMC7135 + mikroprocesor ATtiny13A
• średnica 17mm - standard latarkowy
• zakres napięcia zasilania 2,8-4,5V
• zasilanie: 1x ogniwo Li-ion 18650, preferowane bez zabezpieczenia lub 3x NiMH
• prąd maksymalny LED 2,8A
• pełna stabilizacja prądu przy napięciu zasilania Vf LED + 0,15V, przy najnowszych markowych ogniwach do 80-85% pojemności Li-ion
• 3 tryby pracy sterownika, każdy indywidualnie programowalny przez Użytkownika
• pamięć ostatniego trybu bądź start od pierwszego (domyślnego) - opcja ustawiana samodzielnie przez Użytkownika
• niskie tryby realizowane poprzez szybki PWM 9,3kHz - brak migotania niskich trybów
• ochrona ogniwa ustawiona na około 2,8V - informacja 3-ma błyskami i przejście w niższy tryb pracy
• zasilanie idealne do najnowszej diody Cree XM-L i XM-L2 z racji na ich niskie Vf (napięcie przewodzenia)
• sprawność całkowita w przedziale zasilania 2,8-4,5V wynosi ponad 90%


fabryczna konfiguracja drivera:
• tryby: 2-35-100%
• pamięć: włączona

Każdy z trzech poziomów jasności można zaprogramować indywidualnie w zakresie 0,25-100% mocy. Poziomy jasności zdefiniowane są w 12-tu krokach logarytmicznie, zgodnie z kwadratowym prawem ściemniania:

Obrazek

Kod: Zaznacz cały

tryb | prąd LED
1.   | 0,25%
2.   | 1%
3.   | 2%
4.   | 4%
5.   | 9%
6.   | 16%
7.   | 25%
8.   | 36%
9.   | 48%
10.  | 63%
11.  | 80%
12.  | 100%

Programowanie trybów:
• włączasz latarkę i ustawiasz w interesującym Cię trybie
• czekasz 2 sekundy (lub dłużej)
• wykonujesz 6-klik
• driver informuje o wejściu w tryb programowania: LED miga 3-krotnie z częstotliwością 1Hz (w tym czasie można zrezygnować z programowania wyłączając latarkę)
• następnie w odstępie 1,5 sekundy zmieniana jest jasność w 12-tu krokach od "moon" (0,25%) w górę do 100%, następnie w dół od 100% do "moon"
• powyższa zmiana jasności odbywa się 2-krotnie
• dla ułatwienia wartości skrajne (moon, 100%) sygnalizowane są pojedynczym krótkim błyskiem
• wyłączenie latarki w dowolnym momencie skutkuje zapisaniem aktualnie widocznego poziomu jasności w pamięci
• dla poprawnej interpretacji aktualnego stanu pracy drivera należy przy ponownym włączeniu latarki świecić minimum 2 sekundy (później można standardowo zmieniać tryby)
• programowanie należy wykonywać przy włączonej opcji pamięci trybu, jeżeli pamięć trybu będzie wyłączona, przeprogramowaniu ulegnie zawsze wyłącznie pierwszy tryb

Na filmie w kolejności:
• prezentacja 3 trybów pracy z pamięcią (2-35-100%)
• włączenie trybu drugiego (35%)
• zaprogramowanie jasności trybu drugiego na "moon" czyli 0,25%
• prezentacja trybów po zaprogramowaniu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cnC82Qt4wRU[/youtube]


Włączanie/wyłączanie pamięci trybów:
• włączasz latarkę
• czekasz 2 sekundy (lub dłużej)
• wykonujesz 8-klik
• czekasz 2 sekundy (lub dłużej)
• driver informuje o zmianie stanu pamięci pojedynczym błyskiem [dodane w wersji standard v1.1, 26.01.2013]
• powyższa czynność zmienia stan opcji pamięci trybów na przeciwną (czyli przy włączonej wyłącza i odwrotnie)

Na filmie w kolejności:
• prezentacja 3 trybów pracy z pamięcią (2-35-100%)
• wyłączenie opcji pamięci
• prezentacja trybów bez pamięci (start od domyślnego pierwszego z listy)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z_H3cbqtZQY[/youtube]


Różnice w sterowaniu latarką (zmiana trybów) przy włączonej/wyłączonej opcji pamięci (na przykładzie włącznika reverse).

Włączona pamięć ostatniego trybu - ustawienie fabryczne
wejście w zmianę trybów 2-klikiem, zmiana trybów 1 klikiem:
• włączasz latarkę, i klikasz, aż ustawisz interesujący Cię tryb (kliki w tempie poniżej 1s, czyli podobnie do myszki komputerowej),
• teraz jeśli latarka już sobie świeci jakiś czas, np. 2 minuty (dokładnie rzecz ujmując, powyżej 1 sekundy), musisz kliknąć dwa razy aby zmienić tryb na kolejny, jeśli będziesz kontynuował klikanie, to każdy kolejny klik (wykonany w czasie poniżej 1 sekundy) zmieni Ci tryb na następny
• sterownik zapamięta tryb, jeśli latarka świeci dłużej, niż 1 sekunda

Wyłączona pamięć ostatniego trybu
zmiana trybów 1 klikiem:
• latarka startuje od domyślnego trybu (dla przykładu 2%),
• włączasz latarkę, i klikasz, aż ustawisz interesujący Cię tryb (jeśli ma byś inny, niż domyślny),
• aby sterownik rozpoznał prawidłowo stan pracy, latarka musi świecić dłużej niż 1 sekunda, wtedy wystartuje z domyślnego trybu po ponownym włączeniu (w naszym przykładzie 2%),
• jeśli latarka świeci jakiś czas, np. 5 minut (ściśle, powyżej 1 sekundy) i chcesz zmienić tryb na inny, zmiana trybów rozpocznie się od domyślnego trybu (w naszym przykładzie 2%)

Należy rozgraniczyć:
1. włączenie lub wyłączenie latarki - mocne wciśnięcie przycisku do końca i puszczenie
2. "klik" - na włączonej latarce lekkie wciśnięcie przycisku - do połowy


Aktualnie drivery przeszły pozytywnie testy i montowane są w mojej modyfikacji latarek Solarforce. Dostępne są również na alledrogo, nick "cafel".
Ostatnio zmieniony środa 13 lut 2013, 09:26 przez greg, łącznie zmieniany 9 razy.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Widzę, że jest podobnie jak w IBS od JetBeam a to bardzo mi się podobało. 6cio klik wydaję się fajnym rozwiązaniem bo gdy chcemy zmienić np 1wszy tryb, to 2x przelatujemy cały zakres zatrzymując się znów na 1wszym trybie i nie musimy się aż tak skupiać nad liczeniem, dlatego, może warto 8klik zmienić na 9cio klik, ale na ten temat niech się przede wszystkim beta testerzy wypowiedzą.
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

Też bardzo lubiłem I.B.S.a - ale tam moc trybu zmieniało się po 3kliku i czasem przez przypadek uruchamiało się zminę mocy trybu - dopiero co przerabiałem to w lampce wujka (już kilkukrotnie przypadkowo przestawił moc trybu). Myśle, że 6cio klik dla zmiany mocy trybu będzie OK, ale sie sprawdzi. ;)
Awatar użytkownika
tomeksz68
Posty: 787
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 20:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomeksz68 »

Witam
Greg zapytam o możliwość w tym jak i poprzednim sterowniku zejścia w tryb MOON ale poniżej 0.25% powiedzmy do 0.1% [ tak żeby dioda emitowała ok. 1 do 2 lum ]. Dla diody XP-G te 0.25% jest idealne ale już dla XM-L tryb księżycowy jest troszkę za jasny. Czy jest tu jakieś ograniczenie?

pozdrawiam Tomek
Ostatnio zmieniony niedziela 06 sty 2013, 19:59 przez tomeksz68, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kazik »

tomeksz68 pisze:Witam
Ja zapytam o możliwość w tym jak i poprzednim sterowniku zejścia w tryb MOON ale poniżej 0.25% powiedzmy do 0.1% [ tak żeby dioda emitowała ok. 1 do 2 lum ]. Dla diody XP-G te 0.25% jest idealne ale już dla XM-L tryb księżycowy jest troszkę za jasny. Czy jest tu jakieś ograniczenie?

pozdrawiam Tomek
+1 Dla mnie idealna moc trybu moon to 0.2lm.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Przy PWM 9,3KHz minimalne wypełnienie sygnału z ATtiny13A które jest w stanie wysterować 8x AMC7135 wynosi 6/255 i to daje 0,25% mocy (nie 0,25% jasności). Niżej nie da się zejść w tej konstrukcji.

Istnieje opcja obniżenia częstotliwość PWM, ale tego nie zrobię ze względu na pojawienie się migotania w trybach pośrednich.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

A co, jeśli dolutuje sie do tego ze dwa dodatkowe AMC? Bez problemów?
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jest jeszcze jedna opcja, która ja wykorzystałem, ale wymaga przeróbki elektrycznej driverka. Z jednego wyjścia PWM można starować 1 x AMC z drugiego 7xAMC, ale zabieramy dodatkowy port.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

sp5it pisze:A co, jeśli dolutuje sie do tego ze dwa dodatkowe AMC? Bez problemów?
M
Bez problemu można wysterować 10 sztuk.
Pyra pisze:Jest jeszcze jedna opcja, która ja wykorzystałem, ale wymaga przeróbki elektrycznej driverka.
Tego właśnie chcę uniknąć. Dodatkowe modyfikacje elektroniczne = wyższy koszt końcowego produktu.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Sterownik driver LED 2,8-4,5V 2,8A programowalny

Post autor: ptja »

greg pisze:&#8226; sprawność całkowita w przedziale zasilania 2,8-4,5V wynosi ponad 90%
to mnie zaciekawiło. Cree deklaruje napięcie diody 3,35V@3A, czyli na sterowniku przy 4,5V zasilania odłoży się 1,15V, a więc ok. 25% (prąd diody możemy chyba przyjąć równy prądowi zasilania; pominięcie zasilania procka i AMC nie wprowadza znaczącego błędu).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Takie napięcie de facto nie występuje za długo ani na 3x NiMH, ani tym bardziej na 1x li-ion. Za to dla napięcia 3,3V i poniżej jest prawie 100%. Piszę o sprawności średniej i taka ona jest dla AMC w tym przedziale zasilania.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

A jaka będzie cena przewidywana :mrgreen: ? Bo chciałem właśnie kupować to co jest, ale widzę, że będzie nowa wersja ;)
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 61
Rejestracja: wtorek 05 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Ślesin

Post autor: Krasny »

Dwa pytanka do Grega

- czy jest przewidziane zabezpieczenie temperaturowe
- czy jest mozliwość podesłania kupionej już od Ciebie latarki na zmianę softu, czy w grę wchodzi tylko wymiana drivera
Gregforce L2P, Fenix LD20, Fenix LD10, Maglite LED 4D
xar
Posty: 75
Rejestracja: środa 12 wrz 2012, 12:41

Post autor: xar »

To i ja zapytam. Czy brak błyskaczy jest założeniem odgórnym, czy spowodowany małą pamięcią procka? No i własnie co z zabezpieczeniem termo.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Cena drivera? Taka, jak poprzedniej wersji (driver z poprzednim softem jest wystawiony na alledrogo).

W opracowaniu jest wersja "extended", z procesorem wymienionym na ATtiny25, w której dodatkowo będą:
&#8226; kontrola temperatury za pomocą wewnętrznego czujnika procesora lub po podłączeniu zewnętrznego NTC za jego pomocą
&#8226; programowalna przez użytkownika ilość trybów 1-5 sztuk
&#8226; dodatkowe tryby specjalne - stroboskopy itp. do wyboru jako dowolny z trybów

Ta wersja będzie jednak droższa o jakieś 35 zł.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
ODPOWIEDZ