Lampy metalohalogenkowe w domu

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

Jak pisałem wcześniej, kupiłem oprawę MINUT z ikei. W forumowym sklepiku kupiłem " 35W i 70W Tridonic powerControl" (tu: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0). Wybebeszyłem wszelkie plastiki z oprawy, dodałem przewody sylikonowe 16awg, kostka ceramiczna jako oprawka a tridonic się pięknie zmieścił w górnej osłonie. Jakby na wymiar. Na zdjęciach świeci (od lewej) 70W/942, żarówka 60W, 2x49W pod blatem.

Polecam samą oprawę - mieści się wszystko bez grzebania, prawie w całości metalowa - nie ma topienia się plastików. Stosunkowo duża mleczna kula chroni przed olśnieniami, cienie są dosyć miękkie. Szkło jest zabudowane od spodu - na wypadek eksplozji jest bezpieczniej. Jeszcze muszę drugą oprawę wymienić na MINUT i włożyć tam narva bio vital :) Statecznik jest bardzo cichy, cicha lodówka jest znacznie głośniejsza..

Obrazek

Obrazek

Oprawa: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90188856/

Wrażenia: wreszcie jest jasno. Lampka ma osobny wyłącznik, domownicy uczą się że odpalamy ją jak chcemy dłużej w kuchni posiedzieć. Polecam :)
yareka
Posty: 3
Rejestracja: sobota 28 lut 2015, 13:58
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: yareka »

Witam,
wpadły mi ręce takie lampki, podpowie może ktoś jaką mają barwę ? Chcę nimi doświetlać sadzonki pomidorów i ewentualnie użyć do oświetlenia pokoju ale nie wiem czy się nadają.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Pierwsza 3000K czyli ciepła.
Druga 4200K neutralna.

Do pokoju bardzo dobre światło, sam mam 70W 4200K oraz nad biurkiem 35W 4200K.

Do pomidorów nie wiem, są lepsze sposoby doświetlania roślin niż świecenie pełnym pasmem
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
yareka
Posty: 3
Rejestracja: sobota 28 lut 2015, 13:58
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: yareka »

Pomidory lubią niebieski to ma być uzupełnienie pasma. W tamtym roku świeciłem tylko świetlówkami Phillips TLD Blue i nie wyszło źle. Dzięki

http://wydawnictwo.up.lublin.pl/acta/hortorum_cultus/2002/acta_hort_1%282%29_art_11.pdf
http://www.ogrodinfo.pl/uprawy-pod-oslonami/znaczenie-jakosci-swiatla-w-produkcji-rozsady-pomidorow
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Kupiłem Osrama 70W 942, ale jest zbyt zielony. Czy ktoś ma porównanie do Philipsów 942? A może wszystkie MH mają taki skład widmowy? Sama temperatura jest ok, ale jest ten niesmaczny zafarb.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

mauzer, Jak długo świeciła ta lampa? Czasem trzeba nawet kilkunastu godzin, aby lampa nabrała swojej barwy i potem już jest OK. Choć to nie reguła.
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Nie więcej, niż 6h.

Właśnie zapakowałem ją na sufit i po 2h zgasła, otworzyłem - statecznik gorący. Już minęła jakaś godzina i lampa wciąż nie odpala :S
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Możliwe, że jakiś fabrikfeller. Uszkodzona lampa lub układ zapłonowy. Ten drugi mógł nie podawać tyle co trzeba lampie i miała przebarwienie, też się zdarza. Sorry, taki mamy klimat.
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Otworzyłem oprawkę i jeden z przewodów od ceramicznej oprawki po prostu odpadł O_o
Kupowane na alledrogo u jedynego sprzedawcy, które je ma. Co za chińszczyzna... edit: oprawka rx7s

A co do zieleni, spróbuję jeszcze ją ,,wygrzać" - wielkie dzięki za info ;)

Po kolejnej godzinie statecznik chyba przegrzewa się - spora oprawa dedykowana do 2x60W, palnik oddalony jakieś 10cm od statecznika - kombinować z jakąś niepalną przekładką z folią amelinową na zewn. warstwie? Oprawa to takie coś i nie mam możliwości wyrzucenia statecznika ( osram powertronic) wyżej.
Obrazek

edit2: oprawa jest chyba generalnie trochę za ,,gęsta" i przez to sporo światła zostaje w środku w postaci ciepła :/ ale musi być, bo UV. Weź Waść znajdź oprawę nadającą się do mh... testuję dalej.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

mauzer pisze:edit2: oprawa jest chyba generalnie trochę za ,,gęsta" i przez to sporo światła zostaje w środku w postaci ciepła ale musi być, bo UV.
Jaką masz lampę? 70W Osrama i Phlipsa byłem pewien, że mają filtr UV już w sobie. Oprawę za to bym trzymał, jeżeli matowe ma, żeby tak nie raziło.

Problem z nieprzegrzewaniem układu zapłonowego jest niestety dość typowy. :(

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Bez mlecznego szkła odpada, światło jest też za ostre a co do UV, to nie jestem pewien. Osram NDL 940, nie pamiętam dokładnego modelu. Po dalszym świeceniu nic się nie wyłącza i jeżeli będzie jakiś problem, to raczej tylko ze zbyt chińskimi przewodami do lampy. Statecznik dostał ,,ekran" z folii alu, oddalony jest od niego o 1cm i skutecznie trzyma go w cieniu.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

za filtr UV robi zewnętrzna bańka, w katalogach można zobaczyć np żarniki 2kW które nie mają bańki ochronnej.
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Jasne. Ale dyfuzor i tak jest wskazanay, bo goły palnik kaleczy oczy. Wszystko gra, niestety poza temperaturą - za każdym razezm gaśnie po 48 minutach ;] poszukam jakiejś niepalnej przekładki do zaizolowania statecznika od strony lampy.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

No oczywiście, że wskazany. Co do temperatury to obawiam się, że przekładka nic nie da-lepiej 'wyprowadź' punkt Tc oznaczony na stateczniki na obudowę lampy.
ODPOWIEDZ